«Малі міста – великі враження»: розклад жовтневих подій. Запрошуємо відвідати!

21 / Жовтень, 2019
«Малі міста – великі враження» - це конкурс культурно-мистецьких проектів громад з населенням до 50 тисяч людей, спрямований на розвиток культурно-економічного потенціалу територій через підтримку стартапів, що пов’язані із культурною спадщиною громад. Фінансування таких ініціатив відбувається за кошти грантової програми Уряду. Нагадаємо, ідея конкурсу належить ГО «Інститут культурної політики». Він уже другий рік поспіль реалізується Асоціацією міст України та Українським центром культурних досліджень за підтримки Міністерства культури України. У 2018 році переможцями конкурсу  стали 8 проектів, прочитати про які можна у підсумковому виданні (перейти).
На впровадження культурно-мистецьких проектів громад у 2019 році Уряд виділив 50 млн грн, у конкурсі перемогли 74 проекти.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан: 
«Малі міста у всьому світі є зберігачами культурної спадщини та національної ідентичності. Завдяки ініціативі «Малі міста – великі враження» невеликі громади отримують можливість  розвиватися, зростати та ставати культурними центрами з власним потенціалом. Я пишаюся тим, що наша Асоціація залучена до такої доброї справи!»
 
 Реалізація проектів-переможців триває. Пропонуємо розклад подій та заходів, що відбудуться протягом жовтня.
 
► 4-5 жовтня
м. Буча, Київська область
Культурно-мистецький проект «Парк мистецтв»
Буча – мальовиче містечко поруч з Києвом. Приїхати сюди на вихідні – це мрія, яка може легко стати реальністю. Тут можна відвідати неймовірний концерт (виступи джазових колективів та виконавців та гала-концерт). Буде проведно майстер-клас з джазових імпровізацій для учнів музичних шкіл, кулінарні програми («Джазове» меню від професіоналів в музиці та кулінарії). Також передбачені виступи танцювальних колективів та майстер-класи з танцю в стилі «джаз», дитячі розважальні та квест-програми, конкурс молодих джазових колективів, фотовиставка «Все буде джаз», майстер-клас «Намалюй джаз», відкриття скульптурної композиції тощо.
Окрім цього, напередодні у Бучі відбудеться Літня школа для артистів-вокалістів музичних та музично-драматичних театрів з різних міст України. 
         
► 4-5 жовтня
Маяківська ОТГ, Одеська область
 Фестиваль гастрономічної спадщини «Дністровські гостини»
Вас зустрічатимуть с. Маяки - гостинні ворота української Бессарабії від Дністра до Дунаю. Тут проведуть унікальну культурну подію - фестиваль гастрономічної спадщини «Дністровські гостини». Буде презентована багатокультурна гастрономія краю. Під час Фестивалю буде представлено фольклорні колективи, проведено виставку традиційних страв регіону, а також конкурс рибних юшок, яких існує більше 10 різних видів.
 
► 5 жовтня 
смт Біловодськ, с. Новодеркул, с. Новоолександрівка, с. Новолимарівка (Біловодська ОТГ), Луганська область
Біловодськ - столиця кінних заводів України. Кінно-спортивно-фольклорно-етнографічний фестиваль «Золота підкова»
Біловодська громада має багату історико-архітектурну спадщину. Селище Біловодськ – один із стародавніх населених пунктів Слобідської України, майже 100 років був центром кіннозаводського округу, досить великим торговим містом, через який проходив Чумацький шлях, 20 років - центром повіту. На території громади знаходиться 29 пам'яток історії та монументального мистецтва, 13 пам'яток архітектури, 538 пам'яток археології.
На  вас чекає кінно-спортивно-фольклорно-етнографічний фестиваль «Золота підкова». А також відбудеться модернізація туристичного маршруту «Біловодського центр кіннозаводського округу».
 
► 5 жовтня
Балтська ОТГ Одеської області
Етнографічний кластер – простір, що формує культурну спільноту
Фольклор Поділля, етнографічна спільнота як дієвий механізм відродження звичаїв та обрядів – в центрі уваги проекту. Тут популярні разові заходи – «Пан Казан», театралізовані обрядові дійства, «Фестини для родини», встановлено Національний рекорд України щодо найдовшого столу з українськими стравами, фестивалі народних ремесел. Все це продемонструють на етнографічному подвір`ї, який закладе основи етнографічному кластеру. Тут також можна буде побачити обряд «Подільське весілля» та стати учасником дійства. Традиції не вмирають, якщо громада їх підтримує. Долучайтеся.
 
► 5-6 жовтня
 с. Невицьке, Закарпатська область
Традиції без кордонів
Невицький замок - пам’ятка архітектури XIII століття, символ села. Тут планують відтворити частину культурної спадщини – буденне життя селян та вельмож того періоду безпосередньо в стінах двору замку.
 
► 5-6 жовтня 
м. Долина,  Івано-Франківська область
Фестиваль гумору і сатири «Весела копиця» як інструмент збереження нематеріальної культурної спадщини Бойківського краю
м. Долина – Медова столиця Карпат та батьківщина гумористичних традицій Бойківського краю. На вас чекає підсумковий концерт проекту «Весела копиця» за участі переможців фестивалю у різних конкурсах: фестиваль гумору та сатири для найменших жителів міста «Весела копичка», конкурс сатиричного рисунку «Джмелик», що цьогоріч зібрав 910 учасників з 51 країни, конкурс сатиричної фотографії «Весела копиця». Запрошують також відвідати артзони фестивалю «Карикатура на Медовій алеї», аукціон «Купи рисунок – подаруй надію», флешмоб «Мурал у Долині». А також багато веселощів та гумору. 
 
► 9-11 жовтня
Байковецька ОТГ, Тернопільська область
Створення музею-скансену черняхівської культури
На території громади розташований Чернелево-Руський могильник. Тут представлені поховання усіх періодів існування черняхівської культури, і це дає можливість вивчити розвиток матеріальної та духовної культури черняхівського населення в динаміці. У рамках проекту тут проведуть міжнародний форум із залученням зарубіжних та вітчизняних експертів, науковців, представників фондів, донорів та інвесторів. А також знімуть документальний фільм та проморолики про Чернелево-Руський могильник. Втім, головне – це створення металевої 36 м моделі майбутнього музею-скансену у с. Чернелів-Руський,  відкриття якого відбудеться 9-11 жовтня.
 
► 11 жовтня
м. Шаргород, Вінницька область
Від шаленого штетлу до сучасного мистецтва
Шаргород володіє величезною історико-культурною спадщиною, що має потенціал до перетворення міста на потужний туристичний та культурний центр, єдиний історико-культурний центр духовної толерантності та злагоди. Три основні конфесії Шаргороду – іудаїзм, католицизм, православ’я, що переживали різні часи та завжди жили в мирі та злагоді.
В місті розташовані Костел Святого Флоріана XVI ст., Свято-Миколаївський чоловічий монастир XVIІ-XIX ст., синагога XVІ ст., Замок Замойського із залишками міських мурів та сторожової вежі.
Обраний формат туристичного продукту: екскурсія-квест «Шаргородський трикутник» (три стовпи віри) є привабливим форматом для сучасного туриста, який прагне до нових вражень та емоцій. Станьте першими учасниками історичного квесту вже 11 жовтня. Добратися найлегше з Вінниці.
 
► 12 жовтня
м. Полонне, Хмельницька область
Підземні шляхи XVII-XVIII ст. тисячолітнього міста Полонне
Місто Полонне з більш ніж тисячолітньою історією входить до переліку історично населених місць України. Хоча ще у XVII ст. полонська фортеця вважалась неприступною та була наймогутнішою твердинею Волині, вже сьогодні про містечко мало що відомо широкому загалу. Але Полонне приховує в собі безліч таємниць своєї багатої на визначні події історії, які поступово відкриває для жителів міста. За попередніми висновками археологічних експедицій м. Полонне має велику і розгалужену систему підземель, залів, що датуються XVII-XVIIІ cт., які є безумовно цінними, але недослідженими об’єктами культурної спадщини, що не мають аналогів на території Хмельницької області.  На основі досліджень об’єктів культурної спадщини м. Полонного, проведених в процесі розробки «Історико-архітектурного опорного плану міста Полонного з визначенням меж зон охорони пам’яток та історичних ареалів», тут презентують дозволені підземні шляхи для туризму.
 
► 12 жовтня
Устилуг, Волинська область
Устилуг – Стравінський Фест
Історико-культурну спадщину м. Устилуг переоцінити важко. Тут жив і писав свою музику Ігор Федорович Стравінський. Будинок, який він побудував за власним проектом реконструйовано у музей-садибу композитора. Тут також функціонує дитяча школа мистецтв. Буде проведено фестиваль за участю зірок та із залученням дітей, які відвідують школи мистецтв.
 
► 12 жовтня
с. Слоут, Березівська ОТГ, Сумська область
Етно-проект «Сіверське перевесло»
Етно-проект «Сіверське перевесло» об’єднає національно-патріотичні, культурно-просвітницькі та розважальні програми у форматі «етно». Під час проведення заходу планується: конкурс автентичного співу «Пісенне перевесло», майстер-класи з автентичного співу, Містечко ремесел, Виконання традиційних побутових танців Сумщини, Спортивно-ігрове дійство «Сіверська ватага», Показ-дефіле старовинних строїв Сумщини, Презентація нових арт-об’єктів «Етноцентр Березівської громади» тощо.
 
► 12 жовтня
с. Городське, Житомирська область
Створення ландшафтно-скульптурного оглядового майданчику «Дивосвіт Трипілля – Світ Злагоди»
В селі є багато артефактів пов’язаних з Трипіллям. Наприклад, на Червоній горі постійно організовують волонтерські загони, які займаються прибиранням та іншими корисними справами. Також постійно проводять наукові конференції. В 2016 році село виграло Грант Президента на створення навчально-туристично-мистецького центру та почало реконструювати пам’ятки керамічних виробів Трипільської культури. Допомагала мистецтвознавець Людмила Смолякова. Створили більше 100 експонатів. Сільська рада виділила приміщення колишньої кочегарні, де і заснували музей із сучасною експозицією Трипільського мистецтва. В рамках проекту «Дивосвіт Трипілля – Світ Злагоди» планують доповнити ландшафтно-скульптурний оглядовий майданчик, який вже має 3 скульптури. Адже важливо замкнути коло числом 12.
12 жовтня можна буде долучитися до урочистих святкувань з нагоди відкриття майданчику з трипільськими скульптурами.
 
► 12 жовтня
Мереф’янська міська ОТГ, Харківської область
Проведення культурно-спортивного фестивалю «Sports kozak»
Адміністративний центр Мереф’янської міської об’єднаної територіальної громади – місто Мерефа має свою цікаву історію, пов’язану з видатною постаттю кошового отамана Запорізької Січі – Іваном Дмитровичем Сірком. У 1668 році Іван Сірко заснував біля Мерефи хутір, який потім відійшов в якості спадщини його доньці. Вона вийшла заміж за Івана Артемова, хутір отримав назву Артемівки, який став в 1928 році складовою частиною міста. Єдиною історичною пам’яткою місцевого значення, яка нагадує жителям громади про те, що Мерефа – козацька станиця, батьківщина Сірка, є погруддя Івана Сірка, встановлене 30 травня 1993 року на центральній площі адміністративного центру.
Історичні козаки надихають на сучасні спортивні змагання. Саме тому тут відбудеться організація спортивного компоненту фестивалю на стадіоні «Авангард» та культурно-спортивного фестивалю «Sports Kozak». Саме такі заходи розпочнуть роботу над розробкою бренду Мереф’янської громади.
 
► 13 жовтня
с. Буша, Вінницька область
«Шляхами тканої Буші»
Реалізація проекту триватиме 3 місяці і розпочнеться 10 серпня, а вже з 5 жовтня охочих навчатимуть традиційному ткацтву. Триватиме навчання тиждень, після чого 13 жовтня, у переддень Дня українського козацтва, в Буші влаштують свято та виставку виробів місцевих жителів, які навчались у Ткацькому центрі» - зазначає в.о. начальниці управління культури і мистецтв облдержадміністрації Валентини Троян.
В селі Буша та селах навколо неї було дуже добре розвинуте ткацтво, воно було організовано на промисловому рівні. Ткані роботи продавались на ярмарках і досить часто потрапляли до інших регіонів України. Нині у Вінницькій області ткацтвом майже ніде не займаються, його потрібно відроджувати, аби не втратити назавжди. Тут планують створити музей ткацтва, де відтворять повний процес створення ткацьких виробів від вирощування льону до, безпосередньо, роботи на верстаті. Вже є будинок для такого музею, а також місце біля будинку спеціально обладнане для встановлення ткацьких верстатів.
 
► 13 жовтня
с. Урич, Львівська область
«Від спадщини Тустані до розвитку Урича»
Саме тут, за 100 км від Львова, знаходиться наскельна фортеця Тустань (IХ – XVI cтоліття). Нещодавно тут з’явилася чудова туристична забавка – Tustan AR: доповнена реальність. Відтепер, одягнувши 3D-окуляри, можна побачити минуле. За традицією в серпні тут відбувається Фестиваль «Тустань», покликаний на збереження культури бойків та на демонстрацію розвитку Урича. В рамках проекту «Малі міста – великі враження» - «Від спадщини Тустані до розвитку Урича» започатковано ще один цікавий фестиваль бойківської культури «БойЄ».
 
► 14 жовтня
Кам’янська ОТГ, Черкаська область
Мистецький фестиваль «Кам’янська земля – край славетних героїв»,
Кам’янська ОТГ в рамках конкурсу «Малі міста – великі враження» чекатиме гостей двічі – в жовтні та в листопаді.
Спершу тут відбудеться Мистецький фестиваль «Кам’янська земля – край славетних героїв», який має на меті висвітлити особистості української історії, тих героїв-земляків, які наближали національну державність з часів Української революції 1917-1921 рр. і до наших днів. Проект розрахований на 3 місяці. Він включає пленер скульпторів, які облаштовують у Кам’янці сквер поруч з історичним музеєм Кам’янського державного історико-культурного заповідника. Створюється галерея образів героїв-земляків, які своїм життям та діяльністю наближали українську державність. Перш за все, це герої Холодноярської організації, яка діяла на теренах краю: Василь і Петро Чучупаки, Федір Швець, Артем та Іван Харченки, Дуся Апілат, Іван Петренко.
На фінальний день проекту запрошуються всі бажаючі, які стануть свідками відкриття скверу, виставок, театральних вистав, літературних зустрічей і конкурсів.
 
► 19 жовтня
Кіптівська ОТГ Чернігіська область
ОсіннійFest
с. Кіпті розташовано за 100 км від столиці України та славиться тим, що місцеві жителі завжди збирають ягоди та гриби, а ще є вправними бджолярами, тваринниками тощо. Осінь – час для збору урожаю. Тому провести фестиваль саме восени – дуже важливо. В рамках події планують зварити «Куліш ЄДНАННЯ» та провести флешмоб «Рушникова доля України».
Також тут ви зможете відвідати екскурсії «Стежками партизанської слава» та «Православні храми громади», під час яких можна побачити багато цікавого.
 
► 24 жовтня
м. Острог Рівненська область
Інтерактивний музей стародруків
Проект буде реалізовуватися у Музеї книги та друкарства м. Острог, який створено 10 грудня 1985 року за кошти Товариств любителів книги. В основу експозиції покладено значну книжкову колекцію, початки формування якої пов’язані з діяльністю Братства імені князів Острозьких. Саме воно поставило собі за мету відреставрувати замок князів Острозьких, створити в ньому історичний музей та бібліотеку. У 1910 році Братство відкрило в Острозі давньосховище, до якого і надійшли перші книги, серед яких Острозька Біблія 1581 року та ще 9 рукописних книг і стародруків. На сьогодні зібрання нараховує 4 900 книг, що є експонатами основного музейного фонду, в тому числі майже півтори тисячі стародруків XVI-XVIII століть та біля 150 рукописів XVI-ХХІ століть. Комплексна реставрація була проведена у 1984-1985 рр. У 2007 р. реставрація не була завершена.
У рамках проекту буде розроблено тематико-експозиційний план, створено дизайн та художнє вирішення експозиції. Впроваджено діджитальність музею: розробка інтерактивного відео, аудіо, візуального супроводу для показу колекції, створення проекції 180 градусів, проведено роботи з впровадження змін в експозиції. Вас запрошують на презентацію проекту та книжковий форум. Не пропустіть унікальну подію.
 
► 26 жовтня
с. Старуня,Івано-Франківська область
ТопіаріАрт-Раут
с. Старуня – геологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення в Україні, яка розташована на 7 горбах по дорозі на Буковель. Музейний фонд села нараховує 74 тисячі музейних предметів. Саме тут розташовані єдиний в Україні діючий вулкан та 19 стоянок первісних людей. А ще знайдені рештки носорогів і мамонта, які пролежали у землі щонайменше 20 тис. років і добре збереглися. Мета проекту зрозуміла – забезпечити комодифікацію історико-культурної спадщини с. Старуня, створивши парк Льодовикового періоду в стилі топіарі. Громада запрошує на фестиваль «ТопіаріАрт-Раут», на справжню вечірку в стилі Льодовикового періоду. Не пропустіть, це буде неймовірно!
 
► 28 жовтня – 10 листопада
Винники, Львівська область
Популяризація пам`яток археології
«Історико-краєзнавчий музей» м. Винники володіє однією з найбільших колекцій археологічних знахідок у Львівській області, організовує численні виставки, проводить археологічні дослідження, наукові семінари і конференції, є важливим науковим археологічним осередком у Західній Україні. Археологічні пам’ятки Винник – це багатошарова пам’ятки періоду енеоліту та пізньої бронзи. Музей активно співпрацює з громадськістю міста, організовує етнографічні та мистецькі проекти, проводить фестивалі, майстер-класи для туристів, втілюючи ідею «живого» музею.
В рамках проекту планують осучаснити музейний простір. Розробити в музеї тематичний звуковий фон, динамічне освітлення, візуальні ефекти, аудіогід, відео технології, тач-термінал «АРХЕОСКОП» зі змінними тактильними панелями, і найцікавіше - розробити інтерактивні елементи рівного доступу - тактильну гру «Юний археолог».
А ще у місті можна подивитися Костел за проектом Бернарда Меретина 1736 р., Храм Івана Хрестителя, Храм Воскресіння Господнього 1842 р.
 
► 31 жовтня
м. Вугледар, Донецька область
Літературно – меморіальний простір «Анатолій Овсієнко. Зцілення сміхом»
З 1987 року по 2005 рік в місті жив та творив Анатолій Васильович Овсієнко – поет-гуморист, член Національної спілки України, людина незламної волі. Втративши зір, він почав писати гуморески. За життя поета побачили світ чотири збірки його гуморесок: «Сміхота, та й годі» (1997), «Торба сміху» (2000), «Грішне діло» (2002) та «Чудасія» (2004). Анатолія Овсієнка не стало в 2005 році, але пам’ять про поета Вугледарська громада зберігає. Проводяться літературні заходи в бібліотеках та культурних закладах, школярі вивчають творчість поета в розділі «Краєзнавство», 28 серпня 2009 року відкрито меморіальну дошку на честь А.В. Овсієнка на будинку, де він мешкав.
В рамках проекту планують зробити більш привабливішим місце, де розташований пам’ятний знак: на лавках біля його будинку планують написати цитати з його віршів, а на стіні будинку намалювати мурал та зробити цю точку міста частиною культурного маршруту. А ще - змінити ситуацію щодо недостатнього охоплення мешканців з особливими потребами культурними послугами. Біля пам’ятного знаку частіше проводитимуться тематичні літературні заходи «Просто неба» для різних категорій відвідувачів. 31 жовтня запрошують перевірити локацію.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)