28 / Січень, 2020
28 січня Хмельницьке регіональне відділення Асоціації міст України провело практикум із застосування законодавства на тему: «Місцеві вибори за новим Виборчим кодексом». Захід організовано в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Учасники: міські, сільські та селищні голови, керівники та спеціалісти профільних підрозділів.
Модератор заходу - адвокат із багаторічним досвідом, виконавчий директор БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги», голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань взаємодії з громадянським суспільством Віталій Місяць.
З вітальним словом до учасників звернувся виконавчий директор Хмельницького РВ АМУ Петро Калинюк: «Головне завдання АМУ - надати громадам необхідні консультації, щоб органи місцевого самоврядування могли успішно працювати та розвиватися. У цьому році нас знову чекають вибори. Українці обиратимуть міських голів та місцеві ради. Згідно з Законом України чергові вибори мають пройти 25 жовтня 2020 року. З 1 січня цього року набрав чинності новий Виборчий кодекс. Тому сьогодні ми допоможемо учасникам розібратися у його ключових аспектах і провести змістовний діалог у форматі "питання-відповідь"».
«Виборчий кодекс – великий і системний документ. Сьогодні ми обговоримо основи та принципові зміни», - підкреслив Віталій Місяць і запросив до активної дискусії і діалогу.
Під час практикуму було розглянуто наступні питання:
- Загальний огляд Виборчого кодексу України;
- Місцеві вибори. Загальні засади. Виборчі системи. Виборчі комісії;
- Фінансування місцевих виборів;
- Висування кандидатів та передвиборча агітація;
- Проведення голосування та визначення результатів місцевих виборів.
На виборах сільських, селищних, міських голів будуть застосовуватися дві різні виборчі системи, залежно від величини адміністративно-територіальних одиниць:
► для виборів сільських, селищних, міських голів, а також старост: мажоритарна система відносної більшості з голосуванням в єдиному одномандатному окрузі;
► для виборів міських голів у містах з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб мажоритарна система абсолютної більшості.
«Обидві системи є добре знайомими виборцям і використовувалися на останніх чергових місцевих виборах в Україні», – підкреслив модератор заходу.
Обговорили також нюанси, які стосуються документального оформлення волевиявлення громадян, висування та фінансування кандидатів, підрахунок голосів.
Учасники практикуму активно ділилися своїм досвідом проведення виборів та ставили спікеру багато уточнюючих питань. Така зацікавленість представників органів місцевого самоврядування підкреслює, що обрана тема була дуже актуальною.
Нагадаємо, 1 січня 2020 року вступив у дію Виборчий кодекс України, який передбачає низку новацій щодо проведення місцевих виборів. Читайте більше на нашому сайті.