21 / Червень, 2022

 

 
21 червня 2022 року Парламент прийняв у першому читанні пакет законопроектів, спрямованих на вирішення проблем постачання теплової енергії населенню протягом дії воєнного стану:
  • про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" (щодо фінансування заходів, спрямованих на врегулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час війни та подальшого відновлення) №7429;
  • про внесення змін до розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо забезпечення стабільного функціонування ринку природного газу протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення 7428-2;
  • про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення №7427.
Ці законопроекти, зокрема, містять такі положення:
Протягом дії воєнного стану та 6 місяців після забороняється підвищувати тарифи для побутових споживачів на:
- розподіл природного газу;
- теплову енергію та гарячу воду; 
- природний газ.
Теплопостачальні підприємства отримують різницю в тарифах, обсяги якої будуть визначатися щоквартально за методикою Кабінету Міністрів та за погодженням з Держаудитслужбою. Фінансування різниці в тарифах передбачається за рахунок державного бюджету, тому у  Держбюджеті-2022 планується виділити 38,2 млрд грн.
 
При цьому повне або часткове нездійснення платежів за договором про реструктуризацію заборгованості у розмірі, що дорівнює сумі двомісячних платежів, є підставою для безоплатного переходу права власності на 100 відсотків статутного капіталу (майно, у тому числі єдиний майновий комплекс) теплопостачальної та(або) теплогенеруючої організації до постачальника природного газу.
 
Асоціація міст України підкреслює, що прийняті у першому читанні законопроекти потребують доопрацювання, та пропонує:
► виключити норми про конфіскацію майна територіальних громад на користь НАК «Нафтогаз України»;
► для збереження тарифів на послуги тепло постачання та гарячого водопостачання на рівні минулого опалювального сезону передбачити в опалювальному сезоні 2022/2023 року забезпечення постачання природного газу на умовах та за цінами попереднього опалювального сезону підприємствам ТКЕ, бюджетним установам, ОСББ, ЖБК, релігійним організаціям;
► передбачити механізм щомісячної (а не щоквартальної!) компенсації підприємствам ТКЕ заборгованості з різниці в тарифах, що дозволить своєчасно виплачувати заробітну плату працівникам, утримувати в належному стані системи теплозабезпечення населених пунктів;
► накласти мораторій на стягнення заборгованості із підприємств комунальної теплоенергетики за спожитий природний газ та послуги з його розподілу, нарахування та стягнення штрафних санкцій на таку заборгованість з підприємств ТКЕ в умовах воєнного стану й забезпечити їх списання;
► забезпечити укладення договорів реструктуризації заборгованості за природний газ, що виникла у попередні періоди.
 
АМУ переконана, що лише за умови врахування цих пропозицій буде можливим забезпечення сталого проходження опалювального сезону 2022/2023 року без підвищення тарифів.

Нагадаємо, розвязання проблемних питань підприємств комунальної теплоенергетики та забезпечення жителів громад якісними послугами за доступними тарифами - серед постійних пріоритетів діяльності Асоціації міст України.
18 червня Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан у Фейсбук написав: Маємо вирішувати проблеми теплоенергетики, а не давати Нафтогазу можливість захоплювати чужу власність.
17 червня АМУ закликала народних депутатів підтримати позицію місцевого самоврядування і надати підприємствам ТКЕ можливість забезпечити українців теплом і гарячою водою, не збільшуючи тарифи та виклала свою позицію у листі до Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
13 червня Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан в прямому ефірі на UA:Перший наголосив: Сьогодні наше спільне завдання з центральною владою — залишити тарифи на опалення та гаряче водопостачання на рівні минулого опалювального сезону. Для цього потрібна державна підтримка комунальної теплоенергетики, списання боргів, компенсація різниці в тарифах.
Окрім того, проблеми наступного опалювального сезону обговорювалися на засіданні Правління АМУ 16 травня. Також питання збереження діючих тарифів на тепло та гарячу воду було темою селекторної наради 28 травня з НАК «Нафтогаз», першим віцепрем’єром – Міністром економіки Юлією Свириденко, Міністром розвитку громад та територій Олексієм Чернишовим, Виконавчим директором Асоціації міст України Олександром Слобожаном, начальниками обласних військових адміністрацій та мерами міст.
Раніше  АМУ запропонувала чотири законодавчі кроки з підтримки комунальних підприємств, щоб вони могли у складний період надавати якісні послуги без підвищення тарифів.
У минулому опалювальному сезоні за ініціативи АМУ між Урядом та мерами міст було підписано Меморандум,  реалізація якого дозволила не підвищувати тарифи на тепло і гарячу воду для населення.
 
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)