24 / Лютий, 2021
23 лютого 2021 року відбувся онлайн форум «Інструменти локального економічного розвитку. Досвід успішних громад України та Польщі».
Організатор заходу - ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» за підтримки парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Міністерства розвитку громад та територій України, Програми Study Tour to Poland.
Асоціація міст Україні виступила співорганізатором форуму.
Головними спікерами форуму виступили: Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, народний депутат України Віталій Безгін, експерт з розвитку територій ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» Олег Левченко, генеральний директор Директорату регіональної політики Міністерства розвитку громад та територій України Віктор Подорожний. У режимі онлайн до заходу приєднався директор Програми Study Tours to Poland, Фонд Лідери Змін (Fundacja Liderzy Przemian) Мирослав Скірка.
На форумі обговорювалися питання підтримки незалежного експертного середовища та послуг для громад в сфері місцевого розвитку; стратегічного планування та розробки стратегічних документів для розвитку громади, їх ролі в місцевому економічному розвитку; залучення інвестицій та роботи з місцевими інвестиційними проєктами, а також їх супроводу; колективних об’єднуючих практик розвитку громад.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан розповів про проблеми щодо розробки стратегій розвитку в громадах. Перш за все він зазначив, що запит на розроблення стратегічного документу громад зростає, у невеликих громад зокрема. Проте навіть ті громади, у яких є стратегії, не завжди мають можливості для їх реалізації. Так відбувається тому, що місцевий бюджет, програми, план заходів на рік в громадах орієнтовані на наявні можливості, а стратегії залишаються як зразкові документи.
Також проблемою є нестача фахівців, які можуть на замовлення громади та разом з громадою розробити якісну стратегію розвитку. Адже є випадки, коли компанії беруться за розробку стратегії, а потім не доводять до кінця роботу або роблять її неякісно. О.Слобожан застеріг громади від співпраці з компаніями, які обіцяють напрацювати стратегію за  кілька місяців, адже за такий час неможливо розробити якісні документи.
На жаль, досвід муніципалітетів підтверджує, що наявність стратегії не гарантує її реалізації і що для неї у громад будуть бюджетні кошти. Якщо буде прийнято рішення, що державне фінансування надається лише під затверджені стратегічні документи, громади матимуть кращий стимул для розробки стратегій та більше можливостей для їх реалізації. 
Для покращення ситуації з розробкою стратегій та стимулювання економічного розвитку громад необхідно, перш за все, прийняти законопроєкт №2194, який дозволить муніципалітетам отримати повноваження у сфері самоврядного контролю за розпорядженням, використанням і володінням землею. Також потрібно внести зміни до містобудівного, екологічного та податкового законодавства, - підкреслив О.Слобожан.
Пропонуємо переглянути відео заходу:
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)