Підсумки круглого столу «Разом з Україною: механізми взаємодії органів місцевої та регіональної влади у воєнний час»

08 / Липень, 2022
 
6 липня Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи спільно з Асоціацією міст України та муніципалітетом Зіндельфінген (Німеччина) провели круглий стіл: «Разом з Україною: механізми взаємодії органів місцевої та регіональної влади у воєнний час».
Мета заходу: сприяти обміну досвідом і практиками взаємодопомоги між українськими громадами, а також прикладами взаємодії з іншими муніципалітетами Європи.
Під час онлайн-заходу були презентовані успішні механізми співпраці європейських міст з українськими громадамита та сфери їх підтримки, зокрема в рамках платформи Cities4Cities.
Учасники: представники органів місцевого самоврядування України, Польщі, Португалії, Німеччини та Франції, а також представники Верховної Ради України та центральних органів виконавчої влади України.
Модерував круглий стіл журналіст Андрій Куликов.
Відкрив захід  Президент Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Ліндерт Вербек. Він наголосив, що солідарність з українським народом та підтримка європейських країн залишається потужною, привітав Україну з отриманням статусу кандидата в ЄС, а також висловив сподівання, що цей круглий стіл стане поштовхом до подальшого партнерства і обміну досвідом, адже це добра нагода сприяти просуванню історїї успіху платформи Cities4Cities, де зареєструвалися вже близько 150 українських громад.
«Російське вторгнення в Україну - це порушення демократичних цінностей, напад на свободу, суверенітет та правовладдя. З 24 лютого представники українського місцевого самоврядування мобілізувалися на захист своїх громад. Захищаючи права громадян, вони стали джерелом величезного натхнення для європи та всього світу. Мужній спротив базується на тривалій роботі, яка є результатом посилення спроможності місцевих громад. Попереду -  велика щоденна робота з розбудови та відновлення», - наголосив Л.Вербек
Голова Офісу Ради Європи в Україні Стен Ньорлов зазначив, що  основним напрямом діяльності Офісу Ради Європи в Україні є підтримка органів влади і подолання наслідків тривалої агресії рф проти України.
«Не маємо права забувати, що в Україні йде війна. З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України органи місцевого самоврядування об'єдналися та несуть величезну відповідальність за збереження демократії в своїх громадах, а також забезпечують надання основних послуг громадянам в умовах гуманітарної та економічної кризи. В таких умовах круглий стіл - це важливий майданчик для обміну досвідом між українськими громадами та муніципалітетами Європи», - підкреслив С.Ньорлов
До онлайн-обговорення долучився заступник керівника Офісу Президента України Кирило Тимошенко. Він зазначив, що від початку війни центральна влада та органи місцевого самоврядування у постійному діалозі розв’язують нагальні питання та спільно планують заходи з відновлення країни. Під головуванням Президента Володимира Зеленського та керівника Офісу Глави держави регулярно відбуваються засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, проводяться селекторні наради з очільниками областей і місцевих громад, що дає змогу ухвалювати скоординовані рішення, яких потребує суспільство. Спільні рішення напрацьовуються у співпраці з Асоціацією міст України. (Читати більше)
«Ми з перших днів війни координували наші дії для будівництва захисних споруд, евакуації цивільного населення, забезпечення людей гуманітарною допомогою та усіма критично необхідними послугами. Зараз також спільно працюємо над підготовкою до нового опалювального сезону, нового навчального року та над відбудовою зруйнованих населених пунктів», - сказав К.Тимошенко.
Заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода зазначив, що громади щодня доводять ефективність реформи місцевого самоврядування та децентралізації владних повноважень.
«Згуртовані, об’єднані громади, які завдяки реформі отримали більше повноважень, більше ресурсів, з першого дня нападу російської окупаційної армії на нашу країну стали на захист своїх жителів і всієї України. Вони чинять гідний опір окупанту. Така згуртованість всієї країни обов’язково забезпечить нам перемогу. А далі – відбудова і відновлення територій, які потребуватимуть такої ж активної участі і рішучості громад», - зазначив В.Негода.
Віталій Безгін, народний депутат України, подякував представникам місцевого самоврядування за величезний внесок у боротьбу проти агресора.
«Українські громади проходять випробування війною і це максимальний вимір спроможності, про який ніхто в світі не може говорити. Децентралізація та участь місцевого самоврядування є обов'язковими у відновленні країни. На це мають спиратися і Парламент, і Уряд, і Офіс Президента під час будь-якої комунікації з міжнародними партнерами та представниками місцевого самоврядування», - наголосив В.Безгін.
Голова Чернігівської обласної державної адміністрації В’ячеслав Чаус відзначив конструктивну взаємодію з центральною владою, Офісом Президента, Міністерствами та народними депутатами України під час активних бойових дій. Завдяки ефективній комунікації  протягом кількох хвилин знаходилися рішення, які дозволяли допомагати ЗСУ боронити Чернігів та область, а також захищати мешканців громад.
«Перед війною було створено Раду громад Чернігівської області - майданчик для комунікації всіх 57 голів громад. Цей формат був ефективним під час бойових дій, адже попередження про пересування ворожих військ, дані про літаки та ракети окупантів, координація благодійної допомоги - все це працювало завдяки обміну інформацією між головами громад, обласною радою, обласною військовою адміністрацією в рамках утвореної Ради громад».
Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер наголосив на важливості зв'язків між місцевими та регіональними органами влади.
«Успіх, який було відзначено за воєнних часів, потрібно закріпити на рівні законів та конституції після завершення війни. Відновити Україну можливо лише із залученням місцевих громад, це - довготривалий процес. Війна продемонструвала, що українська місцева та регіональна влади найкращим способом реагували на всі виклики та захищати правовладдя і права людини», - підкреслив А.Кіфер.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан наголосив, що без синергії центральної та муніципальної влади не вдасться якісно відродити Україну.
«Під час воєнного стану проявилися особливості роботи місцевого самоврядування, які засвідчили, що децентралізаційна реформа - одна з найуспішніших. Спроможність муніципалітетів приймати швидко та ефективно рішення, наявність не тільки фінансових ресурсів, а й відпрацьованих систем управління - все це дозволило протистояти ворогу, надавати життєво важливі публічні послуги. Без взаємодії та співпраці між рівнями влади неможливо ефективно виконувати свої функції не тільки місцевому самоврядуванню, а й центральній владі», - зазначив Олександр Слобожан.
Під час відкритого обговорення міський голова Коростеня Володимир Москаленко, міський голова Славутича Юрій Фомічев, міській голова Хотина Андрій Дранчук, секретар Житомирської міської ради Віктор Клімінський, міський голова Сум Олександр Лисенко,  міський голова Балти Сергій Мазур поділилися досвідом з питань задоволення потреб місцевих громад та вирішення проблем, з якими вони стикаються в процесі забезпеченні сталого надання послуг у кризовий період.
Досвідом, знаннями та ідеями щодо покращення партнерства та співпраці для вирішення повсякденних проблем громадян поділилися: Президент Палати місцевих органів влади Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, мер міста Зіндельфінген Бернд Фьорінгер, міський голова Бучі Анатолій Федорук, радниця мера Кашкайш (Португалія) з питань довкілля та сталого розвитку Джоана Бальсемао,  міський голова, Миколаєва Олександр Сєнкевич,  міський голова Новоград-Волинського Микола Боровець.
Відеозапис Круглого столу:

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)