10 / Березень, 2020
10 березня Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування провів засідання «круглого столу» на тему: «Реформування законодавства, що регулює місцеві вибори».
Круглий стіл відбувся за сприяння та підтримки Офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні, Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА», Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні, Офісу Ради Європи в Україні, Асоціації об’єднаних територіальних громад, Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)».
Мета круглого столу - обговорити найбільш проблемні аспекти законодавчого регулювання виборчого процесу з місцевих виборів, а також виробити спільне бачення політиків, експертного середовища та міжнародної спільноти стосовно напрямів подальшого вдосконалення законодавства про місцеві вибори та напрями його застосування.
У заході взяли участь Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко, народні депутати України, представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, міжнародні партнери Комітету, неурядові організації та експерти.
Асоціацію міст України представляли: Виконовчий директор АМУ Олександр Слобожан, директор проєкту ПУЛЬС Ігор Парасюк та аналітик АМУ Олександр Логінов.
Асоціація міст України послідовно виступала за запровадження чистої мажоритарної системи на місцевих виборах, адже політизація місцевого самоврядування зумовлює виклики із представництвом і несе негатив для громад. Завдання місцевої влади - вирішувати питання місцевого значення. Проте, коли з'являються конфлікти між обраним мером та місцевими депутатами, між депутататми муніципальної ради від різних сил, коли на місцевому рівні формуються різні коаліції, які не відповідають коаліціям на центральному рівні, це призводить до політизації процесу на місцевих виборах, який негативно впливає на вирішення питань місцевого значення, - сказав у виступі О.Слобожан
Окремо О.Слобожан наголосив, що велика сума застави зробить неможливим забезпечення належного представництва. Також він висловив пропозицію, що перевибори мера і муніципальної ради мають роходити одночасно. Тобто, якщо мер висловлює недовіру муніципальній раді або мінуципальна рада висловлює недовіру меру - призначаються місцеві вибори, при чому ЦВК має це робити автоматично, не очікуючи рішення парламенту.
Читати більше про круглий стіл на сайті Верховної Ради України