27 / Червень, 2024

27 червня 2024 року в Івано-Франківську відбулися позачергові Загальні збори Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України. 

Учасники обговорили наступні питання:
- функціонування освітньої мережі, реформування старшої профільної школи; 
- фінансове забезпечення власних та делегованих повноважень органів місцевого самоврядування в 2024-2025 роках;
- енергетична стійкість територіальних громад і критична ситуація в м.Бурштин, пов’язана із ракетними обстрілами.

З питань порядку денного виступили:
Володимир Воронов, народний депутат України, Голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій;
Оксана Савчук, народний депутат України, членкиня Комітету з питань транспорту та інфраструктури;
Ігор Фріс, народний депутат України, Голова підкомітету з питань діяльності органів юстиції, органів виконання покарань та пробації Комітету Верховної Ради України з питань правової політики;
Олександр Матусевич, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування;
Олег Марусяк, народний депутат України, Голова підкомітету з питань організації та оподаткування доходів грального бізнесу Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики;
Віктор Кімакович, Директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації;
Руслан Марцінків, Голова Івано-Франківського РВ Асоціації міст України, Івано-Франківський міський голова;
Зіновій Андрійович, Надвірнянський міський голова;
Петро Маліборський, Заболотівський селищний голова,
Юрій Плосконос, Косівський міський голова;
Василь Андрієшин, Бурштинський міський голова;
Іван Дирів, Долинський міський голова;
Михайло Качанський, заступник Коломийського міського голови;
Оксана Продан, Радниця Голови Асоціації міст України;
Юрій Стефанчук, Виконавчий директор Івано-Франківського Регіонального відділення Асоціації міст України;
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України.

Руслан Марцінків, відкриваючи засідання, зазначив: «Ворог нищить нашу енергетичну систему, тому ми дуже зацікавлені в автономних та альтернативних джерелах енергії, у різних способах зберегти тепло та світло. Усі українські міста працюють над забезпеченням роботи критичної інфраструктури, соціальних, медичних об’єктів. Зокрема, в Івано-Франківську всі заклади освіти забезпечені генераторами, ми будуємо модульні котельні, маємо котельню, яка працює на щепі. Також маємо програму допомоги в придбанні генераторів і засобів зв’язку для бізнесу. Та попри все розуміємо, що силами міського бюджету з таким навантаженням складно впоратись. Також намагаємось залучати допомогу інвесторів. Бо вже зараз треба думати про опалювальний сезон, аби ми могли забезпечити важливу критичну інфраструктуру резервним джерелом живлення».

Оксана Савчук акцентувала увагу на функціонуванні освітньої мережі, зазначивши, що рішення Міністерства освіти і науки України щодо закриття шкіл, де навчається менше 45-ти дітей з 2025 року,  запустить процес занепаду та зникнення сіл. На її думку, саме школа може стати точкою опори та місцем соціальних змін у селі. 

Зіновій Андрійович розповів про щоденну системну роботу громад по допомозі військовим підрозділам.

«ПДФО з утримання силових структур має забезпечувати належні умови життя їхнім рідним, батькам і дітям, які потребують садочка, школи, роботи, медичних закладів, усієї сфери життєдіяльності громади, створення  комфортних умов для їхнього проживання в громаді,» - додав З.Андрійович.

Олександр Слобожан у своєму виступі наголосив, що Асоціація міст України системно працює над запровадженням європейської моделі вертикально-горизонтального вирівнювання місцевих бюджетів для ліквідації диспропорцій фінансового забезпечення громад, що дасть можливість всім муніципалітетам надавати якісні послуги мешканцям і стимулюватиме місцевий економічний розвиток.

«Асоціація міст України наполягає на удосконаленні процедур міжмуніципального співробітництва та спрощенні процедур фінансової підтримки громадами одна одної, що відповідає рекомендаціям ЄС щодо політики згуртованості. Громади Івано-Франківщини з 2014 року активно допомагають прифронтовим і деокупованим громадам. Запроваджені нещодавно обмеження взаємодопомоги громад мають бути скасовані», - зазначив Олександр Слобожан.

Оксана Продан звернула увагу, що Асоціація міст України працює над якнайшвидшим схваленням законопроєкту 9560, будь-якого з альтернативних, щоб забезпечити прозорі бюджетні процедури.


 
Василь Андрієшин акцентував, що Бурштинська ТЕС після ракетних обстрілів перебуває в критичному стані – і це стосується як енергетичного обладнання, так і будівель та споруд. 
 
Ігор Фріс наголосив, що критична ситуація в Бурштині зумовлена як об’єктивними, так й історичними чинниками. Перший – це масовані обстріли теплової електростанції, яка зазнала руйнівних пошкоджень. Другий – це історична ситуація, коли дешеве теплопостачання міста Бурштин було зумовлене наявністю гарячої води з тої ж самої станції. І якщо на перший, на жаль, впливу немає, то на другий фактор можна і давно потрібно було вплинути.

«Якщо до початку опалювального сезону 2024-2025 року не відновити відповідні потужності, то станція не зможе працювати взимку, а це, в свою чергу, ставить під загрозу життєдіяльність цілого міста», - зазначив І.Фріс.

Олег Марусяк зробив акцент на спільній роботі місцевого самоврядування та парламенту в частині реалізації пропозицій фінансової спроможності громад шляхом реалізації відповідних програм.
 
Юрій Стефанчук звернув увагу учасників засідання на ініціативу Івано-Франківського РВ Асоціації міст України. 

«Стійкість громад в час війни є критично важливою для забезпечення безпеки та добробуту населення, а взаємодопомога стає ключовим чинником у підвищенні їхньої спроможності. Тому є актуальною ініціатива «Взаємодопомога громад Прикарпаття у кризових ситуаціях», що дозволить вибудовувати ефективні механізми спільного реагування на проблеми. Обмін ресурсами та досвідом допоможе місцевому самоврядуванню Івано-Франківської області успішно справлятися з викликами, які приносить війна. Співпраця між громадами дозволить організувати спільні заходи з підтримки проходження опалюваного сезону 2024-2025 років, відновлення інфраструктури та інших критично важливих напрямків».

Позачергові загальні збори голів громад Прикарпаття схвалили рішення  щодо спільних дій в сфері освіти, фінансових можливостей громад, підготовці до наступного опалювального сезону, допомоги місту Бурштин в подоланні наслідків обстрілів рф та затвердили відповідні звернення до органів державної влади.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)