У Житомирі працювала Секція АМУ з питань об’єднаних територіальних громад

07 / Квітень, 2017
6-7 квітня у Житомирі відбулося засідання Секції Асоціації міст України з питань об’єднаних територіальних громад. Захід проведено у  рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» ПУЛЬС, який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Учасники – голови міських, селищних, сільських рад, керівники об’єднаних територіальних громад з 14 областей України, Житомирський міський голова Сергій Сухомлин, керівник відділу взаємодії з місцевими органами влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Лілія Попова.
Відкрив засідання Сергій Сухомлин, який привітав учасників заходу та побажав їм плідної роботи.  Він зазначив, що децентралізація є  найуспішнішою реформою в країні: «Знаємо по нашому місту, по нашому бюджету про ті можливості, що відкриває перед нами ця реформа. Вона була необхідна Україні. На моє глибоке переконання, саме із місцевого самоврядування почнеться ріст України. Місцеве самоврядування, ОТГ – це точки росту нашої держави. Успіхи на місцях сумують успіх всієї України».
Лілія Попова виступила з презентацією  «Річниця децентралізації: успіхи та якісні перетворення».
 
  
Голови об’єднаних територіальних громад  Житомирської, Полтавської та Черкаської областей представили історії успіху своїх громад. Голова Новоборівської селищної ОТГ Житомирської області Григорій Рудюк зазначив: «Ми стали учасниками історичного процесу, який розпочався в Україні, і ми ж стали його заручниками: якщо провалиться реформа децентралізації, то ми, лідери ОТГ, програли, а головне – втратимо довіру громади. Мета у нас одна, а шляхи її досягнення можуть бути різними». Він наголосив, що варто об’єднати  зусилля усіх громадських організацій, асоціацій, які переймаються проблемами громад, органів місцевого самоврядування.  
Розповідаючи історію успіху своєї громади, заступник Білозірського сільського голови Черкаської області Ірина Грищенко зазначила: «Коли ми стали самостійні і почали рахувати свої гроші, зрозуміли, що треба іти на такі непопулярні кроки, як пониження ступеню школи, закриття шкіл у нашому селі. Ми виграли конкурс на кращий проект опорної школи в області. Оснастили опорну школу так, що батьки, які були проти оптимізації, самі приносили особові справи дітей з інших закладів у цю школу».
Маківський сільський голова Хмельницької області Анатолій Кушнір, звертаючись до учасників засідання Секції, підкреслив: «Голови ОТГ – «моторчики» важливої реформи. Ви якраз та сила, яка здатна змінити. І Президент, і Прем’єр-міністр – ініціатори реформи, без вас нічого не зроблять. Вони сподіваються на вас. Так само на вас сподівається Асоціація міст України».
Експерт Центрального офісу впровадження децентралізаційної реформи Асоціації міст України Юлія Вернигор розповіла про новації у законодавстві щодо об’єднаних територіальних громад. Зокрема, обговорені Закони України «Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільного приєднання територіальних громад», «Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу старости села, селища», «Про внесення змін до деяких законів України щодо набуття повноважень сільських, селищних, міських голів», «Про службу в органах місцевого самоврядування», Постанова Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Положення про освітній округ».
 
  
Директор департаменту бюджетів і фінансів Житомирської міської ради Сергій Гаращук виступив з презентацією «Формування спроможних громад: гроші VS люди». Звертаючись до голів міських, селищних, сільських рад, голів ОТГ, він наголосив: «Усі проблеми, яких ви торкаєтесь, притаманні і місту Житомирі. Масштаби – різні, але проблеми спільні». За його словами, поштовхом до дій став шалений дефіцит фінансів. «У 2011 році ми проаналізували галузь освіти і медицини, дивились – який ресурс ми можемо вивільнити, і зрозуміли що практично нічого не можна скоротити. Ми знайшли ресурс – у енергоносіях. Зробили ставку на економію енергоносіїв – і від того лише виграли», – зазначив Сергій Гаращук. Переконатися у цьому на власні очі учасники засідання Секції могли, відвідавши комунальні заклади Житомира, в яких запроваджено енергоефективні заходи.
Практичний досвід розвитку громади учасники Секції АМУ вивчали на прикладі Тетерівської сільської об’єднаної територіальної громади Житомирської області. Сільська ОТГ сформувала органи управління. Серед них – економічно-інвестиційний сектор – виконавчий орган ради, що навіть не у кожному місті є. Саме керівник цього відділу Анатолій Волинець провів екскурсію та презентував «перші паростки» децентралізації у громаді.
Серед об’єктів, яким пишається ОТГ, –  дитячий садочок у с.Денишів. На добудову цього закладу громада отримала субвенцію із держави та спрямувала близько 2 млн. грн. власних надходжень. У Тетерівській школі проведено повну термосанацію, утеплено фасад, встановлено нові вікна, перекрито дах. Також у Тетерівській ОТГ створено Центр надання адміністративних послуг у с.Корчак. Минулого року проведено капітальний ремонт приміщення за рахунок співфінансування: державна субвенція склала 1 млн 91 тис. грн, а поточний ремонт здійснили за рахунок коштів місцевого бюджету в сумі майже 200 тис. грн. Як розповів начальник ЦНАПу Михайло Діжа, через Центр надається 32 адміністративні послуги.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)