04 / Березень, 2021
4 березня Верховна Рада України схвалила у першому читанні законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні №4298, таким чином підтримавши здійснення всеохоплюючого нагляду за місцевим самоврядуванням.
За таке рішення проголосували 229 народних депутатів.
Законопроєкт передбачає не тільки реформування місцевих державних адміністрацій, а й посилення їх ролі у сфері нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування. Тобто запропонована модель побудови структури МДА організаційно направлена на здійснення тотального трирівневого нагляду за процедурами, які встановлються органами державної влади (наглядачами), а не законом. 
Асоціація міст України як єдина асоціація серед асоціацій органів місцевого самоврядування, якої немає у числі співавторів законопроєкту №4298, ще наприкінці минулого року надавала висновок щодо нього, де відзначила норми, що не відповідають принципам Європейської хартії місцевого самоврядування (читати більше).
Слід зазначити, що негативний висновок в частині нагляду на законопроєкт був наданий Радою Європи в особі Керівника Департаменту демократії та врядування Даніеля Попеску на запит Голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
АМУ переконана, що законопроєкт №4298 потребує внесення ґрунтовних змін у процесі підготовки до другого читання з урахуванням висловлених зауважень АМУ та Ради Європи. 
 
Асоціація міст України сподівається, що законопроєкт до другого читання буде максимально відповідати принципам, закладеним у Європейській хартії місцевого самоврядування, а питання державного нагляду щодо законності дій органів місцевого самоврядування вирішуватимуться виключно у судовому порядку та за процедурами, визначеними законодавством.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)