Новели законодавства з питань децентралізації влади – тема засідання Чернівецької регіональної платформи

12 / Травень, 2017
11 травня відбулося засідання Чернівецької регіональної платформи на тему: «Новели законодавства з питань децентралізації влади та особливості їх реалізації в Чернівецькій області». Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У засіданні взяли участь міські голова, голови об’єднаних територіальних громад, народний депутат України Микола Федорук, керівники обласної ради та обласної державної адміністрації, регіональні консультанти РВ АМУ (ПУЛЬС).
Відкриваючи засідання Чернівецький міський голова Олексій Каспрук, зокрема, зазначив: «Ми розглядаємо дуже важливі законодавчі акти у сфері децентралізації, прийняті у цьому році Верховною Радою України. Також є законодавчі ініціативи, які тепер знаходяться на розгляді Верховної Ради. Йдеться про акт, який регламентує передачу у власність органам місцевого самоврядування землі за межами населеного пункту. Важливим є і спрощення процедури об’єднаних територіальних громад тощо».
Учасники засідання обговорили прийняті законопроекти щодо добровільного приєднання територіальних громад, регламентування правового статусу старост. Також йшлося про законодавче забезпечення розподілу повноважень органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в умовах утворення значної кількості об’єднаних громад в межах адміністративних районів, проблеми наповнення бюджетів територіальних громад у 2017 році, проблемні питання здійснення повноважень у новостворених об’єднаних територіальних громадах.
«Верховна Рада цього року прийняла низку законів і розблокувала процес приєднання до існуючих громад, об’єднання навколо міст обласного значення та утворення міжрайонних громад»,– зазначив народний депутат України Микола Федорук. За його словами, наразі найактуальнішими залишаються питання спрощення процедури утворення об’єднаних територіальних громад навколо міст обласного значення (визнання таких населених пунктів об’єднаними громадами, що дозволить утворити ОТГ за принципом приєднання - без проведення виборів у цих містах), а також прийняття закону «Про адміністративно-територіальний устрій».
Як відзначали голови об’єднаних громад Чернівецької області, взаємовідносини між громадами та районною гілкою влади далеко не безхмарні. Райони не хочуть втрачати повноваження, тому часто намагаються керувати об’єднаними громадами.
Учасники засідання зауважили, що важливим під час впровадження реформи є збереження «правил гри». Так, вже цього року порядок надання освітньої та медичної субвенцій змінився (і в не кращу сторону) для органів місцевого самоврядування. На думку голів громад, актуальним залишається  проведення секторальної децентралізації - передача громадам ресурсів (землі за межами населених пунктів) та повноважень, зокрема в архітектурно-будівельних та у сфері нотаріальних дій. 
 
  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)