02 / Серпень, 2024

Організаційні засади місцевого самоврядування обговорили понад сто учасників – народні депутати України, представники Національного агентства України з питань державної служби, органів місцевого самоврядування – під час Діалогового заходу, проведеного 30 липня 2024 року Асоціацією міст України.

Роман Лозинський, народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, детально зупинився на новаціях Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування» від 22.02.2024 N3590-ІХ.

Зокрема, народний депутат України звернув увагу, на етапи набрання чинності Закону, вимозі виконання відеофіксації, зберігання, оприлюднення відеозаписів пленарних засідань ради і засідань постійних комісій ради, оновлення регламенту та інших документів ради – через три місяці з дня опублікування документу, тобто з 15 серпня 2024 року. Проведення трансляції пленарних засідань ради та засідань постійних комісій ради – через 30 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні, крім випадків розгляду питань, що містять інформацію з обмеженим доступом відповідно до ЗУ «Про доступ до публічної інформації».

Крім того, Роман Лозинський акцентував увагу на тому, що саме прозорість роботи органів місцевого самоврядування стане дієвим механізмом і ключовим фактором щодо прийняття рішень із залучення коштів Європейського Союзу для розвитку громад.

Аліна Загоруйко, народна депутатка України, заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, розповідаючи про Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» від 09.05.2024 (реєстр. №7283), зауважила, що документ не містить принципових новел, а деталізує всі інструменти громадської участі та впроваджує їх на законодавчому рівні.

Щодо Закону України «Про публічні консультації», зазначила народна депутатка України, то саме цей документ сприятиме розвитку локальної демократії, активному залученню жителів громад до вирішення проблемних питань та підвищить відповідальність за прийняття рішень. Вона  також зауважила, що наразі розробляються методичні рекомендації до Закону, які будуть розіслані в усі органи місцевого самоврядування для подальшого керування в роботі.

Марина Грай, державна експертка Генерального департаменту з питань управління персоналом на державній службі та в органах місцевого самоврядування НАДС, розповіла про заходи з підготовки до впровадження Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 2 травня 2023 року. Вона зосередила увагу на новаціях, прописаних у типових положеннях, а саме:

  • Типовому положенні про службу управління персоналом в органі місцевого самоврядування(регулює питання діяльності служби управління персоналом в сільській, селищній, районній у місті (у разі створення), міській раді, її виконавчих органах, утворених зі статусом юридичної особи публічного права, районній, обласній раді);
  • Типовому порядку оцінювання результатів службової діяльності службовців місцевого самоврядування (визначає процедуру проведення оцінювання результатів службової діяльності службовців місцевого самоврядування для підвищення ефективності діяльності ОМС);
  • Типовому порядку складання індивідуальної програми професійного розвитку службовця місцевого самоврядування (визначає єдині вимоги до складання індивідуальної програми професійного розвитку службовця місцевого самоврядування);
  • Типовому порядку стажування службовців місцевого самоврядування (визначає загальні положення щодо організації та проходження стажування як одного із видів професійного навчання, яке має сприяти розширенню знань);
  • Типовому порядку ведення та зберігання особових справ службовців місцевого самоврядування (системне відображення документального оформлення вступу службовця місцевого самоврядування на службу в органи місцевого самоврядування, її проходження та припинення).

Володимир Мягкоход, експерт з організаційних засад місцевого самоврядування Асоціації міст України, один із провідних авторів Посібника «Новації Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 2 травня 2023 року: коментарі та порівняльний аналіз», наголосив на прикладних засадах видання, зокрема, проведеному і викладеному в зручній формі аналізі чинного Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про державну службу» 2015 року та нової редакції Закону.

Крім того, експерт зауважив, що новий Закон забезпечує повноцінну імплементацію в українське законодавство положень статті 6 Європейської хартії місцевого самоврядування, сприяє інституційному забезпеченню децентралізації публічної влади та реформам місцевого самоврядування, взаємоузгоджує положення, які є спільними для служби в органах місцевого самоврядування та державної служби.

Підбиваючи підсумки діалогового заходу, Володимир Мягкоход, подякував учасникам за активну позицію щодо спільного опрацювання організаційних засад місцевого самоврядування.

За результатами Діалогового заходу:

− зібрано, консолідовано проблемні питання та виявлено спільні потреби щодо організаційних засад місцевого самоврядування, органів місцевого самоврядування;

− сформовано пропозиції щодо вирішення проблемних питань.

Пропозиції щодо вирішення проблемних питань, озвучених під час Діалогового заходу, будуть проаналізовані, узагальнені й направлені Асоціацією міст України для врахування органам державної влади.

Захід організований Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою).

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)