09 / Грудень, 2020
9 грудня 2020 року стартувала робота V форуму «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави». Захід організований Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Міністерством розвитку громад та територій України, Донецькою та Луганською обласними державними адміністраціями за підтримки Ради Європи.
Учасниками форуму стали народні депутати України, представники центральних та місцевих органів виконавчої влади, асоціацій органів місцевого самоврядування, експертного та наукового середовища, міжнародних партнерів.
Асоціацію міст України на заході представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Під час панельної дискусії «Розвиток місцевого самоврядування: здобутки та виклики, стратегія і наступні кроки» розглядалися питання змін до Конституції України, нового адміністративно-територіального устрою, законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Виконавчий директор АМУ зазначив, що Асоціація висловила низку зауважень до проєкту конституційних змін, які подавалися раніше. Тому дуже важливо, щоб усі залучені до обговорення сторони зосередили увагу на опрацюванні таких зауважень, коли буде підготовлене спільне комюніке.
Окремо він наголосив на основних проблемах, що наразі постали перед територіальними громадами. Наприклад, було порушене питання фінансових гарантій: якщо в нових змінах до Конституції вони не будуть чітко прописані, то ні про які повноваження місцевого самоврядування не може йти мови. Оскільки для ефективної роботи місцеве самоврядування має розраховувати на відповідний баланс повноважень та ресурсів. Зокрема, О.Слобожан зауважив і на необхідності вирішення питання щодо місцевого акцизу на пальне. Він передбачався як компенсатор при зменшенні частки ПДФО, а тепер виходить так, що на наступний рік його зарахування в загальний фонд місцевих бюджетів не заплановано.
Також Олександр Слобожан нагадав про головні недоліки пропонованих раніше змін до Конституції в частині місцевого самоврядування, проти яких виступала Асоціація міст України: послаблення ролі голови громади, зменшення строку каденції органів місцевого самоврядування, що, на думку АМУ, є досить необґрунтованим. Щодо питання нагляду за органами місцевого самоврядування з боку державної влади Виконавчий директор АМУ відмітив позитивну динаміку обговорень, оскільки під час дискусій з конституційних змін учасники перейшли від терміну «контроль» до терміну «нагляд».
Хочу нагадати, що прикривання терміном «публічні інтереси» жодним чином не має порушувати Європейську Хартію місцевого самоврядування щодо домірності нагляду і цих норм. До чого я веду? Якщо місцеве самоврядування буде неспроможним, якщо його фінансові, організаційні гарантії залишаться на папері, то кого контролювати? – зазначив О.Слобожан.
Він підкреслив, що необхідно дотримуватися чинних норм Конституції, принаймні під час бюджетного процесу, який зараз триває.
Відеотрансляція форуму доступна за посиланням.