26 / Березень, 2018
23 березня у Миколаївському регіональному відділенні Асоціації міст України відбувся практикум із застосування законодавства на тему: «Законодавство у сфері запобігання і протидії корупції. Конфлікт інтересів. Електронна система декларування доходів». Захід відбувався в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У практикумі взяли участь представники міських рад та об’єднаних територіальних громад Миколаївщини.
Відкрила захід виконавчий директор Миколаївського РВ АМУ Тетяна Яблоновська, яка відзначила актуальність обраної теми і висловила сподівання, що в ході практикуму учасники отримають вичерпні відповіді на усі питання, які були ними заздалегідь направлені до регіонального відділення.
Модератором заходу виступила Олена Каплій, кандидат юридичних наук, доцент кафедри загальнотеоретичної, юридичної та цивілістичної юриспруденції Миколаївського інституту права Національного університету «Одеська юридична академія», яка ознайомила учасників з новаціями в сфері антикорупційного законодавства, новою системою декларування доходів, особливостями конфлікту інтересів у діяльності посадових осіб місцевого самоврядування та способами його врегулювання. Особливу увагу було приділено питанню запобігання випадків одержання неправомірної вигоди або подарунків. Модератор також представила учасникам можливі корупційні злочини та адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, способи та терміни подання електронної декларації.
За висловом спеціаліста, практикум був вкрай актуальний, оскільки 31 березня – останній день подання електронних декларацій. Ця частина питань була висвітлена найбільш детально.
Були розглянуті питання щодо заборон, обмежень та зобов’язань, які поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування. Питання етичної поведінки осіб місцевого самоврядування, конфліктів інтересів, як в роботі посадових осіб місцевого самоврядування, так і депутатів місцевих рад, а також посадових осіб публічного права, тобто комунальних підприємств, які функціонують на території сільських, селищних та міських рад.
«Найбільш жваве обговорення викликали питання щодо отримання посадовцями подарунків та питання, пов’язані із заповненням електронних декларації, оскільки електронна декларація у своїх розділах не охоплює всі ті життєві ситуації, які можуть виникати при проходженні служби в органах місцевого самоврядування», ‒ підкреслила О.Каплій.
Сергій Жовнірчик, старший уповноважений Управління карного розшуку ГУНП в Миколаївській області, надав учасникам практикуму практичні рекомендації щодо отримання та уточнення інформації, необхідної при заповненні електронної декларації, розповів про заходи, які необхідно вжити у разі закінчення терміну дії електронного ключа або при зміні чи блокуванні поштової скриньки декларанта. Також цікавими для учасників практикуму були наведені приклади найбільш характерних для органів місцевого самоврядування корупційних ризиків, встановлених при перевірках.
Баштанський міський голова Іван Рубський, який взяв участь у практикумі, підкреслив, що тема протидії корупції та правової обізнаності працівників та депутатів органів місцевого самоврядування дуже важлива. Він навів власний приклад: під час голосування у раді за премії працівникам виконкому І.Рубський втримався від голосування, оскільки, як міський голова, не мав на це право. Втім, секретар ради через недосвідченість не відобразив це у протоколі, і пізніше це стало підставою для звинувачення міського голови. І.Рубському довелося через суд доводити свою правоту. На цьому прикладі Баштанський міський голова показав, що дрібниць у питаннях протидії корупції не буває і що всім працівникам органів місцевого самоврядування потрібно покращувати свої знання.
«Для вдосконалення потрібно постійно навчатися. Може здаватися, що все начебто знаєш, але законодавство постійно змінюється. Сьогодні я побачив багато змін у законодавстві у цьому плані. Ми цю роботу у себе будемо проводить і для працівників виконкому, і для наших депутатів, щоб у всьому був порядок», ‒ підкреслив І.Рубський, подякувавши Асоціації міст України за запрошення на практикум.
Виконуюча обов’язки старости Воскресенської селищної ради Ірина Бєгліца на завершення додала, що практикум виявився дуже корисним. Вона відмітила професіоналізм обох спеціалістів, які відповіли на всі наші питання та допомогли розібратися в нюансах діяльності органів місцевого самоврядування в протидії корупції.
Учасники практикуму отримали професійну інформацію, вичерпні роз’яснення та відповіді на поставлені питання. Відбулося жваве обговорення піднятих питань та обмін досвідом.