У Харкові обговорили проблеми бюджету на 2017 рік

21 / Листопад, 2016

 

Місцеві бюджети вимагають термінової підтримки для стабільного забезпечення життєдіяльності територіальних громад у 2017 році. Про це 18 листопада заявили учасники засідання регіональної платформи розвитку місцевого самоврядування в Харківському регіональному відділенні Асоціації міст України на тему: «Про бюджетне забезпечення органів місцевого самоврядування у 2017 році».

Як зазначила заступник Харківського міського голови - директор Департаменту бюджету і фінансів Тетяна Таукешева, бюджетна децентралізація кардинально змінила якість фінансового забезпечення місцевих бюджетів, і власні ресурси громад дійсно збільшилися за рахунок введення нових податків, збільшення їхніх ставок, перерозподілу доходів державного бюджету тощо.

  

Для забезпечення додаткових джерел фінансових надходжень у 2017 році на місцевий рівень через центри надання адміністративних та соціальних послуг передбачається передати низку повноважень - з видачі водійських посвідчень, державної реєстрації транспортних засобів, реєстрації актів цивільного стану, реалізації державних соціальних програм. Також будуть змінені ставки деяких податків. Загалом надходження власних доходів збільшаться на 10%, або приблизно на 590 млн грн.

У той же час планується, що місцеві бюджети фінансуватимуть витрати на оплату комунальних послуг та енергоносіїв в установах охорони здоров'я, що, наприклад, для Харкова складе 120 млн грн; утримання установ освіти, крім зарплати вчителям, складе 1,4 млрд грн. За рахунок коштів місцевого бюджету також передбачається фінансування пільгового проїзду окремих категорій громадян - близько 400 млн грн. Також у 2017 році на фінансування профтехосвіти потрібно буде виділити близько 190 млн грн.

Тетяна Таукешева підкреслила, що в цілому додаткові витрати, фінансувати які пропонується з бюджету міста Харкова, складуть 2,5 млрд грн, а додатково місто отримає тільки 590 млн грн.

«Реалізація ініціатив Кабміну може призвести до розбалансування місцевих бюджетів, в результаті чого виникнуть проблеми з фінансуванням програм, які є життєво важливими для територіальних громад. Перспектива фінансової самодостатності місцевого самоврядування вимагає передачі відповідних джерел покриття з держбюджету місцевим бюджетам. Одним із вагомих компенсаторів додаткових витрат місцевих бюджетів є встановлення розміру відрахування податку на доходи фізосіб для місцевих бюджетів на рівні не менше 85% для міст обласного значення. Два роки тому ми отримували 75%, а зараз - 60%», - зазначила Тетяна Таукешева.

  

Голова Харківської обласної ради Сергій Чернов у свою чергу також акцентував увагу на тому, що місцеві бюджети збільшилися в середньому на 30%.

«Але ми побоюємося, що таке збільшення бюджетів не дасть можливості покрити витрати, які передбачається покласти на місцеві органи самоврядування з 1 січня 2017 року. За розрахунками, наступного року в Харківській області нестача власних доходів місцевих бюджетів складе 4 млрд 745 млн грн, а з урахуванням субвенцій, які мали були бути виділені, дефіцит місцевих бюджетів по області складе 6 млрд 849 млн грн», - зазначив Сергій Чернов.

Серед гострих питань він також окреслив невирішену проблему компенсації за перевезення пільговиків, а також те, щоб 100% надходжень акцизного податку на утримання автодоріг залишалося в містах обласного значення й по 50% - в містах районного значення (селищах, селах) і в обласному бюджеті, щоб можна було ремонтувати місцеві дороги.

Учасники засідання прийняли звернення до народних депутатів України з проханням посприяти у вирішенні питань, які залишилися неврегульованими в процесі підготовки проекту державного бюджету на 2017 рік. Так, АМУ просить забезпечити компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян та надати в наступному році державну фінансову підтримку для оновлення рухомого складу міського електротранспорту вітчизняними трамваями і тролейбусами.

Ще одна проблема - врегулювання розподілу медичної субвенції між місцевими бюджетами для первинного і вторинного рівнів медичної допомоги, перш за все, в об'єднаних територіальних громадах.

  

Народні депутати Анатолій Денисенко, Дмитро Святаш і Олександр Біловол, які взяли участь в засіданні, пообіцяли уважно вивчити всі пропозиції і по можливості зайнятися їх лобіюванням.

Завтра всі ці питання ще раз обговорюватимуться на виїзному засіданні Комітету з питань бюджету Верховної Ради України, яке відбудеться у Харкові.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)