Сумська регіональна платформа була присвячена проблемам об’єднання міських і сільських громад

28 / Березень, 2018
27 березня в Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України відбулося засідання регіональної платформи на тему: «Проблеми об’єднання міських і сільських громад. Необхідність законодавчих змін». Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує  АМУ за підтримки USAID.
В роботі регіональної платформи взяли участь заступник Сумського міського голови Степан Пак, голови міст та об’єднаних громад-членів Асоціації міст України, виконавчий директор Сумського РВ АМУ Володимир Дериземля, посадові особи органів місцевого самоврядування, представники громадськості та ЗМІ, а також народні депутати України Олег Медуниця і Олександр Сугоняко.
Зі вступним словом до учасників засідання звернувся виконавчий директор Сумського РВ АМУ Володимир Дериземля: «Регіональна платформа Асоціації міст України за останні роки стала універсальним комунікаційним майданчиком для обговорення змін у законодавстві, які дозволять місцевому самоврядуванню бути ще ефективнішим та прогресивнішим».
Заступник Сумського міського голови, керуючий справами виконавчого комітету Степан Пак закликав учасників засідання виокремити найголовніші питання, які потребують нагального вирішення для успішного розвитку громад, та донести їх до вищого керівництва країни: «Ми маємо скористатись присутністю тут народних депутатів та озвучити ті проблеми, які нині нас хвилюють та з якими ми зіткнулись під час децентралізації влади».
Далі розпочався розгляд основних питань платформи:
  • Прогрес реформи з децентралізації влади на Сумщині та стан справ у створених об’єднаних територіальних громадах;
  • Обговорення законопроекту про внесення змін до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення (№6466);
  • Обговорення законопроекту про внесення змін до Закону України  «Про регулювання містобудівної діяльності» (№6403);
  • Обговорення процесу передачі земель державної власності у комунальну власність.
   
Основною темою обговорення стало розблокування процесу приєднання малих населених пунктів до міст обласного значення. Учасники регіональної платформи одноголосно підтримали законопроект про об’єднання громад навколо міст обласного значення. Народний депутат Олександр Сугоняко зазначив: «Децентралізація — чи не єдина реформа нинішньої влади, яка більш-менш вдалася і реально змінює життя людей в нових громадах. Однак не всі проблеми в рамках цієї реформи вирішені, їх ще чимало. Зокрема, йдеться об’єднання сіл навколо великих міст в одну громаду. Саме цю проблему ми сьогодні обговорюємо на платформі Асоціації міст України».
Народний депутат Олег Медуниця також висловився на підтримку законопроекту №6466: «Я завжди голосую за цей закон, за все відповідає, в першу чергу, коаліція. На жаль, депутати від коаліції часто голосують за ті чи інші закони так як вигідно їм, на їх виборчих округах. Саме тому я підтримую відміну мажоритарної системи, оскільки через неї ми в багатьох випадках не можемо вчасно провадити дуже потрібні для держави зміни, такі як, зокрема, законопроект №6466».
 
Найбільш гарячою виявилася дискусія навколо законопроекту «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», в результаті якої учасники платформи дійшли висновку, що норми чинного законодавства протирічать інтересам органів місцевого самоврядування та потребують законодавчих змін. «Ми бачимо дуже дивну тенденцію: з одного боку під егідою ДФРР проваджуються десятки розвиткових проектів зі створення комунальних підприємств в об’єднаних громадах, а з іншого — нам хочуть обмежити підтримку цих самих новостворених комунальних підприємств з боку місцевих рад. При цьому варто пам’ятати, що питання виділення коштів комунальникам вирішує сесія ради ОТГ, а не голова чи окремі посадовці. Якщо ми говоримо про децентралізацію, давайте робити її справжньою і не будемо обмежувати місцеві ради в їх власних повноваженнях», — підсумувала очільниця Березівської ОТГ Надія Артеменко.
Учасники регіональної платформи також висловили зауваження щодо розробленого Урядом алгоритму передачі земель у комунальну власність, запропонувавши зафіксувати ці норми на рівні Верховної Ради. Координатор Офісу реформ у Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України Ніна Мельник відмітила: «Передача земель до комунальної власності об’єднаних громад була задекларована ще в 2015 році. Тепер, після фактичного початку цього процесу, потрібна фіксація відповідних змін в законодавстві».
За результатами зустрічі члени Сумського регіонального відділення АМУ вирішили направити звернення до народних депутатів від Сумщини. У документі викладені всі питання, які стосуються функціонування органів місцевого самоврядування в рамках децентралізації.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)