29 / Грудень, 2022
28 грудня Асоціація міст України провела засідання фахової мережі з питань соціального захисту та соціального забезпечення. Захід відбувся в рамках проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).
Метою заходу було: 
 • обговорити актуальні проблемні питання сфери соціального захисту населення та знайти шляхи їх вирішення; 
 • розглянути варіанти збереження кадрового потенціалу місцевих органів соціального захисту населення у зв’язку зі скороченням їх повноважень;
 • опрацювати проблемні питання взаємодії органів місцевого самоврядування з Пенсійним фондом України;
 • опрацювати проблемні питання взаємодії органів місцевого самоврядування з районними державними (військовими) адміністраціями;
 • вивчити варіанти дій органів місцевого самоврядування щодо встановлення факту здійснення догляду за особою;
 • обговорити практику призначення і виплат компенсації особам, які надають соціальні послуги з догляду.
Участь у засіданні фахової мережі з питань соціального захисту та соціального забезпечення взяли представники органів місцевого самоврядування: заступники сільських, селищних, міських голів, керівники (представники) органів соціального захисту населення сільських, селищних, міських рад.
Модератором онлайн-заходу виступив Миколюк Назар, експерт з питань соціального захисту та соціального забезпечення Асоціації міст України. Він привітав учасників, оголосив тему та мету заходу і запросив учасників до обговорення проблемних питань, з якими стикаються органи місцевого самоврядування у сфері соціального захисту населення.
Максименко Ірина, начальник Управління соціального захисту Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради, розповіла про реорганізацію структур та зміну повноважень органів соціального захисту населення з урахуванням передачі повноважень щодо призначення і виплати субсидій та пільг на ЖКП Пенсійному фонду України. Вона наголосила на проблемних питаннях, які стосувалися, зокрема, передачі справ до Пенсійного фонду, витребування актів обстеження та роботи програми “Соціальна громада”. Із позитивних моментів І. Максименко виділила, що у Дніпровській міській територіальній громаді повністю збережений кадровий потенціал органів соцзахисту, адже органи місцевого самоврядування продовжують приймати звернення громадян, зокрема, щодо призначення і виплати субсидії та пільг. Учасники  засідання фахової мережі долучилися до обговорення проблем взаємодії із Пенсійним фондом України та пошуку шляхів вирішення цих проблем.
Наступною темою для дискусії була робота органів місцевого самоврядування з встановлення факту здійснення догляду за особою (відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57). Бруковська Людмила, начальник відділу соціального захисту населення Волочиської міської ради, поділилася досвідом встановлення факту здійснення такого догляду посадовими особами місцевого самоврядування. Вона розповіла про специфіку видачі таких актів та провела паралелі із складанням акту про проведення обстеження сім’ї для встановлення факту здійснення догляду відповідно до Урядової постанови № 859.
Під час обговорення зазначеної проблеми учасники засідання визначили дійшли висновку про необхідність доопрацювання Урядової постанови № 57, зокрема щодо отримання висновку ЛКК про необхідність догляду.
Шевченко Тетяна, начальник відділу соціального захисту населення Білозірської сільської ради, підняла питання призначення і виплати компенсації особам, які надають соціальні послуги з догляду та фінансування цієї компенсації. Вона також запросила представників інших громад поділитися досвідом щодо проблемного питання.
Ковальчук Алла, начальник управління ЦНАП виконавчого комітету Нововолинської міської ради, у своєму виступі подякувала організаторам за можливість почути представників відділів соцзахисту громад та вистовила сподівання на подальші зустрічі. Вона наголосила на тих проблемних питаннях, з якими зіштовхуються представники центрів надання послуг, зокрема, йшлося про такі:
 • працівники ЦНАПів не мають доступу до реєстрів;
 • у своїй роботі ЦНАПи мають вимагати від громадян документи, не передбачені жодними постановами, зокрема, під час приймання заяв на субсидії;
 • програма “Соціальна громада” не функціонує належним чином та потребує доопрацювання.
Крім цього, учасники заходу обговорили взаємодію органів місцевого самоврядування з управліннями соціального захисту населення РДА (РВА) з питань соціального забезпечення, зокрема щодо призначення і виплати компенсації за надання соціальних послуг з догляду, яку підняв Антонишин Роман, начальник відділу соціального захисту населення Красненської селищної ради.
На кінець зустрічі представники органів місцевого самоврядування з питань соціального захисту та соціального забезпечення озвучили ряд проблемних питань, які стосувалися. зокрема:
 • надання доступу всім органам місцевого самоврядування до інформаційних державних баз системи соціального захисту населення (ЄДАРП, “Житлові субсидії”, АСОПД);
 • вдосконалення програмного продукту "Соціальна громада";
 • розрахунку середньомісячного сукупного доходу осіб для отримання компенсації за догляд.
Миколюк Назар, Експерт з питань соціального захисту та соціального забезпечення Асоціації міст України підбив підсумки засідання та запевнив, що Асоціація міст України візьме до розгляду усі нагальні питання, озвучені учасниками під час зустрічі.
Для перегляду відео засідання фахової мережі звертайтеся до Виконавчих дирекорів РВ АМУ.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)