Підвищення ефективності орендних відносин – тема практичної сесії у Херсонському РВ АМУ

30 / Листопад, 2021
30 листопада у Херсонському регіональному відділенні Асоціації міст України відбулася практична сесія із застосування законодавства на тему: «Підвищення ефективності орендних відносин, спрощення та осучаснення процедури оренди державного та комунального майна».
Захід відбувся в рамках спільного проєкту, який реалізує АМУ та ДЕСПРО.
У практичній сесії взяли участь заступники голів територіальних громад, керівники управлінь та відділів комунальної власності, а також спеціалісти, на яких покладені відповідні функції.
З вітальним словом до учасників заходу звернулася виконавчий директор Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України Лариса Оленковська, яка підкреслила актуальність теми.
Модератором заходу виступила експерт Асоціації міст України з питань земельних відносин та комунального майна Тетяна Медвецька. Вона ознайомила присутніх зі змінами до законодавства в сфері оренди державного та комунального майна. Відбулось обговорення проєкту Закону України №4572 від 04.01.2021р. Експерт звернула увагу на підвищення прозорості процесу використання державного та комунального майна, спрощення порядку укладання документів. Навела відповідні статистичні та аналітичні дані під час презентації.

Для громад Херсонщини складним є процес врегулювання відносин в правовому полі у сфері використання меліоративних систем, котрі перебувають у їх комунальній власності. Для деяких громад це стабільний дохід у місцеві бюджети – подекуди від 3 до 6 млн грн, і наміри у перспективі законодавчо передати зрошувальні мережі в приватну власність є серйозною загрозою не тільки колосальних втрат для місцевих бюджетів, а й ризики для дрібних землевласників, котрі користуються системами. Відповідними думками та застереженнями стосовно цього поділилися Лариса Оленковська, а також представники Тавричанської сільської та Таврійської міської територіальних громад. Експерти закликали територіальні громади звертатися з відповідними зверненнями до АМУ, аби своєчасно реагувати на ризики під час опрацювання законопроєктів.
Тетяна Медвецька навела приклади позитивних змін в сфері розпорядження комунальним та державним майном. Зокрема, передбачено обов’язкове проведення електронних аукціонів з передачі майна в оренду; створено єдину базу інвестиційно-привабливого комунального майна за допомогою сервісів ДП «Прозорро.Продажі»; прозорість та моніторинг всіх процесів, облік; спрощено порядок формування та укладення договору про оренду майна; збільшено терміни договорів, які необхідно посвідчувати нотаріально; оновлено методику розрахунку орендної плати за майно. Експерт також зосередилася на основних кроках у роботі громад після змін в законодавстві, порекомендувала здійснити аналіз усього майна територіальної громади того, що перебуває в оренді, і того, яке потенційно може бути об’єктом оренди. Звернула увагу на терміни та істотні умови по договорах, балансоутримувачів, органи управління, цільове призначення об’єктів та пов’язані з цим обов’язкові дії і етапи передачі майна в оренду.

  

Про результати проведення електронних торгів комунального майна у 2020-2021 роках територіальними громадами, шляхи підвищення орендних відносин комунальної власності, зміни та оновлення, що відбулися на електронних сервісах ДП «Прозорро.Продажі» розповів проєктний менеджер ДП «Прозорро.Продажі» Владислав Уривський. Зокрема, йшлося про зміни до законодавства в сфері оренди державного і комунального майна, про новації, запропоновані проєктами законів №4572 «Про внесення змін до Закону України «Про Фонд державного майна України» та іншими законодавчими актами щодо сприяння залученню інвестицій у процесі приватизації та оренди державного і комунального майна та альтернативними їм. Владислав Уривський розповів також про велику кількість правок до Закону України «Про оренду державного і комунального майна», котрі надійшли та стосуються приватизації орендованого майна. Відбулося також обговорення проблемних питань та шляхів їх вирішення через надання пропозицій для внесення змін до нормативно-правових актів.
Під час підбиття підсумків учасники отримали відповіді на питання, котрі їх цікавлять, та обмінятися досвідом. Розглянули типові та нетипові приклади та проблемні питання передачі майна в оренду, в тому числі пов’язані з правовими колізіями, специфікою орендарів тощо.
По завершенню практичної сесії у Херсонській міській раді за сприяння Асоціації міст України відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Херсонською міською радою та ДП «Прозорро.Продажі» – державною електронною торговою системою, яка забезпечує проведення конкурентних електронних аукціонів з оренди/продажу державного та комунального майна. Завдяки системі місцеві органи влади можуть прозоро, швидко, ефективно продавати та відчужувати майно, здавати в оренду земельні ділянки тощо.
Відео заходу:

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)