11 / Червень, 2018
8 червня 2018 року парламентський Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування провів у смт. Авангард Одеської області круглий стіл на тему: «Вдосконалення базового Закону системи місцевого самоврядування та механізмів участі громадськості у вирішенні питань місцевого значення. Поточний стан і перспективи проведення реформи децентралізації у сфері освіти».
Захід організовано за підтримки проектів міжнародної технічної допомоги, серед яких проекти, які реалізує АМУ: проект USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)» та українсько-норвезький проект «Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні».
У роботі круглого столу взяли участь народні депутати України, представники Одеської обласної ради, міські та селищні голови Одеської області, експерти проектів міжнародної технічної допомоги
У ході засідання учасники внесли конкретні пропозиції до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо вирішення актуальних питань у сфері функціонування системи місцевого самоврядування, сучасного стану та перспективи удосконалення законодавчого регулювання питань локальної демократії в Україні, а також перспективи проведення реформи децентралізації у сфері освіти.
Відкриваючи захід, народний депутат Украйни – член Комітету Василь Гуляєв наголосив на важливості його тематики для функціонування системи місцевого самоврядування в умовах продовження реформи з децентралізації публічної влади в Україні. Якість, повнота норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» безпосередньо впливає на відповідні рішення місцевих рад, їхню легітимність, унеможливлення конфліктів і судових спорів. Тому існує серйозний суспільний запит на вдосконалення даного Закону, усунення внутрішніх колізій між його нормами, а також положеннями інших законів, вилучення застарілих приписів, заповнення прогалин та запровадження новацій, які відповідають вимогам часу.
![](/sites/default/files/avangard2.jpeg)
В.Гуляєв підкреслив, що Комітет, фактично, започатковує відкритий майданчик для обговорення робочого варіанту змін до базового закону і готовий сприйняти будь-які конструктивні зауваження та пропозиції до нього. Особливо зі сторони практиків, які щоденно стикаються з усім масивом проблемних питань місцевого самоврядування.
Керівник проекту USAID Ігор Парасюк наголосив, що Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» є гарним документом, схвально оціненим Радою Європи, Венеціанською комісією, але за свою понад 20-річну історію вже потребує вдосконалення. Є деякі проблеми, які усувалися у процесі правозастосування і таких змін вже внесено понад 120. Це насамперед, суперечності з іншими законами, адже деякі нормативи не визначені точно. Це також питання кворуму на засіданнях рад, яким вдало маніпулюють політики, і проблема відсутності механізмів притягнення до відповідальності за бездіяльність, а також призначення «зручних» секретарів рад, у випадках, коли законного місцевого голову треба усунути від влади і замінити «своїм». Експерт зауважив, що Парламент України мав би прийняти кодекс про місцеве самоврядування з метою створення кращих можливостей для розвитку громад.
![](/sites/default/files/avangard1.jpg)
Експерт Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» Валентина Полтавець зазначила, що вдосконалення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є надзвичайно актуальним. Чіткості і зрозумілості на законодавчому полі особливо потребують об’єднані територіальні громади. І за співпраці Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, програми РЄ проведена добра робота з вдосконалення базового закону системи місцевого самоврядування.
Відкриваючи другу панельну дискусію, присвячену питанням сучасного стану та перспектив удосконалення законодавчого регулювання механізмів участі громадськості у вирішенні питань місцевого значення, народний депутат України-член Комітету Олег Березюк зазначив, що саме філософія поціновування прав громади має стати панівною у сучасній, демократичній державі. О.Березюк поінформував учасників круглого столу про законодавчі ініціативи Комітету щодо створення агломерацій, причиною появи яких стали, зокрема, і пропозиції представників громад Одеської області – учасників круглого столу, посилення фінансової спроможності місцевого самоврядування, удосконалення шляхів локальної демократії, звернувши увагу на важливості постійного діалогу між місцевою владою та громадою для побудови сильних, самодостатніх громад.
![](/sites/default/files/avangard.jpg)
Наталя Бескупська, експерт проекту «Партисипативна демократія та обгрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні», що реалізується Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», у своєму виступі ознайомила присутніх з діяльністю Робочої групи Комітету з підготовки законопроекту щодо удосконалення законодавчого регулювання механізмів локальної демократії та статутної нормотворчості, закликала парламентарів при розробці відповідних законодавчих ініціатив враховувати кращий досвід європейських країн з розвинутою демократією, а представників органів місцевого самоврядування при прийнятті рішень керуватися, передусім, інтересами членів своєї територіальної громади.
Експерт шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (SKL International) Інна Білик акцентувала увагу присутніх на тому, що досвіду місцевого самоврядування Швеції 100 років і якщо ми прагнемо досягти подібного високого рівня розвитку в Україні, то маємо й надалі втілювати в життя реформу децентралізації, зокрема і в галузі освіти. Шведський приклад свідчить, що якісна освіта розкриває в кожній людині її цінність і є передумовою розвитку демократичного суспільства, однією з основних ознак якого виступає ефективне місцеве самоврядування.
Експерт розповіла присутнім про базу даних кращих практик управління освітою в громадах, яка включає також і відповідні практики в об`єднаних територіальних громадах з усієї України, зазначивши, що кращих результатів досягнуто саме на рівні таких громад.