Місцеве самоврядування в контексті міжнародних відносин — тема Другого дня Німецько-Українського муніципального форуму

11 / Листопад, 2021

11 листопада, у Другий день роботи Німецько-Українського муніципального форуму, відбулася подіумна дискусія: Місцеве самоврядування в контексті міжнародних відносин.
Нагадаємо, що організаторами заходу виступили Асоціація міст України спільно з Асоціацією міст Німеччини й Сервісною службою «Міста в Єдиному Світі» некомерційного товариства  Engagement Global.
З вітальним словом до учасників Форуму звернувся Надзвичайний і Повноважний Посол України у Федеративній Республіці Німеччина Андрій Мельник. Він побажав подальшого розвитку міжнародної співпраці між країнами та висловив сподівання на більшу політичну підтримку України з боку Німеччини.

Анка Фельдгузен, Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні у відеозверненні зазначила, що дружба між містами – це важливий елемент партнерства між країнами. Наголосила на важливості обміну досвідом між громадами, адже сучасна комунальна політика несе багато викликів серед яких:
- цифровізація;
- фінансування проєктів у сфері інфраструктури;
- залучення громадян у розвиток самоврядування;
- вирішення питань пов’язаних з пандемією та зміною клімату.
 
У рамках панельної дискусії учасники обговорили важливість муніципального самоврядування в контексті міжнародних відносин:
- Які можливості мають муніципалітети на місцевому та міжнародному рівнях?
- Які поліпшення необхідні для того, щоб забезпечити дієвість муніципалітетів?
- Яким чином муніципалітети можуть підтримувати один одного на міжнародному, професійному та політичному рівнях?
 
 
Йохен Парч, член Президії Асоціації міст Німеччини та обер-бургомістр міста Дармштадт поділився досвідом успішного партнерства з містом Ужгородом.
«Ужгород і Дартмштат плідно співпрацюють, щоб оптимально керувати відходами, покращувати умови в медичній сфері, проводити разом цифровізацію, яка йде на користь громаді та економіці. Наша діяльність є прикладом дієвої співпраці на міжнародному рівні», – зазначив Йохен Парч.
 
Клаудіа Варнінг, керівниця відділу 3 «Азія; Південно-східна та Східна Європа; Близький Схід; Латинська Америка; громадянське суспільство; церкви», Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку, висловила захват інтенсивним процесом муніципальної реформи, яка відбувається в Україні у непростих умовах.
«В Україні відбуваються неповторні процеси і міжнародна спільнота спостерігає із захватом як за короткий час в країні 11 тисяч адміністративних центрів реструктурувалося у 1470 територіальних громад. Велику роль у такій трансформації відіграла злагоджена внутрішня співпраця. 72 українські громади вже мають партнерів у Німеччині. Мистворили стійку мережу співпраці», – зауважила Клаудіа Варнінг.
 
Анатолій Федорук, голова Правління Київського регіонального відділення Асоціації міст України та Бучанський міський голова акцентував увагу на тому, які проблеми ще не вирішено в місцевому самоврядуванні в процесі децентралізації в Україні.
«Місто Буча знаходиться в пошуку німецьких партнерів. Муніципальне співробітництво має підсилюватися міжнародними стосунками, щоб досягти ефективного практичного результату. Україна вже успішно пройшла перший етап місцевих реформ, але потребує доопрацювання бюджетна децентралізація, органи місцевого самоврядування все ще позбавлені можливості ефективно впливати на
якість та законність будівництва»,  зазначив міський голова Бучі.
Зупинився Анатолій Федорук також і на позитивних аспектах територіальної реформи, в результаті якої в Україні вибудовується нове громадянське суспільство. Зокрема, розповів, що у місті Буча інтенсивніше розвивається соціальна інфраструктура, гроші з бізнесу залучаються до розвитку міст, а жителі почали більше цікавитися що відбувається в їхній територіальній громаді.
 
Іван Лукеря, заступник Міністра, Міністерство розвитку громад та територій України, наголосив на важливості Німецько-Українського діалогу у контексті змін клімату, адже органи місцевого самоврядування у контексті кліматичних трансформацій відіграють важливішу роль, ніж національні уряди.
На завершення роботи Форуму, модератори порадили німецьким містам, які мають наміри встановити партнерство з українськими громадами, звернутися до Ради європейських муніципалітетів та регіонів. До CEMR входить як Асоціація міст України, так і Асоціація міст Німеччини.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)