05 / Березень, 2020
4 березня у Дніпрі відбулося публічне обговорення змін до Конституції України у частині децентралізації. В обговоренні участь взяли представники місцевого самоврядування та громадськість Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей. Захід відбувся за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України.
Відкриваючи широкі обговорення, голова Дніпропетровської ОДА Олександр Бондаренко звернувся до учасників:
Нині по всій Україні проходять публічні обговорення майбутніх конституційних змін. Ми спільно маємо виробити чітке бачення того, як будуватимуться відносини між органами місцевого самоврядування та центральною владою, наскільки самостійними та спроможними будуть громади.
Під час дискусії у робочій групі представники Дніпропетровського РВ АМУ змістовно відстоювали розроблені АМУ пропозиції щодо змін до проєкту Закону України «Про внесення змін до Конституції України щодо місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади».
Запорізьке регіональне відділення Асоціації міст України представляли: виконавчий директор Запорізького РВ АМУ Ігор Бірюков, консультанти проєкту ПУЛЬС, представники міст та ОТГ регіону, в тому числі міські голови декількох міст обласного значення.
Щоб максимально ефективно завершити розпочату реформу місцевого самоврядування, представники влади мають обов’язково врахувати думку тих, хто працює безпосередньо в муніципалітетах. Адже тільки Асоціація міст України запропонувала детально розроблену концепцію змін, яких потребують люди, аби бути справжніми господарями у своїх громадах, - підкреслив Ігор Бірюков.
Кіровоградське регіональне відділення Асоціації міст України представляли: член правління АМУ Юрій Гульдас, виконавчий директор Кіровоградського РВ АМУ Валентина Ільюшкіна, представники міст, селищ, сіл та ОТГ регіону.
Концепцію АМУ підтримали на публічних обговореннях. Особливо мери міст та голови громад наполягали на 100-відсотковій гарантії фінансування державою делегованих повноважень. Представники муніципалітетів особливо акцентували увагу на правових гарантіях. Адже зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування має здійснюватися виключно у судовому порядку, як наполягають експерти місцевого самоврядування в концепції, розробленій Асоціаціацією міст України.