26 / Вересень, 2018
26 вересня Уряд затвердив Концепцію закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів інших товарів медичного призначення у новій редакції.
Концепція передбачає удосконалення підходів та процедур проведення сучасних закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів інших товарів медичного призначення як на національному так і на регіональному рівнях. Це особливо актуально в рамках реформи фінансування галузі охорони здоров’я, орієнтованої на пацієнта.
Концепція реалізовуватиметься протягом 2018-2021 рр. Наразі триває процес створення дорожньої карти закупівлі лікарських засобів. Цей етап планується завершити до кінця 2018 року. У цей же період буде створено Центральну закупівельну агенцію, яка вже у 2018 році здійснюватиме пілотні закупівлі за кошти Глобального фонду. Графік впровадження реформи державних закупівель лікарських засобів інтегрований у загальний план впровадження медичної реформи.
Використання Європейського досвіду дозволить змінити підходи до організації та проведення закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів інших товарів медичного призначення.
Згодом Центральна закупівельна агенція буде займатися закупівлею лікарських засобів за різними напрямками стратегічних державних програм та централізованих заходів за кошти держбюджету (наприклад вакцини для профілактики інфекційних захворювань), а також патентованих дороговартісних ліків. Крім того, Агенція буде працювати з ринком щодо зниження цін, об'єднувати місцеві закупівлі, проводити рамкові закупівлі, формувати і вести електронні каталоги, а також підвищувати рівень професійності в сфері закупівель ліків та медичних виробів.
Так, після старту реформи вторинної ланки, коли Національна служба здоров’я почне оплачувати тариф на медичну послугу, до вартості якої буде включено вартість препаратів і медичних виробів. Наприклад, для стентування при гострому інфаркті міокарда Агенція зможе закуповувати стенти, що будуть входити до вартості медичної послуги.
Наступним не менш важливим кроком буде поступове розширення Урядової програми реімбурсації «Доступні ліки» – відшкодування вартості лікарських засобів для амбулаторного лікування населення, яке хворіє на визначені програмою захворювання. Цей крок дозволить зробити ліки більш доступними для населення. Важливо на сьогодні те, щоб в рамках реформування медична допомога була доступною населенню громад і вони почували себе захищеними.
Асоціація міст України в рамках Дня Діалогу з владою, який проходив у Тернополі 24-25 вересня 2018 року, піднімала актуальні проблемні питання, зокрема щодо забезпечення доступною та якісною медичною допомогою населення.
Нагадаємо, АМУ надіслала Прем’єр-міністру України проблемні питання органів місцевого самоврядування, зібрані в рамках підготовки до Дня Діалогу з владою, серед яких були питання забезпечення хворих на цукровий діабет, онкологічні захворювання ліками та забезпечення фінансування Урядової програми «Доступні ліки» тощо.
Галузь: