23 / Грудень, 2019
У 2017 році внесено зміни до Податкового кодексу України і доповнено підрозділ 6 пунктом 9, відповідно до якого встановлено, що індекс споживчих цін за 2017 рік, який використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується із значенням 100 відсотків.
У 2018 році такі зміни продовжено до 2024 року.
У пункті 9 підрозділу 6 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що індекс споживчих цін за 2017–2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативно-грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується зі значенням 100 відсотків. Отже, коефіцієнт індексації нормативно-грошової оцінки у ці роки дорівнюватиме 1.
Відповідно ж до вимог ч. 1 статті 103 Бюджетного кодексу України «надання державою податкових пільг, які зменшують доходи місцевих бюджетів, має супроводжуватися наданням додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію відповідних втрат доходів місцевих бюджетів». Однак компенсацію втрат місцевим бюджетам не передбачено і протягом 2017–2019 років  місцеві бюджети недоотримали 2,0 млрд грн щорічно.
Показник індексу споживчих цін на товари та послуги (індекс інфляції) – це показник, який характеризує зміни загального рівня цін на товари і послуги, що призначені населенню для невиробничого споживання. До них належать: продовольчі товари; одяг і взуття; житло та комунальні послуги; побутова техніка й предмети домашнього вжитку; охорона здоров’я; транспорт і зв’язок; відпочинок, освіта, ресторани, готелі тощо.
Проведення індексації доходів місцевих бюджетів (плати за землю) є інструментом компенсації частини витрат територіальних громад на придбання товарів і послуг.
З метою наповнення доходної частини бюджетів усіх рівнів Асоціація міст України спільно з народним депутатом України З.М. Андрійовичем розробили проєкт Закону «Про внесення зміни до Податкового кодексу України (щодо проведення індексації нормативної грошової оцінки землі)», який зарестрований за №2561 від 09.12.2019р. Законопроєктом запропоновано пункт 9 підрозділу 6 Розділу XX «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Податкового кодексу України виключити з 01.01.2020 року. 
Законопроєкт знаходиться на розгляді в Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики
Асоціація міст України вважає, що такі зміни є важливими і необхідними для приведення розмірів ставок податків у відповідність до інфляційних процесів в економіці країни та закликає Верховну Раду України внести відповідні зміни до Податкового кодексу України (схвалити законопроєкт № 2561)  та провести щорічну індексацію нормативної грошової оцінки землі з урахуванням індексу споживчих цін за попередній рік.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)