О.Слобожан на форумі в Маріуполі: Спілкування і синергія громад - важливий чинник поширення кращого досвіду

06 / Серпень, 2021
6 серпня у Маріуполі відбувся Форум муніципальних практик. Мета - обмінятися на всеукраїнському рівні досвідом кращих практик з державного та міського управління.
Відкрив захід голова Донецької ОДА, керівник обласної військово-цивільно адміністрації Павло Кириленко. Він зазначив, що завдяки реформі з децентралізації громади мають фінансові та управлінські можливості для забезпечення сталого розвитку своїх територій: «Варто завжди пам'ятати, що стабільність економіки регіону забезпечують люди. Люди, які живуть в успішних та розвинених громадах. І саме органи місцевого самоврядування та їх керівники є найближчими до мешканців територіальних громад та несуть велику відповідальність за забезпечення належних умов проживання жителів». Він зауважив, що розвитку громад має сприяти й ефективне регіональне співробітництво, бо це дієвий сучасний інструмент для реалізації спільних завдань, проектів та зміцнення держави.
Маріупольський міський голова Вадим Бойченко привітав учасників та підкреслив, що важливий інструмент розвитку - децентралізація. Але це реформа не про гроші, а про можливості. «Міста отримали більше повноважень, але і більше відповідальності за прийняті рішення. Розвиваючи наші громади і регіони, ми розвиваємо Україну. Сьогодні маріупольці отримують якісний сервіс, бачать, як місто стає комфортнішим і доступнішим. «Ефект Маріуполя» - це синергія досвіду і знань. Щоб її досягти, ми вчилися на досвіді різних міст і зараз готові передати ці знання іншим», - зазначив мер Маріуполя.
 
В рамках заходу відбулася панельна дискусія «Розвиток регіонального співробітництва як точка розвитку громад», під час якої Вадим Бойченко розповів про успішні практики Маріуполя. Серед них - підтримка ОСББ, створення сучасної транспортної моделі, перезавантаження комунальних підприємств, відкриття ЦНАП, розвиток масового спорту. Він зазначив, що успіх Маріуполя складається з трьох ключових блоків. Це ефективне управління бюджетом, відкритість і прозорість усіх процесів, а також наявність стратегії розвитку.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів, як громади в процесі децентралізації навчилися активніше відстоювати свою позицію в діалозі з державою. Він презентував роль АМУ у захисті інтересів громад на національному рівні. О.Слобожан розповів про історію створення Асоціації, про пріоритети та майбутні плани діяльності (дивитися презентацію). Виконавчий директор АМУ зазначив, що сьогодні Асоціація об’єднує 941 територіальну громаду (в них проживають понад 80% населення України), складається з 4-х палат (великі міста, середні міста, малі міста, села, селища та їх об’єднання), і для захисту інтересів муніципалітетів кожної з палат використовуються різні інструменти. «Зараз палата сіл, селищ та їх об’єднань є найбільшою, і потребує більшої підтримки. Тому такі форуми муніципальних практик є дуже корисними для невеличких громад, де мери великих міст можуть поділитися успішним досвідом впровадження кращих практик. Цей досвід неможливо взяти з якихось документів, його можна отримати тільки в результаті спілкування і синергії між всіма громадами», - додав О.Слобожан.
Виконавчий директор АМУ розповів про кризову ситуацію, яка склалася у галузі теплопостачання. Зокрема, внаслідок функціонування вільного ринку газу можуть різко зрости тарифи на теплопостачання та водозабезпечення вже цього опалювального сезону. Щоб вирішити цю проблему необхідно внести зміни до Держбюджету, якими будуть списані заборгованості з різниці в тарифах перед підприємствами ТКЕ та ВКГ, а також необхідні нові угоди з НАК «Нафтогаз України».
 
Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич приділив увагу участі громадськості в процесах прийняття рішень на прикладі місцевих ініціатив та наголосив на важливості ефективного визначення стратегій і спеціалізацій місцевого розвитку: «Якщо ми (міста і громади) будемо будувати свою стратегію, але вона не буде узгоджена на державному рівні і не підкріплена фінансово, то всі ці місцеві стратегії - просто красиві слова. Ми не повинні шукати свої унікальні шляхи, а повинні брати кращі практики і впроваджувати їх у себе на території».  Під час свого виступу на Форумі О.Сєнкевич представив досвід Миколаєва з успішної реалізації проектів громадського бюджету, роботи з ОСББ у наданні «теплих кредитів» із співфінансуванням з міського бюджету, залучення бізнесу до реалізації соціальних проектів та допомоги у боротьбі з пандемією коронавірусу.
 
 
Пропонуємо переглянути відео Форуму:

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)