О.Слобожан: Асоціація міст України напрацьовує заходи, які сприятимуть цифровізації в громадах

21 / Квітень, 2021
21 квітня відбувся круглий стіл на тему «Цифровізація Регіонів. Особливості впровадження смарт сіті рішень в громадах». Мета – обговорення розробки планів цифровізації, так звану «покрокову інструкцію» для громад щодо планування цифрової трансформації.
Асоціацію міст України на заході представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Під час виступу на тематичній панелі «Обмін досвідом впровадження смарт сіті рішень та планів цифровізації регіонів. Поточний стан та особливості реалізації програм цифровізації» він зазначив, що головна мета проведення реформи адміністративно-територіального устрою - покращення якості послуг, які надаються в громадах.
З одного боку, реформа досягла тих цілей, що були поставлені ще в 2014 році. Втім зараз виникають нові виклики, і співпраця з Мінцифри у сфері цифровізації, застосування ІТ-технологій допоможуть громадам подолати їх. Один з таких викликів - існування диспропорції в площі та кількості населення між різними громадами, які, втім, мають однакові повноваження.
Олександр Слобожан відмітив, що в рамках Меморандуму про співпрацю з Мінцифри АМУ напрацьовує заходи, які сприятимуть процесам цифровізації на місцях. Наприклад, в кожному муніципалітеті має бути людина (на рівні заступника), яка займається питанням впровадження цифровізації. Наразі вже 100 громад готові розпочати цю роботу, а у м.Києві така посада вже запроваджена. Також він розповів, що коли розпочалася програма «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступності широкосмугового доступу до Інтернету в сільській місцевості», виявилося, що муніципалітети подали малу кількість заявок на неї. Проблемою стало те, що вони переживають щодо співфінансування проєкту, яке громади дозволити собі не можуть, а відповідний Порядок теж ще не прийнятий. Тому важливо проводити такі обговорення і в регіонах.
АМУ провела дослідження щодо стану впровадження цифровізації в українських муніципалітетах. Якщо великі міста вже розробляють комплексні програми, то невеличкі населені пункти навіть не починали цю роботу. Серед основних проблем, що заважають реалізувати технологію смарт сіті – фінансування та відсутність кваліфікації кадрів, низький рівень поінформованості про цю технологію (що в себе включає, які рішення відносяться до неї), недостатній рівень цифрової культури у жителів громад, - зазначив О.Слобожан.
Виконавчий директор АМУ наголосив, що питання фінансування програм з цифровізацї певним чином може вирішити виділення відсотку з ДФРР на проведення таких заходів. Адже раніше в ДФРР при розгляді проєктів фіксувалися певні відсотки, куди необхідно було спрямувати кошти: енегроефективність, спортивна інфраструктура тощо. На думку АМУ, якщо у фонді буде вимога, що не менше 10 відсотків коштів має йти на проєкти, пов’язані з цифровізацією, реалізацію смарт-рішень в громадах, це допоможе владнати питання фінансування.
На завершення Олександр Слобожан запропонував на платформі «Взаємодія» виокремити блок муніципалітетів, адже цей сервіс показує свою ефективність як майданчик для співпраці між владою та громадянським суспільством.
 
Переглянути відео заходу можна за посиланням.
 
Нагадаємо, 23 лютого 2021 року Асоціація міст України та Міністерством цифрової трансформації України підписали Меморандум про співробітництво, головна мета якого - консолідація зусиль та визначення напрямків для співпраці у впровадженні цифрової трансформації громад.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)