06 / Березень, 2017
Про законодавче забезпечення бюджетної політики та підвищення ефективності управління місцевими бюджетами дискутували 3 березня на засіданні регіональної платформи у Полтавському РВ АМУ. Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Учасники: народний депутат України Костянтин Іщейкін, голови місцевих рад, їх заступники – представники Полтавського РВ, начальники фінансових управлінь виконкомів місцевих рад, представники місцевих ЗМІ.
З привітальним словом виступили Хорольський міський голова Сергій Волошин та голова Полтавського РВ АМУ Галина Безносик. На початку роботи присутні вшанували хвилиною мовчання загиблих на шахті у Львівській області гірників.
Народний депутат, голова підкомітету з питань бюджетної політики та удосконалення положень Бюджетного кодексу Комітету ВР з питань бюджету Костянтин Іщейкін розповів про законодавчі інновації. Нардеп детально зупинився на довгоочікуваних законопроектах, спрямованих на розвиток місцевого самоврядування. Зокрема, йшлося про закон № 3038 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо упорядкування системи надходження і використання коштів з рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу і газового конденсату)».
Обговорювався також законопроект про створення Дорожнього фонду України, відповідно до якого у складі спецфонду держбюджету буде створений окремий Дорожній фонд, куди надходитимуть кошти з оплачених мит і акцизних зборів. Ці гроші спрямовуватимуться виключно на ремонт доріг, ні на що інше їх не можна буде використовувати. «Дорожній фонд – це можливість фінансувати дорожню галузь із початку року, а не так, як це відбувається зараз, коли кошти виділені на ремонт доріг, засвоюються з вересня до грудня. Надходження до Дорожнього фонду в цьому році складають до 24 мільярда гривень, – зазначив Костянтин Іщейкін. Він закцентував увагу присутніх на необхідності спрямовувати більшу частину коштів на поточно-середній та капітальний ремонт доріг, а не ямковий.
Хорольський міський голова Сергій Волошин зазначив, що було б добре, аби кошти на ремонт доріг, які місцева влада не встигла використати до кінця року, могли переходити на наступний.
Голова Семенівської ОТГ Людмила Милашевич зауважила, що на бюджети об’єднаних територіальних громад лягла чимала фінансова навантаженість, не залежно від розміру та фінансової спроможної об’єднаної громади. Наприклад, Семенівська ОТГ на рівні з районним бюджетом повинна співфінансувати пільги, районні об’єкти інфраструктури тощо. Також вона додала, що держава не завжди вчасно виділяє кошти на реалізацією проектів, тому й трапляються ситуації, коли вигравши проект, у громадах не можуть відразу оголошувати тендер через те, що гроші приходять значно пізніше. А наприкінці року дуже важко за кілька днів освоїти величезні суми коштів.
Консультанта з бюджетних питань проекту ПУЛЬС регіонального відділення Анжела Саідова розповіла про трансформації у бюджетній політиці органів місцевого самоврядування із запровадженням державно-цільового методу: «У такому форматі працюють країни ЄС, оскільки ми рухаємося в цьому напрямку, то необхідно наші стандарти гармонізувати зі стандартами Європейського Союзу». Утім, голови місцевих рад вважають, що наразі на місцях ще не готові до впровадження державно-цільового методу в життя. Оскільки фінансові правила гри між державою та місцевими громадами мають бути чіткіше відрегульовані на законодавчому рівні.
Обговорили учасники зібрання й ризики виконання місцевих бюджетів у 2017 році та оцінку виконання бюджету об’єднаної громади на прикладі Глобинської ОТГ. Начальник фінансового управління Миргородської міської ради Сергій Скляр зазначив, що у цьому році місцеві бюджети суттєво обтяжені додатковими витратами, що зумовлює зниження фінансової спроможності місцевого самоврядування. На місцеві бюджети перекладено додаткові видатки в обсязі 29,6 млрд. грн. Для їх забезпечення органи місцевого самоврядування будуть вимушені відволікати власні ресурси та обмежувати фінансування місцевих програм.
Учасники засідання регіональної платформи запропонували шляхи поліпшення дохідної частини місцевих бюджетів та прийняли звернення до народного депутата Костянтина Іщейкіна.