Радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан в ефірі телеканалу СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ розповіла про про те, які програми грошової допомоги для будівництва та відновлення житла діють в різних громадах України та зазначила, що за даними Мінрегіону близько 2,4 мільйона громадян України залишилися без житла.
Вона навела приклади виділення коштів громадами для купівлі житла тим родинам, які втратили його внаслідок збройної агресіїї рф. Так, Київська міська рада виділила 2 млрд грн на купівлю квартир для переселенців, в Пирятині міська рада придбала декілька десітків квартир для тимчасово переміщених осіб у співфінансуванні.
Радниця Голови АМУ зазначила, що органи місцевого самоврядування проводять ремонтні роботи в зруйнованих помешканнях без державного фінансування. Крім цього, за допомогою іноземних партнерів встановлюють тимчасове житло для тих, чиє житло зруйноване, як наприклад у Київській та Львівській областях.
Оксана Продан нагадала, що існує державна програма «Оселя», за якою військовослужбовці, медики, правоохоронці, освітяни можуть взяти іпотеку на квартиру під 3% річних. З 1 січня 2023 року цією можливістю зможе скористатися кожен, хто втратив житло, під 7% .
Для фіксації вартості зруйнованого житла й можливості наступного її відшкодування, у відповідності до закону органами місцевого самоврядування створено комісії, які після огляду й оцінки пошкоджених будівель складають відповідні акти.
Відповідаючи на запитання ведучого, наскільки складно муніципалітетам в умовах воєнного стану і дефіциту бюджету самотужки допомагати громадянам відновлювати житло, О.Продан відзначила допомогу, яку надають міжнародні організації та європейські міста-побратими.
«Одним із напрямків роботи Асоціації міст України сьогодні є допомога в налагодженні партнерських зв'язків між українськими та європейськими громадами», — зазначила Оксана Продан.