27 жовтня 2016 року в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID, відбулося засідання Черкаської регіональної платформи на тему: «Децентралізаційні процеси в області та виклики щодо формування місцевих бюджетів на 2017 рік».
У заходах взяли участь народні депутати України В.Голуб та О.Петренко, заступник голови Черкаської облдержадміністрації Я.Березань, директор Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Р.Карманнік, міські, селищні та сільські голови, представники ОМС – члени АМУ, керівники об’єднаних територіальних громад, представники ЗМІ.
Під час заходу активно обговорювались ключові норми проекту Державного бюджету на 2017 рік, частина з яких, на думку учасників платформи, несе в собі загрози для місцевого самоврядування.
Народний депутат Олег Петренко підкреслив, що позитивом цьогорічного бюджетного процесу, є той факт, що суспільство, народні депутати мають можливість обговорити зміст проекту Державного бюджету до того, як його ухвалять, а не вже постфактум. На переконання народного обранця, більшість депутатів має розуміння проблем громад та готова працювати над їх вирішенням. Також нардеп підкреслив конструктивну роль Асоціації міст України у процесі законодавчого підсилення реформи з децентралізації, зокрема політик високо оцінив пропозиції до законодавства, авторами яких виступила АМУ.
«Я та мої колеги О.Петренко та С.Рудик – це повністю ваші союзники у відстоюванні інтересів органів місцевого самоврядування, забезпечення розвитку територіальних громад. Я переконаний, що децентралізація - це той шлях, по якому має рухатися України, в сенсі свого соціально-економічного розвитку. Ми повністю будемо підтримувати ініціативи, що висуваються на рівні Асоціації міст України», - зауважив народний депутат Владислав Голуб.
Крім того, у своєму виступі політик акцентував увагу на міжнародному досвіді формування бюджетів, зокрема він навів приклад США, де бюджетне планування є трирічним. На його думку, впровадження середьнострокового або довготрокового планування дозволить центральній та місцевій владі сформувати довгострокові пріоритети та плани розвитку. Також нардеп наголосив, що проведення тематичних «децентралізаційних днів» Верховній Раді допоможе більш системно підійти до підсилення реформи з децентралізації.
«Асоціація міст України – це одна з найвпливовіших структур в державі, яка відстоює інтереси органів місцевого самоврядування в Україні. Особливо важливими є безпосередня участь її членів та експертів у розробленні проектів законів, роботі Комітетів Верховної Ради та відстоювання, спільно з народними депутатами, законопроектів, що стосуються місцевого самоврядування», - секретар Черкаської міської ради О.Радуцький.
Олекандр Радуцький поділився із учасниками платформи здобутками Черкаської міської ради, яка протягом 2016 року направила ряд звернень до ВРУ та КМУ щодо вирішення проблемних питань міського бюджету, а саме:
- запровадження трирічного мораторію на введення в дію будь-яких змін, що впливають на показники місцевих бюджетів;
- вирішення проблеми фінансування професійно-технічної освіти та відшкодування витрат за пільгові перевезення;
- недостатність асигнувань для повного відшкодування пільг і субсидій за житлово-комунальні послуги та відсутність коштів для покриття різниці в тарифах.
«Наступного року перед місцевими громадами виникне чимало фінансових випробувань. Зокрема, у рамках децентралізації держава планує передати на місця зобов’язання щодо фінансування декількох соціальних напрямків. Проте далеко не всі готові взяти цей тягар на себе, тому важливим є консолідація зусиль та недопущення узаконення бюджетних загроз для місцевого самоврядування», - підсумував О. Радуцький.
Заступник голови Черкаської облдержадміністрації Я.Березань зауважив, що при передачі частини повноважень органам місцевого самоврядування, необхідно надати громадам належні фінансові ресурси, які дозволять не лише виконувати поточні завдання, а й планувати розвиток громади.
«Утворення територіальних громад - процес незворотній. Зараз в області діє три громади, ще у трьох в кінці року відбудуться вибори. Важливо, щоб самі громадяни розуміли переваги об’єднання. Саме тому, в рамках ««Децентралізаційного марафону», ініційованого Асоціацією міст України ми проводимо зустрічі в громадах, де не лише розповідаємо про переваги об’єданння, а й надаємо консультації громадам», - зазначив Я. Березань.