Три роки децентралізації: 1 квітня 2014 року була прийнята Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади

31 / Березень, 2017
1 квітня минає три роки відтоді, як Кабінет Міністрів схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. В основу цього документу лягли напрацювання Асоціації міст України і проект Концепції був підтриманий на засідання Правління АМУ, що відбулося 25 березня 2014 року.
За цей час реформа набрала обертів і активно реалізується. Третій рік поспіль  одним із пріоритетних напрямків діяльності Асоціації міст України та її діалогу з центральними органами влади є сприяння реалізації децентралізаційної реформи, участь у формуванні її законодавчого підґрунтя.
АМУ надає інформаційну, організаційну та консультативно-експертну допомогу громадам, проводить навчальні заходи для керівників та спеціалістів міських, селищних, сільських рад та об’єднаних територіальних громад. У структурі Виконавчої дирекції АМУ діє Центр впровадження децентралізаційної реформи, у регіональних відділеннях АМУ – Офіси реформ, де працюють регіональні консультанти. Головна мета – допомогти громадам практично імплементувати закони з децентралізації на місцях.
Сьогодні кожна область України може продемонструвати конкретні результати реформи. Наразі в Україні діють 366 об’єднаних територіальних громад, до складу яких увійшло 1 740 сільських, селищних, міських рад, що становить 17 відсотків загальної кількості місцевих рад базового рівня. 30 квітня 2017 року відбудуться перші місцеві вибори ще у 47 об'єднаних територіальних громадах, які доповнять перелік вже діючих ОТГ.
 «Я задоволений темпами, якими відбувається децентралізація. І цей рік має стати ключовим у питанні формування базового рівня місцевого самоврядування. Те, що  ми на сьогоднішній день маємо 366 об’єднаних громад, це хороший показник. Проведення децентралізації – це реальний шлях до єдності країни. Для України децентралізація – це прощання з Радянськими Союзом, з нашим старим минулим. Якщо б у нас була проведена децентралізація ще в 90-х роках, ми би не мали проблем, які є зараз з Кримом і Сходом України», – переконаний Виконавчий директор Асоціації міст України Мирослав Пітцик. «Щоб зберегти та посилити децентралізацію важливим завданням є впровадження секторальних реформ – в освіті, охороні здоров’я, соціальному захисті, місцевому економічному розвитку тощо. Адже місцеве самоврядування найкраще знає потреби своїх громад і зможе задовольнити інтереси громадян в усіх сферах життєдіяльності», – вважає Мирослав Пітцик.
Асоціація міст України висловлює подяку Прем’єр-Міністру України Володимиру Гройсману за кроки Уряду назустріч громадам, а також за послідовну та принципову позицію у відстоюванні інтересів місцевого самоврядування та просування децентралізаційної реформи.
Децентралізація виконує ще одну місію – це найкращий шлях до економічного зростання країни. Збільшення фінансових можливостей місцевих бюджетів на понад 100 млрд грн в період з 2014 по 2016 роки стало одним з головних результатів децентралізаційної реформи.
 
«В 2014 році мене запитували, що таке децентралізація. І важко було пояснити. Але коли ми почали отримувати результати – нові дороги, школи, садочки, шкільні автобуси - це був результат децентралізації. З 2014 по 2016 рік місцеві бюджети зросли на 100 млрд. грн. Це колосальний ресурс, який раніше місцеві бюджети не могли собі дозволити», - заявив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.  «Базовий рівень - це громада. І я буду боротися за те, щоб в громадах були ресурси, була земля, аби вони ні перед ким не приклоняли свої коліна. Я на стороні громад і місцевого самоврядування. Все буду робити для того, аби доносити цю позицію», - сказав Володимир Гройсман.
 
Ключове завдання на 2017 рік – це зміна якості життя українців у громадах. «Висока якість життя – це доступна і якісна послуга – у всіх сферах життєдіяльності людини. Тому секторальне забезпечення реформи децентралізації – це рівний доступ до якісних послуг у громадах! Наблизити послугу до людини — це наша головна ціль і завдання на найближчий час», —  заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. Він зазначив, що реформа децентралізації та процес об’єднання – це не тільки передача повноважень, ресурсів та зростання бюджетів,  людям дуже важливо побачити в своїх громадах символи змін, які змінюють їх життя.

 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)