11 / Листопад, 2019
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан виступив на Міжнародній конференції «Мери для дітей та молоді у Європі та Центральній Азії – міста мають працювати для своїх найменших жителів», яка розпочалася сьогодні у столиці Греції Афінах.
Захід, що триватиме 11-12 листопада, організований ЮНІСЕФ у співпраці з муніципалітетом Афін в рамках відзначення 30-річчя Конвенції ООН з прав дитини.
Головні цілі:
Вивчення і поширення інноваційного досвіду розробки та реалізації програм для дітей і молоді на місцевому рівні;
визначення проблем, рішень та можливостей на шляху до найкращого задоволення потреб дітей та молоді на місцевому рівні;
зміцнення партнерських зв’язків та розбудова мережі взаємного навчання місцевих експертів щодо інновацій для покращення життя дітей та молоді;
консолідація зобов’язань мерів щодо досягнення кращих результатів у забезпеченні потреб дітей та молоді на місцевому рівні.
На урочистому відкритті конференції, яке проходило у міській раді Афін, виступили координатор офісу ЮНІСЕФ у Греції Люсіо Меландрі, мер Афін Костас Бакояніс, Регіональний директор ЮНІСЕФ у Європі та Центральній Азії Афшан Кхан, представник Європейського Комітету регіонів, віце-мер Радло (Чехія), експерт CORLEAP Павел Бранда, Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
О.Слобожан присвятив виступ темі «Роль асоціацій органів місцевого самоврядування в реалізації прав дітей в регіоні Європи і Центральної Азії».
Він наголосив, що хоча ця конференція є першою такою подією, де зібралися разом представники місцевого самоврядування з регіону Європи та Центральної Азії для визначення плану дій на захист інтересів дітей та молоді, мери та ЮНІСЕФ вже давно плідно співпрацюють.
Виконавчий директор АМУ зупинився на реформі місцевого самоврядування в Україні та підкреслив, що саме децентралізація є чинником досягнення демократії та доброго врядування на місцевому рівні. Але критичною помилкою у впровадженні цієї реформи є передача на муніципальний рівень повноважень без належного фінансового забезпечення. Як результат, мери вимушені скорочувати та обмежувати місцеві програми, щоб профінансувати передані державою місцевому самоврядуванню повноваження. У підсумку - страждають жителі і дуже часто діти.
Переважна більшість функцій, що стосуються забезпечення прав дітей, належить до сфери відповідальності органів місцевого самоврядування. І вони зобов’язані співпрацювати та об'єднувати зусилля з ЮНІСЕФ заради дітей. «Мери мають не просто знати, а відчувати дух Конвенції з прав дітей, у той же час, ЮНІСЕФ має розуміти дух Європейської хартії про місцеве самоврядування», - заначив Виконавчий директор АМУ О.Слобожан.
Для ілюстрації можливостей асоціацій органів місцевого самоврядування для реалізації прав дітей в регіоні Європи і Центральної Азії Виконавчий директор АМУ навів приклад співпраці Асоціації міст України з ЮНІСЕФ. Основною платформою цієї співпраці є глобальна ініціатива ЮНІСЕФ «Громада, дружня для дітей та молоді». Асоціації органів місцевого самоврядування можуть стати провідниками поширення серед сотень і тисяч муніципалітетів філософії «діти в першу чергу», - сказав він.
Адже ми усі розуміємо, що якщо в муніципалітеті добре дітям, то це означає, що там добре всім. Тобто, якість життя і умови, створені для дітей і молоді в громадах, і є основним показником успішного місцевого самоврядування, - підсумував Олександр Слобожан.
Далі протягом конференції мери і експерти з країн Європи та Центральної Азії ділитимуться досвідом та обговорюватимуть питання щодо фінансування послуг для дітей та сімей, діяльність міст для забезпечення здоров’я і благополуччя дітей, створення умов для якісної освіти тощо.
Завтра, у другий день форуму, Вінницький міський голова Сергій Моргунов виступить на панелі, присвяченій залученню молоді до місцевих справ та презентує проект шкільного бюджету участі, який отримав міжнародну премію ЮНІСЕФ «Child Friendly Cities Inspire Awards».
Нагадаємо, 29 березня 2018 року в Будинку Уряду України відбулося урочисте підписання меморандуму «Громада, дружня до дітей та молоді» між Кабінетом Міністрів України, Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Фондом ООН у галузі народонаселення (ЮНФПА), Асоціацією міст України, низкою громадських організацій. Метою цього Меморандуму є забезпечення співпраці та партнерства між Сторонами у впровадженні програми «Громада, дружня до дітей та молоді». Перед підписанням меморандуму у рамках Проекту ПУЛЬС Асоціація міст України у січні-березні 2018 року провела конкурс серед громад «Міста, дружні до дитини». Метою конкурсу було виявлення кращих ідей та існуючих практик створення дружнього до дітей середовища. Завдяки співпраці Асоціації з ЮНІСЕФ, громади-переможці конкурсу були долучені до перших громад, які повноцінно задіяні у Всесвітній ініціативі ЮНІСЕФ.
У жовтні 2018 року Асоціація міст України надала пропозиції до цих законопроектів щодо розширення інструменту державної підтримки громад, дружніх до дітей та молоді. 24 вересня 2018 року під час Дня діалогу з владою у Тернополі Асоціація міст України підписала з ЮНІСЕФ Меморандум про наміри та взаємодію.
Дізнатися більше про реалізацію в Україні ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді».