День Діалогу з владою триває у Тернополі

24 / Вересень, 2018
У Тернополі проходить День діалогу з владою. Цей традиційний щорічний захід слугує майданчиком для обговорення питань і вироблення спільної позиції органів державної влади та Асоціації міст України щодо результатів реформи місцевого самоврядування, бюджетного забезпечення територіальних громад, впровадження секторальних реформ, удосконалення законодавчої бази. День Діалогу з владою проводиться Асоціацією міст України в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС).
На заході зібралося близько 400 учасників, – голови громад-членів Асоціації міст України, народні депутати, представники парламенту, уряду та профільних міністерств, а також проектів міжнародної технічної допомоги – партнерів Асоціації міст України, експертного середовища.
Відкрив День діалогу з владою Голова Асоціації міст України, Київський міський голова Віталій Кличко. Він привітав учасників та побажав плідної роботи.
    
Із вітальним словом до учасників звернувся Тернопільський міський голова Сергій Надал: "Щиро вітаю у Тернополі! Це честь приймати захід такого рівня. Приємно, коли проблеми місцевого самоврядування вирішуються на такому високому рівні. Саме саморядність – це дороговказ у краще майбутнє нашої держави, бо сильні громади – це сильне місцеве самоврядування. Хочу подякувати співорганізаторам за співпрацю – Асоціації міст України, Тернопільскому регіональному відділенню Асоціації міст України, Виконавчому директору Асоціації міст України Олександру Слобожану, нашим колегам з USAID та Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману за його великий вклад у розвиток місцевого самоврядування".
     
Голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна зачитав привітання від Президента України Петра Порошенка (читати текст), а народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко виголосив привітання від Голови Верховної Ради України Андрія Парубія (читати текст).   
     
Під час Дня діалогу виступив Голова АМУ, Київський міський голова Віталій Кличко. Він зазначив, що, готуючись до  заходу, АМУ зібрала близько 200 проблемних питань громад. У тому числі ті, що не були вирішені після минулорічного форуму в Одесі. "На цьогорічному Дні Діалогу ми обговорюємо результати та виклики реформи місцевого самоврядування, бюджетного забезпечення територіальних громад. А також - законодавчого забезпечення житлово-комунального господарства та містобудування", - сказав Кличко.
Більшість рад наголошують на тому, що наявними обсягами освітньої та медичної субвенцій не забезпечена потреба в коштах. – Через відсутність адекватних нормативів та формул розрахунку цих обсягів, - сказав Голова АМУ.
  
- Розподіл областями між місцевими бюджетами додаткової дотації на здійснення переданих видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я розцінюється як нерівномірний, необ’єктивний та упереджений. Коштів місцевих бюджетів не вистачає і для виконання інших переданих державою у 2016-2018 роках повноважень. Зокрема, із здійснення державної реєстрації, з держархбудконтролю, з надання адмінпослуг, із забезпечення соціальних програм держави, пільгових перевезень, - наголосив Голова АМУ. Читати далі .
Перед учасниками Форуму виступив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Дивитися відео виступу (перейти)
Глава Уряду, зокрема, сказав: "Ще кілька років тому, зазвичай, у нас були монологи: центральна влада говорила одне, місця – інше. І вони один одного не чули. Ми побудували нову систему. Перед нами стоїть завдання – побудувати економічно сильну державу. Чи можливо це без сильних громад? Ні. Місцеве самоврядування потрібно стверджувати шляхом зміцнення повноважень, передачі ресурсів і відповідальності. Це три фундаменти, на яких базується місцеве самоврядування".  Читати далі
У рамках роботи Дня діалогу Прем’єр-міністр взяв участь у церемонії передачі земельних ділянок у комунальну власність від Держгеокадастру 15 ОТГ Тернопільської області. Загалом громадам передали майже 7 тис. га.
     
 
Голова АМУ Віталій Кличко та Голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джама Гулейд підписали Меморандум про наміри та взаємодію між АМУ та ЮНІСЕФ щодо співробітництва у сфері захисту прав дітей, надання соціальних послуг та впровадження децентралізаційної реформи. Метою цього Меморандуму є консолідація зусиль Асоціації міст України та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), спрямованих на створення належних умов для розвитку дітей та молоді, зокрема, шляхом покращення якості послуг соціально-гуманітарної сфери у сфері соціального захисту, освіти, охорони здоров’я в контексті децентралізаційної реформи. 
   
         
Робота Дня Діалогу з владою продовжилася на трьох панельних дискусіях:
  • Стан та перспективи децентралізаційної реформи
  • Бюджетне забезпечення територіальних громад через призму секторальних реформ
  • Містобудування та житлово-комунальне господарство
Під час Панельної  дискусії І учасники обговорили стан та перспективи децентралізаційної реформи. Модератор – Анатолій Кушнір, Голова Палати Асоціації міст України селищних та сільських рад та їх об’єднань, Голова Маківської об’єднаної територіальної громади.
    
У дискусії взяли участь:
  • Віце-прем’єр-міністр України - Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко: "Звичайно, є багато проблем. Однак ми будемо продовжувати нашу співпрацю. Там, де не буде вистачати коштів, ми будемо дофінансовувати, однак сподіваємося на двосторонній діалог та співпрацю. Є багато законопроектів, які є нашим спільним надбанням – Мінргеіону та Асоціації міст України.  Дякую всім вам за ваші старання задля посилення реформи з децентралізації".  Он-лайн відео дивіться за посиланням (перейти).
  • Голова Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко: "Дійсно, держава сьогодні знаходиться в обмежених можливостях, але це не означає, що треба перекладати функції держави на органи місцевого самоврядування, не даючи фінансування. Важливе завдання – забезпечити стале функцінування органів місцевого самоврядування, вирішити, зокрема, питання самостійного адміністрування органів місцевого самоврядування. Проблемні питання акцизу, освітньої та державної субвенцій, передачі земель, контролю за актами ОМС, бюджетної децентралізації тощо мають вирішуватися у спільній взаємодії центральних органів влади та органів місцевого самоврядування. Що стосується процесу добровільного об'єднння територіальних громад та проблем, які виникають на цьому шляху, є пропозиція розпочати примусове об’єднання громад. Треба продумати як правильно це організувати, якщо дійсно таукий процес розпочнеться".
  • Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер: "Вересень 2018 року – це місяць, коли виповнюється 30 років з того моменту, коли вступила в силу Європейська хартія місцевого самоврядування. Проведення консультацій в рамках цього документ – є одним з ключових моментів. Асоціація міст України є важливим містком у забезпеченні цього діалогу та важливим гравцем у багаторівневій системі самоврядування, яка забезпечує комунікацію між владою та кожним громадянином, кожним жителем громади. Сьогодні ми почули, що є політична воля – воля Уряду, парламенту та мерів співпрацювати у напрямку реалізації реформи з децентралізації. Однак треба розуміти, що реформи завжди є болючими. Тому Україні потрібна сильна асоціація, яка забезпечує ефективний діалог та впливає на прийняття законів. Ми, ваші міжнародні партнери, будемо продовжувати підтримувати вас, спостерігати за політичним процесом у вашій державі та сподіваємося, що вибори в об’єднаних громадах відбудуться цього року, адже лише чесні вибори здатні забезпечити справжню підзвітність жителям громад, яка має бути сильнішою, ніж підзвітність перед вищими органами державної влади, а також продовжити реформу". 
  • Народний депутат України, постійний представник Голови АМУ у Верховній Раді України Оксана Продан: "Разом з АМУ ми продовжуємо працювати над конкретними законопроектами, які стосуються внесення змін до Податкового кодексу, нагляду за органами місцевого самоврядування, служби в ОМС, функціонування муніципальної варти, адміністративного устрою тощо. Що стосується внесення змін до Податкового кодексу, нашими завданнями є: відпрацювати питання підняття плати за землю лісового фонду, відміни пільг по податку на землі для залізниці, ми маємо запровадити контроль по акцизним доходам до місцевих бюджетів. Також АМУ відпрацювала питання визначення джерел фінансування гарантованих пільг, бо в державному бюджеті має бути передбаченим гарантоване відшкодування збитків для громад. Дякую всім головам, що створюєте умови для розвитку громад і місцевого бізнесу, дякую Уряду за діалог і можливість працювати у такому форматі з органами місцевого самоврядування".

    

  • Голова Державної аудиторської служби України Лідія Гаврилова розказала про особливості аудиторської перевірки органів місцевого самоврядування та відзначила: “Я вдячна Асоціації міст України за участь в розробці Порядку проведення Держаудитслужбою фінансового аудиту виконання місцевих бюджетів, саме Асоціація приділила цьому особливу увагу та допомогла досягти ефективного результату у цьому напрямку”.
У ході Панельної  дискусії ІІ обговорювалися питання бюджетного забезпечення територіальних громад у призмі секторальних реформ. Модератором дискусії виступив Тернопільський міський голова, Голова Комітету Правління АМУ з питань бюджетної політики Сергій Надал. Робота панелі продовжилася у форматі діалогу керівників громад з міністрами та представниками центральних органів державної влади. На питання мерів відповіли Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Міністр соціальної політики України Андрій Рева, Заступник  Міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк, Заступник Міністра фінансів України Юрій Джигир, Голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко, народний депутат України, заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, заступник голови Міжфракційного депутатського об’єднання «За розвиток місцевого самоврядування» Сергій Мельник, народний депутат України, Голова підкомітету з питань адміністративних послуг, державних символів та нагород Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Олександр Дехтярчук
  
Під час дискусії прозвучали питання, які є найбільш актуальними для громад. Зокрема, був розглянутий хід секторальних реформ, а саме: питання розподілу державних субвенцій між місцевими бюджетами, реформування та фінансування медицини, освіти, надання субсидій і пільг та інші. Також була піднята проблема розподілу повноважень на місцях, з якою стикаються органи місцевого самоврядування.
  • Переглянути презентацію Заступника Міністра охорони здоров’я України Павла Ковтонюка (завантажити)
  • Переглянути презентацію Голови Національної служби здоров’я України Олег Петренко (завантажити)

      

Під час Панельної  дискусії ІІІ учасники обговорили актуальні питання містобудування та житлово-комунального господарства. Модератор – Василь Сидор, Славутський міський голова, голова Хмельницького регіонального відділення АМУ. У дискусії взяли участь:

  • Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе (презентація 1, презентація 2)
  • Голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олексій Кудрявцев (презентація)

  

За підсумками першого дня заходу учасники Дня діалогу з владою прийняли за основу Звернення Асоціації міст України до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України із дорученням Виконавчій дирекції АМУ доопрацювати документ з урахуванням висловлених учасниками пропозицій.

  

Фотогалерея Дня Діалогу з владою у Тернополі 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)