Народні депутати поспілкувалися з регіональними медіа під час Національного прес-клубу реформ, який провела АМУ

06 / Березень, 2020
5 березня у Києві працював Національний пресклуб для регіональних ЗМІ на тему: «Децентралізація: що далі?». Це шостий щорічний традиційний інформаційний захід АМУ для медіа щодо децентралізаційної реформи. Пресклуб організовано у рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує АМУ за підтримки USAID. На пресклубі зібралися більше 100 представників ЗМІ з усіх областей України. Про початок прес-клубу та І панель читатйе тут.
ІІ панель прес-клубу була присвячена темі: Підтримка децентралізації та реформи місцевого самоврядування – позиція парламентських фракцій та груп.
У дискусії, яку модерував Олександр Слобожан, взяли участь народні депутати України: Зіновій Андрійович, Віталій Безгін, Руслан Трєбушкін, Альона Шкрум, Лариса Білозір, Олексій Гончаренко.
 
Віталій Безгін сказав, що  2020 рік є ключовим для проведення реформи та наголосив, що зміни до Конституції необхідні. Максимально інклюзивний формат обговорення має забезпечити результат: «Чим більше говоримо про децентралізацію, тим більше шансів її успішно впроваджувати». Наразі робочі групи з представників асоціацій ще не дійшли згоди щодо формату функціонування префектів, але формулювання щодо забезпечення територіальної цілісності має бути більш однозначним, без слів про державну безпеку, що можна тлумачити по-різному та зловживати. Щодо недовіри голові громади, вона може бути реалізована по відношенню до голови громади, але з паралельним походом на дострокові вибори, як голови, так і ради. Місцеві вибори цього року мають відбутися на новій адміністративно-територіальній основі.
Лариса Білозір висловила переконання, що депутати мають забезпечити якісну реформу децентралізації, щоб вона стала успішною, і обговорення з усіма стейкхолдерами може допомогти у цьому. Щодо головних завдань, критично потрібно завершити формування адмінтерустрою та визначити три рівні управління, однак лише з двома виборними рівнями, а саме - громада та область. На рівні району рада непотрібна, можливо потрібно розглянути не районну раду, а раду округу, куди за посадою будуть входити голови ОТГ, яка матиме свій виконавчий апарат для обслуговування спільних доріг, сміття, лікарень ІІ рівня і інших питань, де будуть спільні інтереси. Не можна взяти досвід Німеччини чи Польщі і перенести на Україну, має бути наша модель реформи децентралізації, яка має запит у громад та у суспільства вцілому, в таких чутливих питаннях, щодо адміннагляду префектами, врахувати статтю 8 Європейської хартії з місцевого самоврядування.
Зіновій Андрійович наголосив, що для впровадження децентралізаційної реформи необхідне розуміння архітектури місцевого самоврядування. Адже саме місцеве самоврядування формує місцеву політику та місцеву демократію.  Від того, наскільки якісно ми розробимо зміни до Конституції, буде залежати життя громадян нашої країни на десятиліття, тому поспішно вирішувати таке питання не можна.
Якісна фінансова децентралізація, фінансова автономія, має стати базою для муніципалітетів у питанні впровадження реформи децентралізації.
Руслан Трєбушкін зазначив, що завдяки активній позиції АМУ, міських голів, стали можливими обговорення проблемних та нагальних питань громад. Головне завдання, щоб утворені в ході реформи громади були  реально спроможними.
Щодо запровадження інституту префектів він сказав, що префекти нагадали «смотрящих», як раніше казали в народі. Прописування такого пункту Конституції більше нагадує політичні мотиви. У країнах Європи існують два окремих інститути: місцевого самоврядування і центральної влади. Місцева влада краще розуміє і вирішує питання громад, а центральна влада виконує свої повноваження.
Альона Шкрум наголосила, що реформа децентралізації – дійсно успішна, і дала людям відчути справжні результати. Тому важливо, щоб вона завершилась не менш успішно, з врахуванням думки громад та профільних асоціацій. Люди мають відчувати, що можуть вирішувати питання своєї громади та вливати на її благоустрій.
Щодо підготовки тексту конституційних змін народний депутат зазначила, що цей процес має бути відкритим і АМУ має бути до нього долучена. Адже, зміни до Конституції мають залишалися на довгий час для громад, для країни загалом, а не змінюватися кожні п’ять років.
Олексій Гончаренко спілкувався з учасниками прес-клубу через он-лан відеозв’язок. Щодо децентралізаційної реформи він зазначив, що це одна з декількох найуспішніших реформ за останні роки. Продовження процесу - це закріплення цих здобутків у Конституції, але будь-які суперечливі положення мають бути виключені. Зараз тривають публічні обговорення,  але, власне, з цього слід було починати. Громади мають об’єднуватися добровільно, підкреслив народний депутат.
Також народні депутати відповідали на питання представників регіональних ЗМІ щодо реформи місцевого самоврядування, питання пайової участі, акцизного податку, фінансової підтримки громад.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан на завершення дискусії підсумував: «Ідея таких пресклубів полягає в тому, що завдяки реформі з децентралізації можна об’єднати  представників різних політичних сил, що займаються питанням децентралізації, які дійсно працювали для жителів громад,  для поліпшення їх благополуччя та отримання якісних послуг».
Відео ІІ панелі Національного прес-клубу доступне тут.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)