28 / Січень, 2021

27 січня Кабінет Міністрів України на засіданні підтримав без обговорення проект Закону "Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою України", підготовлений Міністерством розвитку громад та територій України. 

Законопроєктом пронується на законодавчому рівні врегулювати засади адміністративно-територіального устрою України, порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміну меж адміністративно-територіальних одиниць та визначення (зміну) адміністративних центрів територіальних громад. 
Асоціація міст України ще у жовтні 2020 року надала пропозиції та зауваження до проєкту закону, які частково були враховані в остаточному тексті законопрєкту. Однак, кілька ключових позицій залишилося неврегульованими, зокрема: 
визначення суб'єктів(у), яким(у) Законом будуть надані повноваження зміни меж сіл та селищ, які розташовані в межах територіальної юрисдикції територіальної громади та які не визначені як адміністративні центри територіальних громад; 
 визначення суб'єктів(у), яким(у) Законом будуть надані повноваження визначення (зміну) адміністративних центрів територіальних громад; 
не забезпечена безпосередня участь громадян у вирішенні питань адміністративно-територіального устрою.  
Нагадуємо,  АМУ 19 листопада брала участь в погоджувальній нараді щодо доопрацювання законопроєкту, на якій відстоювала позицію надання більших прав територіальним громадам та органам місцевого самоврядування у питаннях адміністративно-територіального устрою. 
19 січня 2021 року відбулася повторна погоджувальна нарада, на якій АМУ також не вдалося переконати Міністерство розвитку громад та територій України у тому, що пропозиції АМУ повністю відповідають положенням Європейської хартії місцевого самоврядування та Концепції децентралізаційної реформи. Водночас саме наділення Уряду додатковими та майже абсолютними правами по вирішенню питань адміністративно-територіального устрою - є ніщо інше як "централізація" влади та нехтування думкою територіальних громад.  
Також на нараді було зауважено, що норма про прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою виключно двома третинами голосів від складу депутатів ради є необгрунтованою і, за умови безпосередньої участі громадян у вирішенні окремих питань адміністративно-територіального устрою, створить обтяжливі умови для ухвалення таких рішень.
28 січня законопроєкт "Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою України" №4664 зареєстровано у Верховній Раді України.
АМУ категорично не підтримує ідею усунення громадян та органів місцевого самоврядування від участі у вирішенні частини питань адміністаритвно-територіального устрою, що стосуються управління власними територіями територіальних громад та централізацією таких повноважень Кабінетом Міністрів України.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)