10 / Грудень, 2024

Засідання фахової мережі з питань відкритого  урядування та адміністративних послуг Асоціації міст України відбулося 27 листопада 2024 року за участі представників органів місцевого самоврядування та військових адміністрацій.

Мета засідання: обговорити переваги та проблемні питання у частині доступу до публічної інформації, в тому числі відкритих даних, ознайомитися з кращими практиками та ефективними механізмами взаємодії між владою та громадою.

Марина Остренська, експертка з відкритих даних Фонду «Східна Європа»,  розповіла  учасникам про доступ до публічної інформації, в тому числі відкритих даних і звернула увагу на те, яка саме публічна інформація є відкритою, а до якої потрібно обмежити доступ, адже через неврегульованість норм законодавства розпорядники можуть неправомірно обмежувати такий доступ.  Вона зазначила, що на сьогодні вся публічна інформація є відкритою, крім інформації з обмеженим доступом відповідно до статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а обмеження доступу до інформації визначається трискладовим тестом, а також поінформувала про напрацювання змін до Постанови КМУ «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» №835 від 21 жовтня 2015 року та запропонувала учасникам ознайомитися з рекомендаціями, на основі яких готуються додатки для наборів даних для органів місцевого самоврядування відповідно до зазначеної постанови.

Анастасія Пудовка, головна спеціалістка відділу інформації та зв'язків з громадськістю Канівської міської ради, Черкаська область, розповіла про досвід роботи з відкритими даними, дотримання безпекових принципів, а також про алгоритм проведення трискладового тесту. Наразі в громаді вперше проводиться  інформаційний аудит –своєрідна інвентаризація наявних даних по громаді. Водночас вона звернула увагу на кадрову проблему та значний запит на навчання.  

Христина Білінська, начальниця управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, поінформувала про діючий механізм з прямого залучення молоді та представників молодіжних громадських організацій до розподілу коштів місцевого бюджету в сфері молодіжної політики на прикладі формування Програми «Молодь Тернополя  на 2024-2026 роки». Вона зазначила, що в громаді керуються принципом: «Жодних рішень про молодь без молоді». До створення Програми було залучено понад 30 молодіжних громадських організацій, що запропонували до внесення у Програму близько 70 сталих проєктів.

Наталія Борис, заступниця Звягельського міського голови, презентувала проєкт «Шкільний громадський бюджет» (ШГБ), який успішно реалізовано в 2024 році в закладах освіти Звягельської громади. Ініціатива базується на стандартах і принципах Ради Європи та реалізується на виконання завдань Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова». Вона повідомила, що на реалізацію проєкту з міського бюджету в 2024 році було виділено 680 тис. грн, до участі долучилося 12 закладів освіти, 264 здобувачі освіти пройшли навчання, яке проводили експерти Ради Європи, 94 учні написали 53 проєкти. За успішною моделлю, яка розроблена в Україні, ШГБ починає впроваджуватися в Грузії, Туреччині, виявила зацікавленість Північна Македонія, Албанія, Хорватія, Сербія.

Катерина Боровик, директорка КУ «Центр молодіжних ініціатив» Кам’янської міської ради, розповіла про реалізацію в громаді Програми особистісного та професійного розвитку молоді «Лідери змін», учасниками якої стали 40 молодих людей – постійні жителі громади та внутрішньо переміщені особи віком від 14 до 35 років, які  розробляли та презентували владі власні молодіжні проєкти. Загалом у межах реалізації ініціативи Камʼянська міська рада стала партнером у понад 300 заходах. Зокрема за підтримки місцевої влади у громаді було створено Простір, дружній до дітей, Хаби цифрової освіти, Молодіжну медіастудію, Молодіжний хаб в укритті, а також мультифункціональний інклюзивний та адаптивний простір – Центр життєстійкості Камʼянської громади «Місце сили».  

Наталія Сабадаш, начальниця управління у справах сім’ї та молоді Чернівецької міської ради, поділилася досвідом реалізації у громаді Програми стажування молоді, під час якої учасники мають змогу створити проєкт спільно із керівником структурного підрозділу Чернівецької міської ради та працювати над його реалізацією. Стратегічною метою програми є працевлаштування молоді для оновлення кадрів, формування та посилення кадрового резерву Чернівецької міської ради. За результатами програми до органів місцевого самоврядування з 2022 року були працевлаштовані 24 молоді людини, а понад 120 стажерів тепер активно долучаються до організації молодіжних заходів громади.

Мар’яна Зварич, начальниця управління цифрової трансформації та комунікацій зі ЗМІ Тернопільської міської ради, розповіла про впровадження цифрового застосунку «е-Тернопіль». Сервіс дає змогу передати показники і оплатити комунальні послуги, вирішити питання паркування, відслідкувати рух громадського транспорту, візуалізує транспортну карту та містить цілий перелік інтерактивних мап. Окремо заслуговує на увагу розділ «е-демократія», за допомогою якого можна брати участь в опитуваннях та обговореннях, і таким чином впливати на життя міста. Вона також анонсувала запуск нової функції застосунку, а саме можливість направити запит або звернення у міську раду, зауваживши, що роботи з цифровізації продовжуватимуться для покращення якості життя в громаді.

Сергій Матвійчук, директор ХМКП «Хмельницькінфоцентр» детально розповів про впровадження цифровізації у частині взаємодії між владою та громадою шляхом інтеграції бізнес-процесів міської ради в єдину інформаційну систему, у тому числі і з Єдиним державним порталом відкритих даних, запровадження сервісів та електронних послуг. Крім цього, в громаді активно працюють над розвитком цифрових компетентностей, зокрема у міських бібліотеках створено Хаби цифрової освіти, проводяться вебінари з інформаційної та кібербезпеки.

Богдан Римар, начальник відділу комунікативно-функціонального забезпечення Гайворонської міської ради, поділився досвідом запуску і розвитку першого для цього краю туристичного чат-боту #МандруйГайворонщиною. За допомогою цього сервісу можна не лише оперативно поширювати інформацію про туристичний потенціал громади, а ще й взаємодіяти та комунікувати з органами місцевого самоврядування.

Тетяна Авксентюк, начальниця відділу з питань інформаційного забезпечення та по роботі зі ЗМІ Фастівської міської ради, повідомила про запровадження Антикорупційного чат-боту, у якому можна подати повідомлення про корупційні порушення та отримати інформацію про боротьбу із такими зловживаннями.

Ірина Гончаренко, експертка з питань відкритого врядування та адміністративних послуг Асоціації міст України, модератор заходу, наголосила на важливості впровадження та обміну успішними практиками у сфері відкритого врядування та надала посилання для ознайомлення з Кращими історіями незламності та співдії в громадах під час війни, підготовленими  Асоціацією міст України за сприяння Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи за результатами Загальнонаціонального конкурсу з відкритого врядування.  Крім того,  вона звернула увагу, що на сайті міжнародної глобальної Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» (OGP) можна ознайомитися з кращими практиками відкритого врядування, які впроваджують громади у світі.

Запис засідання з виступами доповідачів та обговоренням питань представниками органів місцевого самоврядування знаходиться в регіональних відділеннях Асоціації міст України.

Засідання фахової мережі з питань відкритого  урядування та адміністративних послуг Асоціації міст України проведено в рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)