21 березня 2024 року близько 90 представників органів місцевого самоврядування взяли участь у засіданні фахової мережі з питань місцевого економічного розвитку.
Мета засідання:
- уточнити актуальні проблемні питання щодо місцевого економічного розвитку та сформувати пропозиції щодо їх вирішення,
- обмінятися досвідом щодо застосування інструментів місцевого економічного розвитку у воєнний період.
Ірина Гудзь, заступниця Звягельського міського голови (Житомирська область), розповіла про підтримку та розвиток локального бізнесу на досвіді Звягельської міської територіальної громади. Вона надала інформацію про створення інвестиційного паспорта та розробку економічного профілю громади, про програми взаємодії з малими і середніми підприємствами. Також зазначила про реалізацію програм з надання житла для ВПО спільно з організаціями NEFCO та Humedica.
Інна Ткачук, начальниця управління економіки Коломийської міської ради (Івано-Франківська область), поділилася досвідом Коломийської громади допомоги бізнесу. Вона окреслила структуру Стратегії розвитку громади, розповіла про оптимізовану програму економічного та соціального розвитку, про створення робочої групи з моніторингу економічного стану, що відвідала 295 об’єктів господарювання. І.Ткачук також зазначила про допомогу релокованим підприємствам: розробку бази даних вільних виробничих та комерційних приміщень всіх форм власності з метою пропозицій для релокації, супровід сайту «Теплий дім для бізнесу» та «Всеукраїнський портал для бізнесу», проведення конкурсів спартапів та бізнес-ідей. Підкреслила також важливість співпраці з центром зайнятості, міжнародними організаціями, зокрема з чеською організацією «Людина в біді» та «Карітас Коломия».
Майя Гурська, директорка департаменту економіки Кам’янець-Подільської міської ради, розповіла про релокований бізнес у Кам’янець-Подільській міській територіальній громаді. Вона надала загальні статистичні дані про ділові можливості громади, промисловий та будівельний потенціали, агропромисловий комплекс, комунальну сферу та торговельну мережу. Детально проінформувала про співпрацю з релокованим бізнесом, зокрема про проведення бізнес-форумів, організацію та проведення ряду стратегічних сесій за участі представників бізнесу, органів влади, представників державної податкової служби, центру зайнятості, фінансових установ. М.Гурська зазначила також про допомогу малим і середнім підприємствам для участі у виставках, створення відеороликів та каталогів, де представлена діяльність релокованих підприємств.
Наталія Молочко, заступниця Миргородського міського голови (Полтавська область), розповіла про шляхи залучення внутрішньо переміщених осіб в економічний розвиток громади. Серед способів інтеграції ВПО зазначила:
- створення ради з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому комітеті Миргородської міської ради,
- залучення релокованого бізнесу до участі державних та регіональних програм підтримки (державна програма розвитку підприємництва «єРобота», міжнародні програми підтримки бізнесу, програми підтримки від Полтавської ОВА для релокованого бізнесу на відшкодування орендної плати та придбаного обладнання),
- проведення конкурсів бізнес-планів Миргородської міської ради,
- діяльність громадських організацій,
- працевлаштування та зайнятість ВПО.
Наталя Ющенко, директорка КП «Фонд підтримки підприємництва» Кременчуцької міської ради (Полтавська область), розповіла про організацію заходів для створення підприємницької спільноти, зокрема бізнес-зустрічі з підприємцями міста Кременчук «Знай наших», тренінги від проєктних менеджерів з написання грантових заявок, воркшопи з написання бізнес-планів в рамках державної грантової програми «єРобота», круглі столи, зустрічі з актуальних питань малого та середнього бізнесу з представниками ГУ ДПС у Полтавській області, Полтавським центром зайнятості. Також відбувається залучення студентів для формування культури підприємництва, зокрема в громаді проводять семінари-тренінги «Бізнес-проєкти та стартапи як форми підприємницької діяльності». Н.Ющенко також наголосила на співпраці з партнерськими та міжнародними організаціями.
Юрій Гуменюк, директор КУ «Агенція розвитку міста» Хотинської міської ради (Чернівецька область), надав інформацію про складові інвестиційного розвитку громади такі, як: КУ «Агенція розвитку міста», відділ економічного розвитку та міжнародного співробітництва, індустріальний парк «Хотин Invest», інвестиційний паспорт, програма підтримки підприємств, які перемістили свої виробничі потужності в Хотинську громаду, співпраця з місцевим бізнесом тощо. Крім того, важливе значення мають міжнародні відносини, підтримка бізнесу, гуманітарні проєкти, культура та туризм.
Юлія Лаврентій, заступниця начальника управління економічної політики Нововолинської міської ради (Волинська область), розповіла про створення та розвиток індустріального парку NOVO в Нововолинську, презентувала роботу сайту. Також вона зазначила про проблематику компенсації за підключення інженерно-транспортних мереж.
Наталія Рябцева, експертка з питань місцевого економічного розвитку Асоціації міст України, підбиваючи підсумки, зазначила, що під час засідання фахової мережі було актуалізовано проблемні питання органів місцевого самоврядування щодо підтримки та розвитку підприємництва в умовах воєнного стану, сформовано пропозиції щодо їх вирішення та здійснено обмін досвідом у практичному застосуванні інструментів місцевого економічного розвитку громад.
Засідання фахової мережі організовано Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».