«Маршрути успіхів» в Києві: місто ділиться досвідом використання інноваційних інструментів залучення громади до діалогу з владою

28 / Вересень, 2017
28 вересня розпочався навчальний візит для посадових осіб органів місцевого самоврядування до Києва на тему: «Інноваційні інструменти залучення громади до діалогу з владою та управління містом: досвід Київської міської ради». Візит, який триватиме два дні, проводить Асоціація міст України в рамках  загальнонаціональної програми обмінних візитів «Маршрути успіхів» Проекту USAID ПУЛЬС  у співпраці з Київською міською радою.
У заході беруть участь близько 30 представників міст з 15 областей України. Серед учасників міські голови, заступники міських голів, секретарі рад, керівники та фахівці управлінь суспільних комунікацій та зав’язків з громадськістю.
Відкрив навчальний візит Олексій Резніков, заступник Київського міського голови: «Ми раді поділитися досвідом Києва з іншими містами, оскільки дійсно за останні декілька років ми зробили низку важливих кроків для налагодження спілкування влади та громади. Більше того, ми навчилися співпрацювати. Замість того, щоб звинувачувати владу в існуючих проблемах, жителі нашого міста все частіше прагнуть долучитися до вирішення проблеми. Ми шукаємо спільні рішення та формуємо нові ідеї, які успішно реалізовуємо».
Він розповів про ті проекти, які втілила міська влада за активної участі небайдужих жителів міста, зокрема, відновлення Київського велотреку, реновація парку «Наталка», розроблення нових правил щодо зовнішньої реклами, якими значно обмежуються можливості розміщення реклами в місті, зокрема, в його історичних місцевостях, біля доріг, на транспортних зупинках, більшості будівель тощо.
За совами Олексія Резнікова, дуже важливо долучати громаду до ухвалення рішень, а також спостерігати за реакцією киян на зміни: «Наприклад, нещодавно було прийнято рішення покращувати туристичний маршрут на Подолі. Ми обмежили рух по вулиці Сагайдачного. Звичайно, це було непросте рішення через скарги автомобілістів, проте ми намагаємося вести діалог та показати переваги таких рішень. Вулиці Подолу заповнені людьми, які гуляють та насолоджуються прекрасною творчістю вуличних музикантів, життя вирує. Водночас є ідея і щодо покращення життя автомобілістів після перекриття частини Подолу – зробити Хрещатик повноцінною транспортною ланкою та не перекривати на вихідних».
  
Директор Департаменту суспільних комунікацій Марина Хонда презентувала форми та способи комунікації міської ради з громадою міста та розповіла про успішний досвід співпраці з громадськими організаціями і органами самоорганізації населення. «На сьогодні ми намагаємося перейти на електронне самоврядування, однак розуміємо, що особиста комунікація з містянами є важливим елементом. В міській адміністрації створено 70 консультативно-дорадчих органів, за галузевим принципом з представників громадських організацій. І близько 343 – по районним адміністраціям. Крім того, при КМДА та районних адміністраціях сформована і працює Громадська рада. Дуже великий обсяг роботи був проведений по перейменуванню вулиць, площ, проспектів столиці, що підпали під декомунізацію. Протягом 2016-2017 років перейменовано 101 вулицю та проведено 149 громадських обговорень. У зв’язку з цим ми презентували велику комунікативну кампанію про героїв, увічнених у назвах столичних вулиць. Уперше в цьому році ми провели Форум громадських організацій, які працюють в місті Києві, запросили донорські організації, щоб налагодити спільну реалізацію проектів. Як результат – ми отримали чимало пропозицій від громадських організацій. Це нам дає можливість залучити громадські організації до вирішень міських проблем та уникнути можливого конфлікту. В нас є фінансування, передбачене міською програмою, на сприяння розвитку громадянського суспільства. У 2017 році воно склало 25 920,5 тис грн. Ми запроваджуємо конкурс на реалізацію проектів серед громадських організацій з міським фінансуванням, у наступному році це буде 4 млн 400 грн. Цьогоріч Департамент суспільних комунікацій ініціював відбір успішних практик реалізації громадських ініціатив у місті Києва, кращі з яких будуть відзначені. Це один із стимулів розвитку громадянського суспільства. Ми намагаємося різними способами і механізмами залучити громадськість та громадські організації до вирішення міських проблем й отримання конкретних результатів», - зазначила Марина Хонда. Презентація.
 
Начальник управління інформаційної політики та комунікацій Тетяна Гузенко розповіла присутнім про інформаційні та комунікаційні ресурси міської ради. Серед цих ресурсів  телеканал «Київ», радіо «Київ 98 FM», газета «Вечірній Київ», платформи інформаційних агенцій (Укрінформ), сайт КМДА, Департаменту суспільних комунікацій та соціальні мережі. Презентація.
Також учасники ознайомилися з громадським бюджетом міста, про який розказав начальник відділу з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв’язків Артем Стельмашов. Він зазначив, що у 2017 році 813 проектів подали заявки на фінансування з громадського бюджету на суму понад 1 млрд грн. Серед цих проектів будуть визначені найкращі та профінансовані з громадського бюджету на суму 100 млн грн. Зараз триває голосування. Презентація.
Також учасники ознайомилися із роботою Контактного центру міста Києва 15-51, який є відкритою інформаційною платформою для киян. Там вони безкоштовно можуть дізнатися будь-яку відкриту інформацію та залишити звернення, щоб вирішити проблему, яка їх турбує. Присутні також відвідали центр та побачили як він працює. Презентація.
   
Далі навчальний візит продовжився оглядом Київського велотреку. Його директор, Володимир Мельник, розповів історію велотреку. Ще декілька років тому земельну ділянку, де він розташований, хотіли забудувати багатоповерхівкою, але завдяки громадським активістам, серед яких був і сам Володимир Мельник, вдалося запобігти незаконній забудові та відновити за кошти з місцевого бюджету такий чудовий спортивний комплекс для розвитку громади міста. Сьогодні там діє безкоштовна вело-школа для дітей. Для дорослих заняття платні, а гроші з абонементів йдуть на утримання Київського велотреку.
 
В кінці першого дня навчального візиту, учасники відправилися на Андріївський узвіз та ознайомилися із діяльністю громадської організації «Андріївсько-Пейзажна ініціатива». Реалізовані проекти представила голова цієї громадської організації Марина Соловйова.  Вона розказала про те, як відновлювався фундамент колись зруйнованої Десятинної церкви. Значну роль зіграла підтримка міської влади та меценатів. Потім вона показала учасникам Пейзажну алею – сквер на Подолі, який громадська організація «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» у 2005 році врятувати від забудови багатоповерхівкою та згодом перетворила на мальовничу зону відпочинку для городян.
Завтра учасники ознайомляться із діяльністю Міського центру обробки даних та платформою «Kyiv Smart City Hub», де розвиваються міські проекти і впроваджуються новітні комунікаційні технології для покращення взаємодії влади та громади.
 
 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)