Стабільність бюджетного законодавства дозволить громадам розвинути власний потенціал, - О.Слобожан на презентації проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

28 / Вересень, 2021
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан взяв участь у презентації проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування USAID (ГОВЕРЛА)», яка відбулася 27 вересня 2021 року на території Софійського собору у Києві.
Участь у заході взяли Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль,тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін, керівник Проєкту «ГОВЕРЛА» Габріель Абрагам, а також представники територіальних громад, зокрема, Волинської, Львівської та Полтавської областей, які стануть першими партнерами Проєкту.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан виступив на тематичній панелі «Реформа децентралізації: законодавчий порядок денний». Він привітав присутніх із запуском Проєкту та висловив вдячність USAID за системну підтримку місцевого самоврядування.
Також у панелі взяли участь Голова Комітету Верхoвної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк, заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.
  
Олександр Слобожан розповів, що кожного року Асоціація міст України до проєкту закону про держбюджет надає пропозиції, які спрямовані на зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування. Цього року у проєкті закону більш-менш враховані «цифри» для місцевого самоврядування, розуміючи ситуацію в країні. Але зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України, які необхідні для підготовки проєкту Держбюджету на 2022 рік, закладають норми, що можуть негативно вплинути на результати децентралізації. «Зараз відбувається така ситуація: якщо раніше була децентралізація доходів, то зараз - децентралізація видатків. Звісно, це певним чином насторожує. І в Бюджетний кодекс, зокрема, закладені певні норми на наступний рік, які можуть негативно вплинути на децентралізацію. Ми маємо про них говорити і не допустити їх прийняття», - зауважив О.Слобожан.
Виконавчий директор АМУ акцентував увагу присутніх на цих змінах. Так, пропонується ліквідація поняття «бюджету розвитку місцевих бюджетів», розширення контрольних функцій Мінфіну та МДА, зарахування до держбюджету доходів від викупу земельних ділянок комунальної власності, закріплення «ручного» порядку погашення заборгованості бюджетів місцевого самоврядування за середньостроковими позиками перед державним бюджетом, що склалася у 2009–2014 роках через неправильне планування державними органами видатків з делегованих повноважень. Крім того, планується вилучення до державного бюджету залишків освітньої субвенції. «Багато громад після реформи розпочали оптимізацію бюджетних установ і зекономили невеличку частку в межах бюджету - 5 млрд грн. І її такими змінами пропонується забрати. Тобто той, хто добре працював, привів освітню, соціальну, медичну мережі у відповідність до стандартів, зекономив кошти для того, щоб потім вкласти на умовах співфінансування у проекти ДФРР, соціально-економічного розвитку тощо, може втратити ці кошти, оскільки їх планується вилучати до державного бюджету»,  - додав О.Слобожан.
Він також нагадав, що АМУ просуває ідею збільшення частки зарахування ПДФО до бюджетів громад до 65% у цьому році, а до 2025 року довести цей показник до 80%.
О.Слобожан зауважив, що на наступний бюджетний період необхідно Бюджетний кодекс зберегти без змін, адже стабільність бюджетного законодавства дозволить громадам напрацювати розвитковий потенціал, залучити додаткові ресурси на власні повноваження, на оновлення інфраструктури та розвиток освітньої, соціальної, медичної галузей. «Це ті виклики, які сьогодні стоять перед місцевим самоврядуванням. І громадам потрібна буде підтримка, в тому числі від USAID і Проєкту, у підготовці відповідних методичних рішень і рекомендацій щодо ефективного використання коштів за участі Мінрегіону, асоціацій, профільного парламентського комітету. Але спочатку треба відстояти, щоб ці кошти залишилися в громадах», -  завершив виступ О.Слобожан.   

Проєкт USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») є найбільшою програмою, що фінансується USAID для підтримки реформи децентралізації в Україні. Основна мета Проєкту - надання підтримки Уряду України у впровадженні реформи децентралізації та розвитку місцевого самоврядування. 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)