Щорічний Саміт лідерів Ради європейських муніципалітетів і регіонів відбувся 09-10 грудня 2024 року в Карлсруе (Федеративна Республіка Німеччина), за підтримки «U-LEAD з Європою», Ради європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR) та Асоціації міст України.
Захід зібрав понад 150 місцевих лідерів і представників асоціацій місцевого самоврядування Європи.
У межах Саміту відбулася щорічна зустріч ініціативи «Мости довіри», під час якої учасники обговорили результати та перспективи взаємодії між українськими та європейськими муніципалітетами.
У першій панельній дискусії: «Еволюція партнерств до і після повномасштабного російського вторгнення» взяли участь:
Андрей Хорват, заступник директора Програми «U-LEAD з Європою»,
Душан Райчевіч, президент Мережі асоціацій органів місцевого самоврядування Південно-Східної Європи (NALAS),
Людмила Даменцова, директорка проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво» Асоціації міст України.
Андрей Хорват під час звернення до учасників зустрічі з вітальним словом зазначив, що реформа децентралізації стала основою стійкості України після повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року. Заступник директора Програми «U-LEAD з Європою» також звернув увагу, що U- LEAD з Європою й надалі буде продовжувати допомогу в посиленні та завершенні реформи децентралізації. Ініціативи «Мости довіри» у майбутньому передбачають два основні напрямки: пошук партнерів для більш ніж 600 українських громад, які не мають жодного міста-побратима, і розвиток вже наявних партнерств завдяки розробці та впровадженню спільних проєктів.
Людмила Даменцова наголосила, що з перших днів повномасштабного вторгнення увесь цивілізований світ збирав і передавав гуманітарну допомогу муніципалітетам України. Найбільш організованим цей процес відбувався між українськими та європейськими муніципалітетами-партнерами: чітко визначалися потреби і надавалася цільова допомога. Асоціація міст України цілодобово була на зв’язку з міжнародними партнерами, надаючи інформацію про потреби муніципалітетів. Саме завдяки такій міжнародній міжмуніципальній взаємодії громадам вдалося вистояти і протистояти російському ворогу. Наразі міжнародна співпраця набула іншого сенсу, зазначила вона, весь світ прагне отримати інформацію від наших муніципалітетів у питаннях, що стосуються безпеки, зокрема будівництва та облаштування укриттів, забезпечення цивільного захисту і оповіщення населення, вирішення проблем енергонезалежності й енергостійкості, надання медичних, освітніх, соціальних, комунальних послуг під час війни, релокації бізнесу.
Душан Райчевіч зауважив, що всі члени Мережі асоціацій органів місцевого самоврядування Південно-Східної Європи (NALAS) свого часу стикались із війною, мали подібні проблеми і зараз їм легше зрозуміти потреби українських громад. У рамках ініціативи «Мости довіри» наші міста-партнери мають однакову назву – Бар, однакові потреби і цілі. Він висловив готовність обговорювати і спільно розвивати довгострокове взаємовигідне партнерство.
У межах другого дня Саміту лідерів європейських муніципалітетів і регіональних рад відбулася низка панельних дискусій, під час яких виступили:
Сергій Моргунов, член Правління Асоціації міст України, Вінницький міський голова,
Ірина Плетньова, Уманський міський голова,
Сергій Орлов, заступник Маріупольського міського голови (онлайн).
Сергій Моргунов, звертаючись до учасників зібрання, зазначив:
«Українське місцеве самоврядування демонструє незламність та вірність принципам демократії попри російську агресію та внутрішній тиск. Правління Асоціації міст України 1 квітня 2024 року затвердило стратегічний документ – Концепцію відновлення місцевого самоврядування України, яка була розроблена Асоціацією міст України спільно з міжнародними партнерами, зокрема за участі Ради європейських муніципалітетів та регіонів. Цей документ дозволить забезпечити чіткий план дій та залучити необхідні ресурси для відновлення громад й продовження реформи з децентралізації», – сказав Вінницький міський голова.
Сергій Моргунов поінформував, що протягом 2023–2024 років Асоціація міст України спільно із Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR), асоціаціями країн Європейського Союзу та за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» реалізувала проєкт «Мости довіри», налагодивши партнерські відносини з 36-ма муніципалітетами Європейського Союзу. Було розроблено 48 проєктних заявок, що охоплюють стратегічні напрямки із забезпечення водопостачання, очищення стічних вод, реконструкції лікарень, закладів культури, управління відходами, використання альтернативних джерел енергії, будівництва притулків та інтеграції внутрішньо переміщених осіб. Та закликав мерів європейських міст зробити свій внесок у звільнення українських колег з російського полону:
«З початку повномасштабного вторгнення рашисти цілеспрямовано полювали за представниками органів місцевого самоврядування. З початку війни 55 представників муніципалітетів були в полоні у ворогів. Зараз в полоні залишаються два мери: Херсона та Голої Пристані, а також один староста з Чернігівської області. Минулого тижня після трирічного полону загарбники повернули тіло Дніпрорудненського міського голови Євгенія Матвєєва. Закликаю всіх мерів долучитися до звільнення українських мерів з російського полону, і спільними зусиллями ми зможемо їх визволити».
Ірина Плетньова зауважила, що з першого дня повномасштабного вторгнення європейські партнери звернулись з пропозиціями про допомогу українським громадам.
«Ми дуже вдячні європейським побратимам за проактивну позицію. Наразі однією з нагальних потреб українських громад є необхідність створення енергетичної стійкості, оскільки російські військові постійно обстрілюють об'єкти критичної енергетичної інфраструктури», – сказала Уманська міський голова.
Сергій Орлов звернувся до присутніх не лише від імені Маріупольської, але і від всіх деокупованих та тимчасово окупованих громад:
«Наразі Маріуполь живе в евакуації. Ми відкрили в Україні 35 центрів всебічної допомоги та доклали зусиль для соціалізації, адаптації та інтеграції людей, сформували плани відродження Маріуполя, що стало підґрунтям для заснування Школи відновлення громад. Це наш спільний проєкт, який став можливий завдяки Асоціації міст України та проєкту Mariupol.Reborn. У цій роботі нам допомагали місто-побратим Гданськ, а також Вроцлав, Утрехт, Унія Польських Метрополій та інші міжнародні партнери. Це все живі кейси, живі практики Маріуполя. Ми дякуємо усім та раді розширювати й підсилювати нашу взаємодію».
Заступник Маріупольського міського голови озвучив пропозиції щодо подальшої співпраці. Зокрема він звернув увагу на програму підготовки 440 менеджерів та експертів відновлення громад в межах роботи Школи відновлення громад. Ще один надважливий проєкт, який потребує залучення інвестицій, – це створення бази соціального житла, що сприятиме економічному відновленню, збереженню громад та поверненню українців з-за кордону.
У межах Саміту також відбулися двосторонні зустрічі у форматі круглих столів «Розвиток партнерств та оцінка місцевих потреб», під час яких представники міст-парнерів мали можливість актуалізувати подальші спільні плани та визначити напрямки майбутньої співпраці.
За столами переговорів зустрілися:
Бар (Україна) – Бар (Чорногорія)
Володимир Саволюк, Барський міський голова,
Душан Райчевіч, мер міста Бар.
Бишів (Україна) – Бачальмаш (Угорщина)
Оксана Балашенко-Осадча, керуюча справами виконавчого комітету Бишівськоі сільської ради,
Балаж Немет, мер міста Бачальмаш.
Васильків (Україна) – Сундбюберг (Швеція)
Наталія Баласинович, Васильківський міський голова,
Стефан Бергстрем, заступник мера Сундбюберга.
Златопіль (Україна) – Арконате (Італія)
Микола Бакшеєв, Златопільський міський голова,
Стефано Поретті, депутат Парламенту Італії, лідер фракції більшості.
Зміїв (Україна) – Крижевці (Хорватія)
Олена Пилипенко, начальниця економічного відділу Зміївськоі міськоі ради,
Саня Чавич, провідний фахівець муніципалітетуКрижевці.
Іллінівка (Україна) – Панач (Румунія)
Наталія Лебедева, заступниця начальника Іллінівської сільської військової адміністрації,
Васіле Козан, мер комуни Панч.
Інгулка (Україна) – Пакруоїс (Литва)
Алла Миронова, Інгульський сільський голова,
Саулюс Маргіс, мер Пакруоїса.
Кам'янець-Подільський (Україна) – Радовіш(Північна Македонія)
Михайло Посітко, Кам’янець-Подільський міський голова,
Ако Рістов, мер Радовіша.
Немішаєве (Україна) – Радзимін (Польща)
Ірина Хоружа, секретар Немішаївської сільської ради,
Домініка Кшижановська-Кідала, уповноважена мера міста Радзимін з питань ділових відносин, Асоціація міст Польщі.
Синевир (Україна) – Полліна (Італія)
Мар'яна Місик, керівниця департаменту міжмуніципального співробітництва та комунікації Синевирськоі сільської ради,
Габріеле Бонафеде, експерт з налагодження міжнародного співробітництва.
Основна мета Саміту Ради європейських муніципалітетів і регіонів – об’єднання людей і громад під час війни. У межах заходу було представлено платформу з пошуку партнерів, для об’єднання муніципалітетів зі спільними цілями, а також для підтримки відновлення українських громад.