Публічні консультації у Херсоні: обговорення та презентація Концепції змін від АМУ за участю трьох областей

02 / Березень, 2020
28 лютого в Херсоні на засіданні Ради розвитку громад і територій при Херсонській обласній державній адміністрації відбулося публічне обговорення змін до Конституції України у частині децентралізації. Захід проводився за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України.
Спікерами виступили народний депутат України, голова підкомітету з питань адмінтерустрою Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін, радник Прем’єр-міністра України, експерт з питань децентралізації влади Іван Лукеря, голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв та представники місцевого самоврядування.
Асоціацію міст України на публічних консультаціях в Херсоні представляли голови муніципалітетів та виконавчі директори, консультанти Херсонського, Одеського та Миколаївського регіональних відділень.
Голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв відкрив зібрання і зазначив важливість того, що зустріч трьох південних областей та обговорення надважливого питання внесення змін до Основного закону держави відбувається саме на Херсонщині, що є форпостом позитивних змін, які відбуваються в реформованих громадах.
Віталій Безгін зазначив, що наразі завершується етап добровільного об’єднання територіальних громад, відбувається перехід до наступного етапу реформи після завершення децентралізації на рівні громад. Передбачається, що вибори у жовтні 2020 року по всій Україні відбудуться за новим адміністративно-територіальним устроєм. Для цього процес із внесення змін має бути завершений консолідовано, з дотриманням інтересів територіальних громад. Для ефективного завершення реформи децентралізації має завершуватися і проєкт змін до Конституції, який був відкликаний Президентом через звернення понад 300 підписантів – представників органів місцевого самоврядування та експертів. Іван Лукеря окремо акцентував на ключових аспектах територіально-адміністративного устрою, що мають бути узгоджені: від системи організації влади базового рівня, субрегіонального рівня, до чіткого розмежування повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування, їх фінансового забезпечення, напрацювання механізму чіткої взаємодії між ними.
Обидва доповідачі приділяли увагу питанням прав місцевого самоврядування та їх захисту, налагодженню взаємовигідної взаємодії та партнерства між державою та органами місцевого самоврядування.
Народний депутат Володимир Іванов підкреслив суспільну важливість розгляду зазначених питань в контексті продовження дієвої та ефективної реформи місцевого самоврядування та націлив учасників обговорення дотримуватись при цьому насамперед державницької позиції.
    
Виконавчий директор Херсонського РВ АМУ Лариса Оленковська наголосила на тому, що наразі Асоціація міст України - єдина організація, яка розробила та презентувала повноцінну Концепцію щодо змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування. АМУ надіслала Концепцію Президенту України, Верховній Раді та Кабінету Міністрів Концепцію змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади, а також пропозиції до законопроєкту «Про внесення змін до Конституції України щодо місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади», з проханням врахувати їх при публічному обговоренні конституційних змін.
У складі офіційної делегації від Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України також були Володимир Миколаєнко, Херсонський міський голова,  Іван Дударь, голова Кочубеївської ОТГ, Юрій Гречка, голова Тавричанської ОТГ, Віктор Плохушко, голова Щасливцевської ОТГ, Олександр Бабич, Голопристанський міський голова, Михайло Бурак, голова Бехтерської ОТГ, Дмитро Воронов, Олешківський міський голова, Віктор Дебелий, голова Іванівської ОТГ, Віктор Доля, голова Шляхівської ОТГ, Руслан Застава, голова Високопільської ОТГ, Володимир Зінчук, голова Каланчацької ОТГ, Сергій Кліщевський, голова Присиваської ОТГ, Володимир Коваленко, Новокаховський міський голова, Валентина Костенко, голова Великокопанівської ОТГ, Савелій Лейбзон, голова Музиківської ОТГ, Галина Лобунько, голова Зеленопідньої ОТГ, Дмитро Ляхно, голова Горностаївської ОТГ, Вегандз Мяснікян, голова Роздольненської ОТГ, Роман Пустовой, голова Ювілейненської ОТГ, Микола Різак, Таврійський міський голова, Олег Сокольчук, Скадовський міський голова, Олександр Тулупов, Генічеський міський голова, Олександр Форощук, голова Гладківської ОТГ, а також регіональні консультанти Херсонського РВ АМУ.
    
Після спільного засідання учасники перейшли до обговорення окремо по областям, були сформовані групи з представників органів місцевого самоврядування, експертів та громадськості. Насамперед усі опрацьовували опорний перелік питань, які були презентовані 25 лютого в Києві під час старту регіональних обговорень запропонованої концепції змін, визначаючи, на їх думку, найпріоритетніші з них. Ключовими були питання прав місцевого самоврядування та їх захист; фінансовий захист органів місцевого самоврядування; партнерство та взаємодія між державою та органами місцевого самоврядування; розділення повноважень між державою та органами місцевого самоврядування.
В складі делегації Одеського регіонального відділення Асоціації міст України були представники та керівники органів місцевого самоврядування з м.Южне, м.Одеса, м.Доброслава, м.Роздільна, Любашівськоі ОТГ, а також заступник голови ОДА В’ячеслав Овечкін, директор департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської обласної державної адміністрації Дмитро Радулов. Проте жодного ЗМІ від Одеської делегації не було, хоча в розпорядженні прем‘єр-міністра до облдержадміністрації запрошення медіа передбачалося, як один з пунктів широких публічних консультацій.
    
Представники від Одещини взяли участь в обговоренні змін до Конституції. Серед запропонованих позицій, які обговорювалися, - Європейська хартія місцевого самоврядування, закріплення на законодавчому рівні 100% фінансування делегованих повноважень місцевим радам, інституту префектів, адміністративно-територіального устрою (громада-повіт-округ), трансформація районних державних адміністрацій.
Ключовим є те, що Асоціація міст презентувала усі ці позиції у власній Концепції змін до Конституції, і хотіла би, щоб її позицію почули і влада, і люди. Але чиновники скоріше діяли формально і в залі під час обговорень вже лунали заклики надати дієвості консультації, а не імітації «широких» та публічних процесів.
Миколаївське регіональне відділення Асоціації міст України на обговоренні змін до Конституції представляли виконавчий директор Миколаївського РВ АМУ Тетяна Яблоновська,  консультант з юридичних питань Лідія Віштал, Баштанський міський голова Іван Рубський, заступник Вознесенського міського голови Денис Хімій, заступник Радсадівського сільського голови Максим Корнієнко.
Із баченням необхідних змін до Конституції України виступив голова Іван Рубський, Баштанський міський голова. Він озвучив ключові позиції, на яких наполягають об'єднані територіальні громади. Це, зокрема, зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування винятково у судовому порядку; концепція “сильного мера", гарантії фінансування для забезпечення виконання делегованих повноважень.
Представники АМУ та виконавчі директори з Миколаївської, Херсонської та Одеської областей, презентували усі запропоновані Асоціацією пропозиції в робочих групах -  делегаціях кожної з областей.
 
Нагадаємо, у регіонах тривають публічні обговорення змін до Конституції України, які мають закріпити реформовану систему місцевого самоврядування та нову територіальну організацію влади, а також децентралізацію владних повноважень.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)