21 / Березень, 2024

18-19 березня 2024 року, в м. Монс (Бельгія), відбувся Європейський Саміт міст та регіонів.

У роботі Саміту взяли участь представники місцевих та регіональних влад Європейського Союзу та України, депутати Європарламенту, регіональні міністри та провідні європейські та світові лідери.

19 березня 2024 року за сприяння Європейського Альянсу міст та регіонів за відбудову України відбулася панель «Забезпечення децентралізованого процесу відновлення України», в роботі якої взяли участь представники Асоціації міст України:

Віталій Кличко, голова Асоціації міст України, Київський міський голова,

Сергій Моргунов, голова Вінницького РВ АМУ, Вінницький міський голова (Вінницька область),

Алла Миронова, Інгульський сільський голова (Миколаївська область),

Віталій Немерець, начальник Каховської міської військової адміністрації (Херсонська область).

Васко Алвес Кордейро, Президент Європейського комітету регіонів, та

Свенья Шульце, Федеральна міністерка економічного співробітництва та розвитку Німеччини, при відкритті роботи панелі наголосили, що ЄС та його члени підтримуватимуть Україну скільки потрібно та сприятимуть розвитку місцевого самоврядування в країні.

«Задля ефективної відбудови України необхідно продовжувати успішну реформу децентралізації та більше залучати населення до процесу відбудови. Ми готові підтримувати Україну на її шляху до перемоги та вступу до ЄС усіма доступними для нас способами», – підкреслив Васко Алвес Кордейро.

«З початку війни українські громади довели, що саме вони та їх супротив є наріжним каменем стійкості України. Німеччина продовжуватиме підтримку, задля цього ми плануємо залучити більше європейських громад до процесу відновлення України», – розповіла Свенья Шульце.

Віталій Кличко був основним доповідачем під час української панелі. Він подякував європейській спільноті за вже надану Україні допомогу та закликав продовжувати підтримку незахищених громад та їх мешканців: «Ми говоримо сьогодні про відновлення після нашої спільної Перемоги і пам’ятаємо, що щодня українські міста, села й селища продовжують знаходитись під обстрілами. На жаль, сьогодні відбуваються евакуації мирного населення з Чернігівської, Сумської, Херсонської областей через постійні обстріли. Цих людей потрібно організувати, врятувати та захистити».

Віталій Кличко розповів про різні завдання, які виконують муніципалітети під час воєнного стану, для допомоги ЗСУ, захисту й забезпечення життя мешканців, термінової відбудови та підготовки до відновлення. Зазначив про Концепцію відновлення місцевого самоврядування в Україні, розроблену Асоціацією міст України спільно з міжнародними партнерами. «У Концепції стратегічно визначено за сферами життєдіяльності мешканців усі очікувані результати реформ органів місцевого самоврядування після Перемоги. Ми готові її представити на Конференції з відновлення України в Берліні», – підкреслив він.

Віола фон Крамон, членкиня Європарламенту, наголосила на необхідності збільшення залучення українських неурядових організацій до процесу відбудови України. «В Україні ми спостерігаємо велику кількість ефективних та обізнаних неурядових організацій, які, на нашу думку, необхідно залучати до процесу відновлення України. У програмі допомоги Україні на 50 млрд євро ми прописали одну з умов цієї допомоги у вигляді залучення неурядових організацій та експертної спільноти до розробки та впровадження Плану відновлення України. Наразі ми не побачили цього залучення повною мірою і тому закликаємо уряд України до виправлення цієї проблеми якнайшвидше», – зазначила вона.

Георг Мільбрадт, професор, Спеціальний посланник Уряду Німеччини в Україні з питань децентралізації, належного врядування та державної служби, також долучився до дискусії та висловив своє бачення процесу відбудови та відновлення України. «У минулому багато хто казав, що реформа з децентралізації зробить Україну слабкою, проте, як показало повномасштабне вторгнення, саме опір та координація зусиль на місцях сприяла ефективній обороноздатності України. Необхідно продовжувати розбудовувати закладений фундамент сильного місцевого самоврядування та, вивчаючи досвід інших країн, уникати пасток, коли гарні рішення сьогодні, з часом перетворюються на нові виклики», – нагадав він.

Сергій Моргунов підкреслив значущість заходу та необхідність допомоги європейських колег: «Європейський Саміт міст та регіонів важливий для кожного міста та регіону Європи, зокрема в контексті децентралізації. Європейські міста ухвалюють рішення самостійно, дають вибір своїм мешканцям у багатьох питаннях – це те, чому ми вчимося. Україна бажає отримати більше підтримки від наших європейських колег, і тут знову ж таки постає питання децентралізації, аби допомога йшла не лише на рівні урядовому, а й на рівні міст, які безпосередньо працюють з громадою, налаштовують та будують процеси подальшого відновлення».

Васко Алвес Кордейро, Президент Європейського комітету регіонів, презентував Рекомендації до Конференції з відновлення України в Берліні (URC-2024), підготовлені Європейським Альянсом міст та регіонів за відбудову України за участі Асоціації міст України.

Рекомендації складаються із 17 пунктів та закликають український уряд продовжувати посилювати місцеве самоврядування, наголошують на необхідності більш чіткої дорожньої карти повернення до процесу децентралізації, перерваного через тотальну спробу росії завоювати Україну в 2022 році. Вони також звертають увагу на необхідності більш чіткого визначення повноважень, завдань, відповідальності та ресурсів місцевих і регіональних органів влади, зазначаючи, що їх необхідно буде систематично залучати до розробки, програмування та реалізації політики відновлення.  

Алла Миронова була нагороджена Спеціальною відзнакою Премії імені Павла Адамовича, мера Гданська.

   

На Саміті було представлено стенди, присвячені звільненню українських мерів, які знаходяться в російському полоні.

Окремо учасників Саміту ознайомили зі спільною ініціативою Асоціації міст України та Європейського комітету регіонів щодо організації таборів для українських дітей в європейських муніципалітетах.

Європейський саміт регіонів і міст – це найбільший захід, організований Європейським комітетом регіонів для представників місцевих і регіональних органів влади для обговорення тем, які стосуються місцевого самоврядування Європи, зокрема, демократії, сталого розвитку, майбутнього Європейського Союзу та його розширення, необхідності забезпечення соціальної, економічної та територіальної згуртованості, а також відбудови та відновлення України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)