Відбулося засідання Ради розвитку громад та територій під головуванням Президента України

25 / Лютий, 2021
25 лютого Президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради розвитку громад та територій. 
У заході взяли участь: Володимир Зеленський, Президент України, Дмитро Разумков, Голова Верховної Ради України, Денис Шмигаль, Прем'єр-міністр України, Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента, Кирило Тимошенко, заступник керівника Офісу Президента України, члени Кабінету міністрів України, Верховної Ради України, голови обласних державних адміністрацій, голови обласних рад, міські голови міст-обласних центрів, міські, селищні, сільські голови.
У режимі онлайн до засідання приєдналися Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер та спеціальний посланник уряду Німеччини з питань реформ у галузях урядування та децентралізації в Україні Ґеорґ Мільбрадт.
Відкрив захід Президент України Володимир Зеленський і наголосив, що для завершення децентралізації необхідно внести зміни до Конституції України щодо відносин між центральними та місцевими органами влади, а також ухвалити законодавство про місцеві референдуми та стосовно самоврядування у міських громадах.
Глава держави наголосив, що децентралізація нарешті не імітується, а реально втілюється у життя. Він зазначив, що рівень життя, безпеки, здоров’я, освіти, комфорту й добробуту українців залежить від рівня взаємодії між органами влади.
 
«Ми зробили все, щоб створити спроможні громади, які зможуть вирішувати більшість питань свого сьогодення і нашого з вами майбутнього», – сказав Президент.
Володимир Зеленський нагадав, що вже запроваджено нову систему районів, впорядковано розподіл повноважень між районами та громадами – громади отримали кошти, повноваження та ресурси, зокрема земельні. Водночас центральна влада продовжує масштабну програму «Велике будівництво», щоб створити в кожній області України сучасну інфраструктуру – дорожню, освітню, медичну, спортивну, культурну, туристичну тощо.
«Наш рух продовжується, бо остаточно децентралізацію ще не завершено, і цьогоріч ми маємо вирішити декілька дуже важливих, пріоритетних завдань. Перше – ухвалити зміни до Конституції України щодо відносин між центральними та місцевими органами влади. Йдеться, зокрема, про інститут префектів та ліквідацію місцевих адміністрацій», – розповів Глава держави.
За його словами, ці зміни спрямовані на те, щоб низку питань на місцях вирішували не чиновники зі столиці, а безпосередньо ті люди, які живуть в тому чи іншому регіоні.
«Разом з тим ми повинні зберегти нашу територіальну цілісність – міцною та беззаперечною. Тому префекти контролюватимуть дотримання Конституції та законів України на кожній території і стануть запорукою унітарного устрою нашої держави», – додав Володимир Зеленський.
Президент закликав депутатів Верховної Ради ухвалити зміни до Конституції стосовно децентралізації.
«Ці зміни обговорювалися з лідерами місцевого самоврядування, нашими українськими науковцями та експертами протягом року. Час переходити від обговорень до справжніх дій», – сказав він і звернувся до голови Ради з питань правової реформи та профільного комітету парламенту з проханням взяти на себе координацію цього процесу.
Другим важливим завданням Глава держави назвав розробку та ухвалення нормативних актів, які врахують специфіку самоврядування у міських громадах і дадуть містам імпульс та можливості для розвитку.
«Третє завдання – розробити й ухвалити законодавство про місцеві референдуми. Це посилить вплив громади на діяльність місцевої влади та ухвалення ключових рішень саме на місцях. Ми маємо вийти на остаточну формулу управління на місцевому рівні: громади – вирішують, люди – впливають, і разом з державою – контролюють», – наголосив Президент.
 
Спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков на засіданні Ради розвитку громад та територій назвав три ключових виклики, що поставлені перед владою.
«Перший – це коронавірус. Лише об'єднуючи зусилля, не роблячи одне одному підніжок, знаходячи іноді важкі, але шляхи виходу з кризи, ми зможемо його подолати», - зазначив Разумков, додавши, що багато питань, пов'язаних із пандемією, покладається саме на представників місцевої влади.
Другим викликом, на думку Голови Парламенту, є питання економіки: «Лише маючи сильні й економічно потужні регіони, ми зможемо створити сильну й економічно незалежну державу. Я думаю, що залучення інвестицій на рівні областей і міст для вас не нова позиція, а одне з ключових завдань. Цими питаннями займаємось і ми на центральному рівні», - заявив Разумков, звертаючись до представників місцевої влади. Також спікер нагадав про ухвалені цього року законопроєкти, спрямовані на допомогу бізнесу, зокрема, так звані «інвестиційні няні».
«Третє питання – комплексне. Воно пов'язане з житлово-комунальною сферою та інфраструктурою. Ви краще за мене знаєте, в якому стані нині перебуває інфраструктура в державі і що вона потребує відновлення, як і комплекс житлово-комунальних послуг», - наголосив Разумков.
На його думку, ситуацію можна виправити спільними зусиллями, що призведе до стабілізації питання з тарифами.
«Всі пам'ятають те невдоволення громадян, із яким ми зіткнулися і на центральному, і на місцевому рівнях під час зміни системи тарифоутворення. Наші дії мають бути зрозумілими та передбачуваними для населення», - підсумував спікер парламенту.
 
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль також підкреслив, що реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні визнана однією з найуспішніших і серед українського суспільства, згідно з дослідженнями соціологічних компаній.
«Ми продовжуємо рухатися в завершенні реалізації цієї реформи. Впевнений, синергія та співпраця між усіма представниками влади буде народжувати правильні механізми й документи, які позитивно сприйматимуть люди», — зазначив очільник Уряду.
Денис Шмигаль наголосив, що потрібно продовжити роботу над покращенням надання громадянам державних послуг, аби вони ставали доступнішими й швидшими. Зокрема, за його словами, Уряд цього року має завершити впровадження ініціативи Президента України paperless government, тобто «управляння без паперів». 
«Крім цього, доступність державних послуг також реалізується через ЦНАП, яких в Україні вже майже 900. Центри мають бути в кожній громаді, тому це завдання ми маємо реалізувати разом, об’єднавши наші зусилля», — підкреслив Прем’єр-міністр.
Як зауважив очільник Уряду, в Україні було сформовано фактично нову територіальну основу. І щоб механізми демократії на місцях почали працювати на повну потужність ще треба зробити низку таких кроків:
—    завершити подальшу децентралізацію повноважень на принципах субсидіарності; 
—    забезпечити ефективний перерозподіл повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади на різних територіальних рівнях;
—    синхронізувати мережу територіальних органів центральних органів виконавчої влади з новим адміністративно-територіальним устроєм; 
—    осучаснити службу в органах місцевого самоврядування; 
—    врегулювати питання комунальної власності.
«Реформа адміністративного територіального устрою це не лише про додаткові можливості, але й про посилення відповідальності за організацію добробуту громадян на місцях. Надані в результаті реформи фінансові та управлінські можливості дозволили громадам успішно реалізувати місцеві ініціативи, і все більше громад продовжують розкривати власний потенціал. Тепер, в рамках децентралізації, необхідно посилити взаємодію між органами державної влади та місцевим самоврядуванням», — зазначив Прем’єр-міністр.
 
Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов на засіданні Ради розвитку громад та територій розповів про амбітні цілі щодо реформи децентралізації.
«У нас є дуже амбітні плани з точки зору завершення цієї реформи. Ця платформа, яка сьогодні у нас зібралась, має відігравати важливу роль в наших подальших планах. Таким чином, ми завершили цей етап, важливий етап реформи. На створеному фундаменті ми маємо ще побудувати нову сучасну ефективну систему місцевого самоврядування та систему місцевих органів виконавчої влади», - зауважив він.
Також міністр додав, що наразі держава фокусується на розвитку регіонів, а саме: побудові інфраструктури доріг, соціальних та економічних проєктів.
  
Генеральний секретар КМРВ РЄ Андреас Кіфер підтвердив визнання успішності української реформи з децентралізації на рівні Європи. Він особливо відмітив роль Асоціації міст України у питаннях розробки та впровадження реформи місцевого самоврядування, діяльність в інтересах громад. Підтримав створення в Україні Конгресу місцевих і регіональних влад – перспективний орган та інструмент співпраці центральної влади і місцевого самоврядування, а також  висловив сподівання, що Україна і надалі слідуватиме шляхом демократичних реформ, - сказав А.Кіфер та закликав Україну до обміну досвідом з країнами Європи.
Спеціальний посланник уряду Федеративної Республіки Німеччини з питань децентралізації Георг Мільбрадт сказав, що реформа децентралізації дійсно успішна і має гарні результати, але потрібно прийняти закони, які зроблять Україну сильною знизу догори (місцеве самоврядування – ключовий гравець, прозора система виборів, достатні джерела фінансування, система контролю). Він наголосив, що взаєморозуміння між різними рівнями влади та довіра людей до влади є дуже важливим і висловив сподівання, що новостворений Конгрес в Україні забезпечить таку співпрацю та взаємодію. Також Георг Мільбрадт висловив готовність і надалі долучатися до дискусій та співпраці.
На заході виступили члени Правління АМУ – Тернопільський міський голова Сергій Надал, Маріупольський міський голова Вадим Бойченко, а також мер міста Золотоноша Віталій Войцехівський.
С.Надал наголосив на важливості спільної, конструктивної роботи на користь громадян. Він подякував за врахування інтересів територіальних громад при голосуванні за проект змін до Бюджетного кодексу України,  а саме, збереження на постійній основі зарахування до доходів загального фонду бюджетів місцевого самоврядування 13,44% акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального. Також він звернув увагу на необхідність у наступному бюджетному процесі збільшити частину ПДФО, яка буде зараховуватися до місцевих бюджетів. «Попереду нас чекає багато викликів, які слід вирішувати разом. Адже у всіх нас єдина мета – сильна, незалежна, унітарна Україна», - наголосив С.Надал.
В.Бойченко презентував успіхи міста Маріуполь та наголосив на недостатності фінансових ресурсів, необхідних для розвитку громад. Від імені Правління АМУ Маріупольський міський голова звернувся до керівництва держави з проханням збільшити відсоток ПДФО, який буде спрямовуватися до місцевих бюджетів.
Мер міста Золотоноша Віталій Войцехівський також звернув увагу на недостатній рівень фінансового забезпечення територіальних громад та закликав збільшити частку  зарахування ПДФО до місцевих бюджетів.
  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)