05 / Вересень, 2019
«Малі міста – великі враження» - це конкурс культурно-мистецьких проектів громад з населенням до 50 тисяч людей, спрямований на розвиток культурно-економічного потенціалу територій через підтримку стартапів, що пов’язані із культурною спадщиною громад. Фінансування таких ініціатив відбувається за кошти грантової програми Уряду. Нагадаємо, ідея конкурсу належить ГО «Інститут культурної політики». Він уже другий рік поспіль реалізується Асоціацією міст України та Українським центром культурних досліджень за підтримки Міністерства культури України. У 2018 році переможцями конкурсу стали 8 проектів, прочитати про які можна у підсумковому виданні (перейти).
На впровадження культурно-мистецьких проектів громад у 2019 році Уряд виділив 50 млн грн, у конкурсі перемогли 74 проекти.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан:
«Малі міста у всьому світі є зберігачами культурної спадщини та національної ідентичності. Завдяки ініціативі «Малі міста – великі враження» невеликі громади отримують можливість розвиватися, зростати та ставати культурними центрами з власним потенціалом. Я пишаюся тим, що наша Асоціація залучена до такої доброї справи!»
Реалізація проектів-переможців триває. Пропонуємо розклад подій та заходів, що відбудуться протягом вересня.
► 31 серпня – 1 вересня
Омельницька ОТГ, Кременчуцький район, Полтавська обл.
Фестиваль «Чарівна симфонія козацтва», 31 серпня – 1 вересня
Майже 400 років існує на полтавській землі славне козацьке село Омельник. Справжнім відкриттям для Омельницької громади стала історія походження видатного композитора П.Чайковського. Знайшлися документи, які свідчать, що коріння цієї видатної людини проросло із козацького роду Кременчуцької землі. Фестиваль «Чарівна симфонія козацтва» – це презентація родової пам’яті козацтва, не тільки його бойової доблесті, але й творчих надбань. Він пов’яже історичне й культурне минуле з сьогоденням громади.
► 7 вересня
смт Брацлав, Немирівський район, Вінницька обл.
Інтеркультурний фестиваль «Палітра націй», 7 вересня
Раніше Брацлав був одним з економічних, культурних та адміністративних центрів Правобережної України. Сьогодні – це гарне містечко над Бугом, цікаве своєю історією та культурною спадщиною. Головною родзинкою є співдружність проживання на території громади більше 7 національностей, кожна з яких має свою культуру, традицію та релігію. Під час проведення міжнародного інтеркультурного фестивалю відбудуться виступи творчих аматорських колективів й виконавців, які продемонструють самобутність й унікальність музичного та хореографічного мистецтва різних народів.
► 9-15 вересня
м. Славутич, Київська обл.
Арт-резиденція «Сюрреалізм у просторі постмодернізму Славутича»
Проєкт покликаний через мистецтво сюрреалізму привернути увагу до проблеми пост-Чорнобиля у просторі постмодернізму унікального міста-супутника ЧАЕС Славутич. Арт-резиденція - це заклик до культурного діалогу та обміну досвідом, створення поля для продуктивної взаємодії художника і місця.
► 13-14 вересня
смт Гоща, Рівненська обл.
Всеукраїнський культурно-історичний фестиваль «Добре поруч
Саме в Гощі розташована садиба Валевського (Ленкевичів). Фестиваль продемонструє здобутки етнічних поселень та покаже театралізовані і хореографічні постановки про різні сторінки життя садиби Валевського, Гощанського парку, Гощі, Гошанщини. А ще буде представлена народна творчість, історія та побут «Красносільських вітряків». Також на гостей чекає гастрономічний фестиваль з представленням польської, єврейської, татарської кухні.
► 13-14 вересня
м. Рені, Одеська обл.
Створення Дунайської мультинаціональної культурної резиденції – «Danube HQ»
На гостей чекає Українська частина Нижнього Подунав’я (південь Одеської області), що поєднав у собі вигідне географічне положення, унікальний, природний ландшафт та історико-культурну спадщину різних епох. Хаб-резиденція на базі колишнього літнього кінотеатру перетвориться на мультикультурну резиденцію Дунаю, де постійно будуть проводитися фестивалі, виставки, ярмарки та культурні заходи.
► 15 вересня
м. Рені, Одеська обл.
Фестиваль «BANDURA FUSION»
Фестиваль «BANDURA FUSION» є культурно-мистецьким проектом і єдиним щорічним з’їздом для обдарованої молоді, що займається грою на бандурі. В рамках події відбудуться тренінги, майстер-класи та концерти.
► 14 вересня
м. Ананьїв, Одеська обл.
Створення та просування комплексного культурно-мистецького продукту «Дивовижна в’язь часів» із використанням культурно-історичного потенціалу м. Ананьїв
Ананьїв – старовинне місто, що вперше згадується у 1753 р. Тут відбудеться неймовірно цікава подія - аудіо- та відео-шоу з використанням технологій архітектурного відео-маппінгу, що передбачає створення відео-проекції з історичним контентом на міські будівлі-архітектурні пам’ятки та аудіо-супроводу – відтворення класичних і сучасних музичних композицій у виконанні місцевого народного оркестру. А ще презентують комплекс творів, які створені в рамках художнього пленеру з тією ж назвою - «Дивовижна в’язь часів».
► 14 вересня
с. Красносілка, Лиманський район, Одеська обл.
Етно-фестиваль «Чумацький шлях»
Метою проєкту є збереження елементу нематеріальної культурної спадщини Куяльницького (Качібеївського) соляного промислу «Чумацький шлях». Гостей очікують екскурсії, майстер-класи, реконструкція бою між татаро-монголами та чумаками, відтворення нападу козаків на вози з сіллю тощо.
► 14 вересня
Покровська ОТГ, Дніпропетровська обл.
Fest party у селянській хаті
В Покровській ОТГ діє народний ансамбль «Калинонька», який займається збереженням народних творів, зокрема козацької пісні. Допоможе ансамблю зберігати українську культуру проведення багатожанрового фестивалю та впровадження кластеру нових моделей культурного розвитку.
► 14 вересня
смт Високопілля, Високопільський район, Херсонська обл.
Фестиваль німецько-української культури «Кронау-фест»
В 1869 році у Високопільському районі було засновано групу німецьких поселень з центром у колонії Кронау. Саме тому тут займаються відродженням та розвитком німецьких та українських національних культурно-мистецьких традицій. Під час фестивалю в учасників буде можливість не лише продемонструвати свої вокальні, хореографічні і театральні здібності, але й ознайомитися з німецькими пам'ятками селища Високопілля. Долучайтеся!
► 14 вересня
смт Опішня, Полтавська обл.
ОпішняСливаФест/Opishnya SlyvaFEST
Опішня – найвідоміший центр садівництва козацької доби. Хочете скуштувати унікальні рецепти зі слив, якими славиться ця громада? А ще й взяти участь у вуличних розписах, побачити вечірню ілюмінацію та лазерне шоу? Тоді Вам неодмінно потрібно приїхати на Фестиваль! Також буде багато можливостей для дитячого дозвілля.
► 14-15 вересня
м. Кіцмань, Чернівецька обл.
Україна з любов`ю. Ukraine with love
Під час заходу відбудеться ярмарок майстрів та багато інноваційних майстер-класів.
► 14-15 вересня
Кам’янка-Бузька ОТГ, Львіська обл.
Корона Якуба
Перші письмові згадки про Кам’янку датуються 1411 роком. Тут розташовано багато історичних памяток та святинь, зокрема, Чудотворна ікона Кам’янки - Струмилова Божа Матір та Пересопницьке Євангеліє.
В рамках заходу буде показано вистави аматорських театрів та Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької, який завітає зі Львову.
► 14-15 вересня
м. Вараш, Рівненська обл.
Фестиваль «Енергія мистецтва» / EnergyArtFest, 14-15 вересня
Вараш створює відкритий арт-простір EnergyArt та починає процес реновації. В рамках заходу також пройдуть воркшопи художників та урбаністів. А ще фестиваль джазу. Поспішайте відчути це разом з містом!
► 14-15 вересня
Плисківська ОТГ, Борзнянський район, Чернігівська обл.
Плиски-ТУРФЕСТ
Плисківська ОТГ проводить низку міні-фестивалів як частину єдиного фестивального туристичного заходу. А саме: музичний фестиваль «Відродження української пісні і танцю» - конкурс на найкращу сучасну обробку народної пісні; Літературний фестиваль: героїко-виховні і науково-пізнавальні майданчики для представлення та читання поезії, прози історичних постатей української літератури, майстер-класи з віршування та ораторського мистецтва; Фестиваль сучасних субкультур в поєднанні з народними ремеслами; Гастрономічний фестиваль; Спортивно-туристичний фестиваль. Також буде облаштована зона візуального мистецтва - презентація робіт місцевих майстрів живопису, графіки, майстер-класи для відвідувачів.
► 15 вересня
м. Золочів, Львівська обл.
Фестиваль «Шашкевич Fest»
Під час «Шашкевич Fest» на вас чекає урочисте відкриття пам’ятника книзі «Читанки для діточок в народних училах руських» - першої читанки для дітей українською мовою на Галичині, що стала провісницею наших днів, вільної України, державності нашої мови – подвигу, якого ми не маємо права забути. Не менш цікавим буде і сам «Шашкевич-квест».
► 14 вересня
Приютівська ОТГ (с. Войнівка), Кіровоградська обл.
Ярмарок крафтових виробів
Тут пропонують розвиток народних промислів – кераміка, різьбярство, гончарство, вишивка, лозоплетіння і крафтового виробництва – виготовлення варення, виробництво меду, виноробство, пивоваріння. Окрім того, 14 вересня тут презентують інформаційну платформу (сайт) для реалізації крафтової продукції та проведуть ярмарку крафтових виробів.
► 21 вересня
Перещепинська ОТГ, Новомосковський район, Дніпропетровська обл.
Створення туристичного кластеру на території Перещепинської міської ОТГ - SmolyankaFest
SmolyankaFest відбудеться включатиме гастрономічні та спортивні забави, Etno fasion, ярмарки та концерти.
► 21 вересня
м. Старокостянтинів, Хмельницька обл.
Всеукраїнський фестиваль «Болохівські гостини»
Всеукраїнський етнофестиваль «Болохівські гостини» – мистецька візитка м. Старокостянтинова. Гасло фестивалю: «Фестиваль, що єднає». Тут буде організовано містечко майстрів, культурні заходи, майстер-класи, екскурсії.
Програму фестивалю складають: Святковий ярмарок «Болохівські гостини», Народне дійство «Земле рясна – Ярилом – Сонцем красна» за участю фольклорних колективів та народних музик України; Містечко майстрів «Болохів майстровий»; різноманітні ремісничі цехи, які будуть тим місцем, де кожен може випробувати свої творчі якості. Проведення майстер-класів з гончарства, ковальства, склодувної справи, плетіння віночків тощо.
► 21 вересня
м. Полонне, Хмельницька обл.
Підземні шляхи XVII-XVIII ст. тисячолітнього міста Полонне
Місто Полонне з більш ніж тисячолітньою історією входить до переліку історично населених місць України. Під час заходу тут презентують унікальні підземні шляхи для туризму.
► 21 вересня
м. Малин, Житомирська обл.
«Інкубатор ремесел» - фестиваль давніх ремесл Полісся
Проєкт покликаний створити креативний простір – інкубатор з відновлення давніх ремесел Полісся, відтворення і популяризація поліського фольклору, задіяння пам’ятки археології місцевого значення VIII-X ст. та XVI-XVIII ст. Малинського городища до туристичної інфраструктури міста.
► 21-22 вересня
Коростишівська ОТГ, Житомирська обл.
Olizar music fest
Відбудеться фестиваль живої музики, сучасного танцю та поезії на честь колишнього керівника міста та відомого поета графа Густава Олізара, який у XVIII ст. розбудовував громаду. Музичний фестиваль «OLIZAR MUSIC FEST» є унікальною ідеєю молодих активістів щодо суспільного open-air заходу, який передбачає виконання суміші класичних та сучасних музичних творів молодими місцевими і запрошеними з інших міст артистами.
► 22 вересня
м. Славута, Хмельницька обл.
Етно-екофестиваль «Колодор»
В центрі уваги Славути – нематеріальна спадщина. Заплановані різноманітні заходи: виступи фольклорних колективів, проведення майстер-класів з українських побутових танців, традиційних ігор, читання казок, навчання скоромовок, лічилок, мирилок, проведення фестивалю українських народних страв, етнодискотеки, етно-екоквесту тощо.
► 22 вересня
м. Бережани, Тернопільська обл.
Загублена стежка Ференца Ракоці
Бережани відомі з 1375 р., а в 1530 р. місту надано Магдебурзьке право. Місцева Ратуша – пам’ятка національного значення. Але головне - тут розташований Комплекс замку Синявських, який покликаний ввести Бережани в транскордонний туристичний маршрут «Місцями слави Ракоці». Тут облаштують кімнату-музей «Замок Синявських у долі Ференца Ракоці», який розкриє сторінку замку, пов’язану з трансільванським князем Ф. ІІ Ракоці і створення ним історичного документу «Бережанська відозва» та проведуть культурно-мистецької програми «Вінок культур».
► 22 вересня
Нижньовербізька ОТГ, Івано-Франківська обл.
Етнічно-культурнрий фестиваль «Гуцульське весілля»
Хто може організувати Гуцульське весілля і здивувати гостей? Народні колективи Нижньовербізької ОТГ (Народний аматорський колектив «Ключівські візерунки», Народно-аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Наспів» та Народний аматорський хореографічний колектив «Гомін Карпат»). Де можна провести таке сакральне дійство? У видатній Церкві Різдва Пресвятої Богородиці-дерев'яна церква в с. Нижній Вербіж, споруджена в 1756–1808 рр. Місто запрошує завітати на цю цікаву подію.
► 23 вересня
м. Нетішин, Хмельницька обл.
Пленер художників «Барви Нетішина»
Поспостерігати за пленером буде дуже цікаво – можна буде не тільки насолодитися спогляданням творчого процесу, а й відвідати видатні пам’ятки та локації, де буде проходити пленар: Храм Святої великомучениці Параскеви, млин початку XX ст., Кривинська церква, Парк у Старому Кривині та Хмельницька атомна електростанція.
► 28 вересня
Асканія-Нова, Херсонська обл.
Гобелен-Фест
Заповідник Асканія-Нова вже є брендом, але мало що відомо про Інститут тваринництва степових районів ім. М.Іванова «Асканія-Нова» – національний науковий селекційно-генетичний центр з вівчарства, який є єдиним не лише в Україні, а й у світі. Він займається селекційним виведенням тварин, і в першу чергу – це вівці. До речі, звідси і назва фестивалю – «Гобелен-Фест», адже гобелени створюються саме з шерсті овець. Відвідайти промо-захід цього унікального центру!
► 28 вересня
м. Володимир-Волинський, Волинська обл.
Князівський шлях до трону
Тут розташована пам’ятка археології національного значення - городище «Вали», на території якої будуть організовано культурно-масові та мистецькі заходи. Відбудеться відкриття відновлених елементів «Валів» – трон та постаті князів.
► 28-29 вересня
Любашівська ОТГ, Одеська обл.
Любашівка – столиця української ковбаси
На Вас чекає особливий ковбасний фестиваль-ярмарок «Новий Любашівський базар» та концертно-розважальна програма.
► 28 вересня
м. Біляївка, Одеська обл.
Мультиетичний гастрофестиваль «Дністровська вертута»
Для любителів смачної та оригінальної їжі. Фестиваль об’єднає понад 100 майстринь та майстрів приготування вертути. Всі вони готуватимуть вертути за своїми особливими рецептами. Участь у фестивалі візьмуть дружні громади з Молдови, що засвідчить співпрацю двох країн.
► 28 вересня
смт Козелець, Чернігівська обл.
Проєкт мистецьких заходів та інтервенцій «Час нових історій»
На гостей чекають нові арт-практики, фестиваль барокової музики, лекції та воркшопи. Також у смт Козелець можна ознайомитися з численними пам’ятками архітектури національного значення, історії та святинями.
► 28-29 вересня
м. Збараж, Тернопільська обл.
Битва за незалежність
Хочете поринути у минуле? Точка в просторі та часі – Збараж 1649 року. Місто запрошує побачити реконструкції та відтворення батальних сцен періоду Збаразької битви 1649 року місцевим військово-патріотичним об’єднанням «Збаразький гарнізон».
► 28-29 вересня
м. Яремче, Івано-Франківська обл.
Баюракова барка
В 2022 році місто святкуватиме 300 років з дня народження Василя Баюрака, тому започаткування щорічного фестивалю стане одним з етапів підготовки до святкування. В Дорі (колись село, а сьогодні частина Яремче) народився Василь Баюрак – спільник і наступник Олекси Довбуша, керівник опришківського руху на Прикарпатті в 1745–1754 роках. Фестиваль буде популяризувати пам'ять про опришківський рух.
► 30 вересня
смт Міжгір'я, озеро Синевир, с. Колочава, Закарпатська обл.
Давні традиції в новому форматі: #BokoRUSH #TremBITA #Vil
Ціль проєкту – розробити стилізовані під обрані об'єкти культурної спадщини фотозони. Символи, які об’єднують три місцевості Закарпатської області, матимуть спільний маршрут для селфі, який можна буде протестувати.