Представники громад Закарпаття обговорили проблеми місцевого самоврядування та територіальної організації влади (ВІДЕО)

26 / Липень, 2017
25 липня у місті Хуст відбулися загальні збори Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України. Головував на заході, в якому взяв участь Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, голова Закарпатського регіонального відділення АМУ, Ужгородський міський голова Богдан Андріїв.
Про хід децентралізаційної реформи у Закарпатській області доповів виконавчий директор Закарпатського РВ АМУ Іван Ревтій. За його словами, є кілька причин гальмування децентралізаційних процесів. Закарпаття – єдина область України, де ще й досі Перспективний план формування спроможних громад не затверджений облдержадміністрацією та не прийнятий обласною радою. Як розповів Іван Ревтій, в області є проект розробки перспективного плану, він поданий на затвердження до облдержадміністрації. У цьому документі передбачені 53 об’єднані територіальні громади. Але оскільки затвердженого перспективного плану немає, то можлива й зміна кількості ОТГ.
 
   
Консультант Закарпатського РВ АМУ Олег Лукша розповів про необхідність відновлення розробки законопроекту «Про розвиток гірських територій в Україні».  Цей документ має визначити правові, економічні та організаційні засади державної політики щодо збалансованого розвитку гірських територій, поліпшення якості життя населення, зміцнення місцевих економік та громад, збереження та відновлення природних цінностей та культурної спадщини.
За словами Олександра Слобожана, формування спроможних громад у гірських районах України має відмінності від процесів, що відбуваються в інших регіонах країни. «Громади, що утворюються у гірських районах, потребують особливої уваги держави, їм потрібна серйозна підтримка для реалізації інфраструктурних проектів, особливі умови залучення інвестицій тощо», – вважає Виконавчий директор АМУ.
Про законопроекти з розпорядження міськими, селищними та сільськими радами землями поза межами населеного пункту розповів Іршавський міський голова Степан Бобік. Принаймні, існують кілька пропозицій щодо того, хто саме буду розпоряджатися цими землями – державні адміністрації, місцеві ради, об’єднані територіальні громади. «Асоціація міст України переконана, що міськими, селищними та сільськими радами землями поза межами населеного пункту мають розпоряджатися саме об’єднані територіальні громади», – підкреслив Олександр Слобожан. Він розповів, що під час форуму «Децентралізація – основа формування ефективної системи управління та місцевого розвитку» в Тернопільській області, що відбувся 20 липня, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що ініціює розробку законопроекту про передачу землі поза населеними пунктами в розпорядження ОТГ. Такий документ наразі готує Асоціація міст України.
 
    
Іван Ревтій розповів про зауваження, що мають представники місцевого самоврядування до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо здійснення державного нагляду (контролю) за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції  та Законам України», що розробив Мінрегіон. За його словами, надання місцевим державним адміністраціям таких повноважень може розцінюватися як посилення тиску на місцеве самоврядування. Учасники загальних зборів Закарпатського РВ АМУ висловили спільну думку, що запропонована Мінрегіоном модель державного контролю суперечить засадам місцевого самоврядування та не зможе забезпечити ефективного нагляду.
Олександр Слобожан зазначив, що Асоціація міст України пропонує створити робочу групу за участі представників АМУ для подальшого опрацювання законопроекту. Крім того, за його словами, доцільно розглянути питання державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України на ХІІІ Українському муніципальному форумі, де традиційно візьмуть участь більше 300 представників місцевого самоврядування.
Крім того, на загальних зборах Закарпатського РВ АМУ були узагальнені пропозицій та проблемні питання для розгляду на другій регіональній платформі що планується до проведення у серпні.   
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)