Представники Донецького та Луганського РВ АМУ взяли участь в обговоренні змін до Конституції

16 / Червень, 2020
15 червня відбулося онлайн обговорення змін до Конституції України в частині децентралізації для Донецької та Луганської областей. Захід організовано за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України.
Луганське регіональне відділення Асоціації міст України представляли виконавчий директор Луганського РВ АМУ Наталія Бойко, Старобільский міський голова Яна Літвінова та Новопсковський селищний голова Вадим Гаєв.
Захід проходив весь день у форматі загальних панелей та роботі в робочих підгрупах в рамках формату "Світове кафе".
Представники АМУ від Луганської області висловили свою позицію та запропонували наступні концептуальні положення змін до Конституції України:
► Запровадити дворівневе місцеве самоврядування: 1) первинний рівень - муніципалітет (один або декілька населених пунктів з навколишніми територіями); 2) вторинний рівень - область (спільні питання жителів муніципалітетів області).
► Муніципалітети об’єднуються, роз'єднуються, змінюються, перейменовуються за умови підтримки цих питань відповідними муніципальними радами відповідно до закону. Парламент може визнавати муніципалітети з великою чисельністю населення окремими муніципалітетами-областями (наприклад: муніципалітети з населенням понад 700 тисяч жителів, міста Київ та Севастополь).
► Необхідно зберегти на рівні муніципалітету модель сильного мера, виборної посадової особи, яка очолює виконавчий орган муніципальної ради та головує на засіданнях відповідної ради.
► Жителі кожного муніципалітету повинні обирати своїх депутатів до обласної ради, а муніципальних рад можуть їх відкликати. Найважливіші рішення обласної ради потребують проведення консультацій з муніципальними радами. Рішення обласних рад виконують їх виконавчі органи.
► Державну виконавчу владу в АР Крим, областях та повітах здійснюють виключно територіальні представництва органів державної влади. Порядок та способи координації вказаних територіальних представництв визначаються законом.
► Компетенція органів місцевого самоврядування й надалі поділяється на власну та делеговану державою. Зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування здійснюється виключно у судовому порядку. Державний нагляд за делегованою державою компетенцією здійснюється територіальними представництвами органів державної влади в порядку та випадках, що визначаються законом.
Донецьке регіональне відділення Асоціації міст України представляв консультант з бюджетних питань Олександр Меланченко. Він озвучив основні положення Концепції змін до Конституції в частині місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади, розробленої АМУ. «Асоціація міст України відстоює дворівневий устрій місцевого самоврядування. Тобто на первинному рівні мають залишитися муніципалітети, на вторинному рівні - області. Проміжну ланку у вигляді районних або окружних рад в АМУ вважають зайвою, оскільки вона буде тільки гальмувати прийняті на місцевому рівні рішення непотрібними бюрократичними процедурами», - зазначив О.Меланченко.
Також він акцентував увагу на доцільності відмови від незрозумілого слова «префект» та заміни його на український аналог «урядник». Урядник не може скасовувати рішення органів місцевого самоврядування, такі повноваження має лише суд.
Під час онлайн-зустрічі були обрані представники від кожної області на наступну зустріч в Києві для обговорення пропозицій змін до Конституції України.
 
    
 

Нагадаємо, що перший захід для Донецької та Луганської областей відбувся 27 лютого 2020 року у місті Краматорську.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)