04 / Березень, 2020
3 березня у Львові на засіданні Ради розвитку громад і територій при Львівській обласній державній адміністрації відбулося публічне обговорення змін до Конституції України у частині децентралізації. Захід проводився за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України.
У дискусії взяли участь заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода, представники місцевого самоврядування, представники облдержадміністрацій, експерти, ЗМІ.
Асоціацію міст України на публічних консультаціях у Львові представляли голови муніципалітетів та виконавчі директори, консультанти Львівського, Закарпатського та Волинського регіональних відділень.
На початку публічної консультації до учасників з вітальними словами звернулися голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, голова Волинської обласної ради Ірина Вахович та заступник голови Закарпатської ОДА Ігор Шинкарюк.
Заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода зазначив: «Справа не в тому, щоб все-все записати в Конституції. Та базові принципи - повсюдність, субсидіарність, домірність фінансового ресурсу тим повноваженням, які держава передає на рівень місцевого самоврядування, та інші принципи, що гарантують розвиток місцевого самоврядування, мають бути в Основному Законі. Це ж стосується і основних повноважень системи виконавчої влади. Якщо ще в когось виникає питання для чого все це, то відповідь проста: щоб ні в кого не виникало спокуси щоразу «крутити» місцевим самоврядуванням, як йому заманеться».
Львівське регіональне відділення Асоціації міст України представляли виконавчий директор Львівського РВ АМУ Василь Абаімов і регіональні консультанти АМУ, міський голова Новояворівська Василь Муравель, міський голова Червонограда Андрій Залівський, міський голов Дрогобича Тарас Кучма, голова Ходорівської ОТГ Олег Коцовський.
Представники Львівського регіонального відділення презентували Концепцію змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади. Також вони захищали позицію АМУ щодо пропозицій до законопроєкту «Про внесення змін до Конституції України щодо місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади».
Представниками Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України були виконавчий директор Закарпатського РВ АМУ Олег Лукша, регіональні консультанти, Полянський сільський голова Іван Дрогобецький, заступник голови Холмківської ОТГ Михайло Готра, заступник Мукачівського міського голови Олег Каздибін. Більшість представників закарпатської делегації підтримали Концепцію АМУ щодо конституційних змін та використовували її положення у своїх виступах та в дискусіях під час другої частини консультацій. Окремо закарпатська делегація додала пропозиції щодо відображення у конституційних змінах ролі муніципалітетів для забезпечення єдності країни через міжмуніципальну співпрацю, а також забезпечення в конституційних змінах необхідності державної підтримки і гарантій розвитку гірських територій.
Від Волинського регіонального відділення Асоціації міст України учасниками обговорень були Голова РВ АМУ, в.о. Луцького міського голови, Григорій Пустовіт, в.о. виконавчого директора Волинського РВ АМУ Мар'яна Конончук, експерти АМУ Василь Гром, Валентин Малиновський, Тамара Зубенко, заступники міських голів Володимира-Волинського та Нововолинська, голови Велимченської та Зимнінської ОТГ, Маневицький селищний голова.
Усі представники Волинського РВ представили пропозиції Асоціації міст України до Конституції в частині децентралізації влади, прийняті Правлінням АМУ в лютому.
Друга частина заходу вже звично проходила у форматі панельних дискусій по регіонам. Учасники публічного обговорення мали можливість дискутувати і полемізувати стосовно різних поглядів на сутність конституційних змін, модератори спрямовували полеміку та дискусії на пошук компромісних рішень. Водночас, було зауважено, що окремі проблемні питання не мають можливості для компромісів, оскільки є мінімум два альтернативні рішення з необхідністю вибору одного з них.
Нагадаємо, у регіонах тривають публічні обговорення змін до Конституції України, які мають закріпити реформовану систему місцевого самоврядування та нову територіальну організацію влади, а також децентралізацію владних повноважень.