16 / Грудень, 2024

Статус військових адміністрацій та Кодекси публічної етики обговорили представники територіальних громад під час засідання фахової мережі у сфері організаційних засад місцевого самоврядування, що провела 29 листопада 2024 року Асоціація міст України.

Мета засідання: проаналізувати та актуалізувати проблемні питання організаційних засад місцевого самоврядування та сформувати пропозиції щодо їх вирішення.

В’ячеслав Ломброзо, завідувач Сектору з питань доброчесності та запобігання корупції департаменту «Адміністрація міського голови» Львівської міської ради, поділився досвідом та основними труднощами, пов’язаними із запровадженням Кодексу етики. Він зазначив, що наразі формується новий інститут етичної поведінки і немає досвіду, практики виписування питань моралі. Основні виклики в етичному регулюванні пов’язані з недостатнім рівнем правової культури, наявним формалізмом у вимогах та нечіткістю дефініцій. Він також звернув увагу на відсутність консенсусу, коли муніципалітетами створюються кодекси етичної поведінки, не сама етика, отже  основне завдання оформити, сформулювати і кодифікувати норми етики, які укоренилися в суспільстві, підвищивши її планку для службовців та вибраних осіб.

Наталія Забродовська, начальниця Управління правового забезпечення виконавчого комітету Вараської міської ради, Рівненська область, розповіла про діяльність органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану та їх взаємодію з військовою адміністрацією населених пунктів, звернувши увагу на дублювання повноважень військових адміністрацій і органів місцевого самоврядування. Вона наголосила на необхідності урегулювати питання військових адміністрацій (ВА), максимально узгодити їх існування з місцевим самоврядуванням і чітко розділити повноваження. Для вирішення цих проблем зазначила, що необхідні не лише законодавчі зміни щодо статусу ВА, а й збереження ключових здобутків децентралізації після завершення війни та припинення воєнного стану.

Тетяна Жакун, директорка Департаменту правової політики та якості Херсонської міської ради, підняла питання подальшого функціонування і правонаступництва органу місцевого самоврядування за військовою адміністрацією, а також звернула увагу на необхідності врегулювання проблеми передачі матеріального резерву. Вона зауважила на необхідності напрацювання механізмів та інструментів вирішення цих проблем у законодавчому полі вже зараз та ініціювати їх вирішення на рівні Парламенту та Кабінету Міністрів України.

Катерина Щербіна, юристка Молочанської міської військової адміністрації, Запорізька область, підняла питання невизначеності статусу працівників військових адміністрацій, у зв’язку з чим виникають колізії у частині покладання повноважень та оплати праці.

Володимир Мягкоход, модератор заходу, експерт з організаційних засад місцевого самоврядування Асоціації міст України, відповів на поставлені учасниками питання, зокрема щодо законопроєктної роботи у напрямку врегулювання статусупрацівників військових адміністрацій, а також практики визначення їх умов оплати праці. Він поінформував учасників фахової мережі про законопроєкт та примірний Кодекс щодо етики депутатів місцевих рад та виборних посадових осіб місцевого самоврядування, які розробляються НАЗК, а також розповів про зусилля Асоціації міст України щодо вирішення проблем дублювання повноважень органів місцевого самоврядування та військових адміністрацій й врегулювання потенційної проблеми з кворумом на засіданнях рад тилових громад шляхом визначення кворуму і вирішальної кількості голосів не від загального, а від наявного складу депутатів.

Запис засідання фахової мережі можна отримати в регіональних відділеннях Асоціації міст України.

Засідання фахової мережі організовано Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)