10 / Липень, 2022
9 липня Оксана Продан, радник Голови АМУ, дала коментар радіо НВ щодо підготовки до опалювального сезону, очікуваних проблем та позиції Асоціації міст України.
Оксана Продан наголосила, що проходження наступного опалювального сезону має як загальні для України проблеми, так і особливі для кожного з типу територій, яких є чотири - тимчасово окуповані, на яких ведуться бойові дії, звільнені від окупації та тилові.
Загальна проблема – це ризик відсутності газу, як і в усій Європі, а також питання тарифів за теплопостачання. Розмір тарифів для населення Уряд обіцяє залишити на рівні минулого опалювального сезону, це передбачено у законопроєкті №7427. Разом з цим, розгляд законопроекту відбувається закрито, очевидно через норму, якою Нафтогазу під час воєнних дій дозволяють «перекроїти» ринок теплопостачання, забрати комунальні підприємства за штучно створену заборгованість.
«Асоціація міст України, народні депутати, експерти ринку виступили категорично проти можливості Нафтогазу відбирати майно підприємств у разі наявності заборгованості за два місяці. Сподіваюся, що цієї норми у кінцевій редакції законопроєкту 7427 не буде», - зазначила радник Голови Асоціації міст України.
Оксана Продан зазначила, що серйозним викликом для України в новому опалювальному сезоні є відновлення, відбудова зруйнованих систем теплопостачання, адже за час війни чотири ТЕЦ повністю зруйновані та п’ять - пошкоджені. Над вирішенням цих завдань зараз спільно працюють і органи місцевого самоврядування, і центральна влада. О.Продан відмітила, що Мінрегоін докладає максимальних зусиль, щоб знайти механізми відбудови ТЕЦ або забезпечити альтернативне постачання тепла. Великий біль і проблема – це забезпечення людей теплом на окупованих територіях – сказала вона.
Відповідаючи на питання ведучої щодо державної допомоги підприємствам теплокомуненерго, Оксана Продан розповіла, що така допомога - компенсація різниці в тарифах, - передбачена законопроєктом №7427 - тарифи залишаться без змін, а держава компенсуватиме різницю між собівартістю газу і тарифом підприємствам.
Насамкінець інтерв’ю Оксана Продан звернула увагу, що вперше за багато років Уряд почав розглядати питання теплопостачання влітку, а не восени перед самим початком опалювального сезону. Вже сьогодні робиться усе можливе на рівні місцевого самоврядування і на рівні Уряду, щоб мінімізувати негативні наслідки руйнування систем теплопостачання, щоб створити альтернативні джерела постачання тепла та забезпечити громадян і економіку газом в необхідному обсязі
 
 

Нагадаємо, Асоціація міст України вважає, що прийняті у першому читанні законопроекти, які врегульовують питання теплопостачання на період воєнного стану, потребують доопрацювання, і лише за умови врахування наданих АМУ пропозицій буде можливим забезпечення сталого проходження опалювального сезону 2022/2023 року без підвищення тарифів.

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)