25 / Березень, 2020
25 березня Уряд затвердив постанову «Про особливості надання житлових субсидій», якою відповідно до Закону України від 17.03.2020 №530 (щодо запобігання поширенню коронавірусу) підвищив соціальну захищеність отримувачів субсидій (проєкт постанови).
Основні нововведення:
1. Заборонено припиняти надання житлових субсидій
Постановою забороняється припинення надання житлових субсидій у випадках, передбачених Положенням про порядок призначення житлових субсидій (постанова №848) крім обставин, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок) або у разі смерті одинокої особи.
Також заборонено припиняти надання житлових субсидій за підставами, визначеними ст. 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, у таких випадках, коли:
-
громадянин не виконує зобов’язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
-
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію;
-
громадянин не повідомив про зміну у складі домогосподарства, зміну управителя, виконавця комунальних послуг, наявність транспортного засобу, молодшого за 5 років, купівлю земельної ділянки, квартири, товарів на суму більше 50 тис. грн, деякі інші обставини, визначені пункті 90 цього Положення.
-
під час обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму;
-
особа не сплатить єдиний соціальний внесок чи сплатить його в розмірі, меншому, ніж мінімальний відповідно до пункту 18 Положення.
2. Розгляд питань з призначення субсидії на наступний період здійснюється автоматично без звернення громадянина
Постановою визначається, що розгляд питань щодо призначення житлової субсидії на наступний період усім домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді 2019—2020 років, без заяв громадян про призначення житлових субсидій, не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення.
Тобто, громадянам не потрібно звертатись із відповідною заявою, навіть якщо:
Тобто, громадянам не потрібно звертатись із відповідною заявою, навіть якщо:
-
у складі домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;
-
у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
-
у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
-
домогосподарство звертається за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
-
домогосподарство орендує житлове приміщення для проживання
3. Встановлено особливості для призначення субсидій громадянам, які були звільнені з роботи в період карантину
Постановою визначено, що громадянам, які були звільнені з роботи в період карантину і зареєструвалися в службі зайнятості як безробітні, житлова субсидія призначається на підставі заяв про призначення житлових субсидій та інформації центрів зайнятості щодо їх перебування на обліку. При цьому для розрахунку житлової субсидії враховується розмір призначеної допомоги по безробіттю без урахування сум отриманої заробітної плати.
4. Збільшено соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг на 50 відсотків
4. Збільшено соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг на 50 відсотків
Визначається, що на період карантину розрахунок житлових субсидій проводиться з урахуванням збільшених на 50 відсотків соціальних нормативів, в межах яких надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг відповідно Урядової постанови №409.
Зокрема, збільшено соціальні нормативи:
Зокрема, збільшено соціальні нормативи:
-
для користування послугами з централізованого водопостачання;
-
для користування послугами з постачання гарячої води;
-
для користування послугами з централізованого водовідведення;
-
для користування послугами з газопостачання;
-
для користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях (будинках).
За даними Мінфіну, постанова потребує додаткових видатків з державного у розмірі 1,1 млрд грн щомісячно.
Постанова Кабміну офіційно ще не опублікована, тобто вони не набрали чинності. Її остаточна редакція може відрізнятись.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: