20 / Травень, 2021
20 травня у Тернопільському РВ АМУ відбувся онлайн-практикум із застосування законодавства на тему: «Фінансове забезпечення територіальних громад: законодавчі ініціативи з ПДФО». Захід організовано в рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. Практикум транслювався у мережі Фейсбук на сторінці Тернопільського РВ АМУ та акаунті «ПУЛЬС: Децентралізаційний марафон».
Учасники: голови громад та депутати місцевих рад, фахівці і спеціалісти профільних структурних підрозділів виконавчих органів місцевих рад.
З вітальними словами виступили: виконавчий директор Тернопільського РВ АМУ Руслан Фронц та начальник управління податкового адміністрування фізичних осіб Лариса Березюк. Вони зазначили, що під час практикуму будуть розглянуті такі питання: 1) законодавчі ініціативи щодо збільшення та справедливого зарахування частки податку на доходи з фізичних осіб до місцевих бюджетів; 2) особливості адміністрування ПДФО; 3) адміністрування місцевих податків та зборів; 4) формування запитів в електронному кабінеті для отримання інформації від ДПС по звітності в розрізі платників податків.
Модератором заходу виступила Тетяна Чурілова, консультант з бюджетних питань Тернопільського регіонального відділення АМУ. Експертами заходу були представники Головного управління Державної податкової служби в Тернопільській області: Лариса Березюк – начальник управління податкового адміністрування фізичних осіб, Андрій Рудницький – заступник начальника відділу адміністрування ПДФО, єдиного внеску, податків з громадян та осіб, які провадять належну професійну діяльність ГУ ДПС у Тернопільській області, Оксана Мартинович – заступник начальника управління податкового адміністрування юридичних осіб-начальник відділу адміністрування рентної плати та екологічного податку, місцевих податків і зборів з юридичних осіб та розгляду звернень ГУ ДПС у Тернопільській області, Ігор Задорожний – начальник відділу електронних сервісів ГУ ДПС у Тернопільській області, Віктор Орнатовський – головний державний ревізор-інспектор відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску, податків з громадян та осіб, які провадять належну професійну діяльність, Сергій Андрійчук – головний державний ревізор-інспектор відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб-підприємців, податку на майно та місцевих зборів з фізичних осіб, Наталія Ліберна – головний державний ревізор-інспектор відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб-підприємців, податку на майно та місцевих зборів з фізичних осіб.
Під час заходу консультант модератор детально розповіла про законопроєкти щодо збільшення зарахування частки ПДФО до місцевих бюджетів: «На розгляді у Комітеті Верховної Ради з питань бюджету знаходяться розроблені Асоціацією міст України спільно з групою народних депутатів законопроєкти, що пропонують збільшити частку зарахування ПДФО до бюджетів громад із 60 до 65%. Це проєкт Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо подальшого зміцнення фінансової спроможності громад» №5066 та проєкт Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо збільшення відсотку зарахування податку на доходи фізичних осіб до бюджетів місцевого самоврядування» №5066-1. Законопроєкти пропонують збільшити, починаючи із 2022 року, відсоток зарахування ПДФО до доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад із 60 до 65%», - повідомила вона. Модератор розповіла, що у разі збільшення цього відсотку бюджети громад Тернопільщини починаючи із 2022 року додатково отримають 249,9 млн грн. Тетяна Чурілова наголосила на тому, що важливо не лише збільшити частку зарахування ПДФО до бюджетів громад, а й забезпечити справедливе його зарахування. Крім того, спікер наголосила, що 12 травня уряд ухвалив проєкт змін до Податкового кодексу, яким збираються передати збір цього податку з роздрібної торгівлі до оптовиків/виробників тютюнових виробів. Проте через таку ініціативу місцеві бюджети Тернопільщини можуть втратити понад 50 млн грн.
Виконавчий директор Тернопільського РВ АМУ Руслан Фронц наголосив: «На сьогодні ПДФО є одним із основних податків, що надходить до місцевих бюджетів. Тому збільшення його зарахування до 65 відсотків є вкрай важливим. Адже від цього залежить якість надання медичних, соціальних, освітніх послуг, покращення інфраструктури в громадах. Також це дозволить частково компенсувати перекладені державою видатки на утримання закладів профтехоствіти, фінансування державних соціальних гарантій, виплати заробітної плати непедагогічним працівникам закладів середньої освіти, фінансування комунальних послуг та енергоносіїв закладів охорони здоров’я».
Представники Головного управління Державної податкової служби в Тернопільській області розповіли багато важливої інформації для органів місцевого самоврядування. Учасники практикуму задавали багато питань до представників ГУ ДПС у Тернопільській області, на які отримали конструктивні та вичерпні відповіді від експертів.
Пропонуємо переглянути відео онлайн-практикуму Тернопільського РВ АМУ:
АМУ пропонує добірку практикумів, лекцій та вебінарів за тематикою діяльності органів місцевого самоврядування в нових умовах.