Зміцненню спроможності муніципалітетів та місцевих проєктних команд присвячена Друга комплексна навчальна програма, в межах якої відбувся дводенний тренінг для представників 12 цільових муніципалітетів 20-21 лютого 2025 року.
Тренінг є одним із восьми заходів комплексної Навчальної програми для фахівців українських муніципалітетів-членів Асоціації міст України, яка складається з:
- 5 вебінарів, які тривають протягом січня-березня 2025 року;
- 2 дводенних тренінгів у Києві для представників громад-переможців проєкту;
- навчальний візит до одного з муніципалітетів, який успішно реалізував місцеву ініціативу.
Другу комплексну Навчальну програму реалізовує Асоціація міст України в межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), який фінансує уряд Німеччини та впроваджує GIZ спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.
До участі у тренінгу долучилися представники 12 громад:
Вінниці, Житомира, Звягеля, Івано-Франківська, Лозової, Луцька, Рівного, Стрия, Сміли, Тернополя, Хмельницького та Чернігова.
Мета тренінгу – зміцнення спроможності цільових муніципалітетів та місцевих проєктних команд для забезпечення сталості результатів проєктів з економічного відновлення та розвитку територіальних громад, що реалізуються у партнерстві з бізнесом та іншими заінтересованими сторонами.
Наталія Бойко, експертка з місцевого самоврядування, Виконавча директорка Луганського регіонального відділення Асоціації міст України, розповіла про місцевий економічний розвиток (МЕР), його принципи, процес економічного зростання на місцевому рівні та презентувала інструменти і кращі практики місцевого економічного розвитку, підкреслила важливість залучення інвестицій в економіку територіальної громади та підтримки релокованого бізнесу, акцентувала увагу на ролі стейкхолдерів у МЕР та розповіла про законодавче регулювання щодо залучення громадськості до економічного розвитку.
Володимир Мягкоход, експерт з місцевого самоврядування, експерт з організаційних засад місцевого самоврядування Асоціації міст України, надав інформацію про поняття та значення комунальної власності, окреслив правове регулювання комунальної власності: національні та локальні нормативні акти, локальні індивідуальні акти, закцентував увагу на суб’єктах управління та їх функціях, розповів про об’єкти комунальної власності, їх облік, наголосив, хто може бути користувачами об’єктів комунальної власності, та представив напрями використання та пріоритети управління комунальною власністю.
Світлана Москаленко, експертка з місцевого самоврядування, завідувачка відділу методології навчання і наукових досліджень Вищої школи публічного управління, розповіла про командні зміни, повідомила про основні засади формування команди, її типи та запропонувала методи підвищення ефективності команди, навела ситуації, які свідчать про готовність до змін та окреслила силове поле змін, представила стилі керівництва в управлінні змінами, акцентувала увагу на управлінському спілкуванні в процесах управління змінами та запропонувала шляхи подолання конфліктів в процесі змін.
Ія Дегтярьова, експертка з місцевого самоврядування, професорка кафедри публічного управління і проєктного менеджменту Університету менеджменту освіти, розповіла про важливу роль комунікації в публічному управлінні, окреслила критерії успішності комунікацій в органах місцевого самоврядування, презентувала Кодекс кращих практик участі громадськості у процесі прийняття рішень, ухвалений Конференцією міжнародних неурядових організацій Ради Європи на засіданні 1 жовтня 2009 року, та розповіла про методологію транзактного аналізу за Еріком Берном – практично корисну інтегровану модель комунікацій.
Тетяна Мельник, модераторка заходу, експертка з впровадження навчальної програми з розбудови потенціалу (CBP), експертка з питань відновлення муніципальної інфраструктури Асоціації міст України, розповіла учасникам про національні цілі та стратегічне планування розвитку на місцевому рівні, проінформувала про Європейський зелений курс та зелене відновлення в Україні, поділилась інформацією про кліматичну нейтральність та розповіла про зобов’язання України у сфері клімату.
Практикум під час тренінгу дозволив учасникам працювати у групах, обмінюючись досвідом щодо стилів керівництва, з якими зустрічалися у своїй професійній діяльності, визначати основні інструменти місцевого економічного розвитку, які застосовують, ділитись досвідом юридичного врегулювання надання послуг у нових бізнес-просторах, створених в межах Проєкту.
Оксана Продан, Радниця Голови Асоціації міст України, вручила представникам цільових муніципалітетів сертифікати про успішне завершення Навчальної програми з розвитку спроможності представників органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств для управління стійкими результатами та посилення місцевого потенціалу, спрямованого на економічне відновлення, яку розробила Асоціація міст України у межах проєкту SRER та висловила впевненість, що усі здобуті знання принесуть користь мешканцям громад, а бізнес-простори, які вдалось створити в межах Проєкту, стануть потужними центрами розвитку громад.
Асоціація міст України є одним із партнерів проєкту SRER, який сприяє зміцненню спроможності муніципалітетів та місцевих проєктних команд в Україні. Протягом березня-квітня 2024 року була проведена Перша комплексна Навчальна програма для розвитку спроможності цільових муніципалітетів, яка охопила широке коло тем для розвитку компетентностей проєктних команд щодо управління проєктами у публічній сфері. Зокрема стратегічне планування розвитку та відновлення на місцевому рівні, нормативно-правові та організаційні засади місцевого бюджетування, позабюджетні ресурси та фандрайзинг, запобігання корупції, планування просторового розвитку, управління комунальним майном, управління земельними ресурсами та міжсекторна взаємодія у проєктній діяльності. У січні 2025 року була представлена перша частина Другої комплексної Навчальної програми.
Цей матеріал створено Асоціацією міст України в межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), що реалізується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні за підтримки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft fürInternationaleZusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Думки, висновки чи рекомендації, викладені в цьому документі, належать авторам/-кам та упорядникам/-цям і не обов’язково відображають погляди уряду Німеччини, GIZ, ПРООН або інших агенцій ООН.