09 / Грудень, 2019
6 грудня у Києві відбулася Третя Всеукраїнська науково-практична конференція «Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості». Захід організовано Асоціацією міст України та Академією праці, соціальних відносин і туризму за підтримки Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Конференція проводиться в рамках відзначення Дня місцевого самоврядування.
Мета конференції – формування єдиного бачення напрямів сучасного етапу муніципальної реформи відповідно до європейських принципів і стандартів. Питання цієї реформи вимагає всебічного обговорення, співставлення позицій влади, науковців та інститутів громадянського суспільства.
Відкрила захід ректор Академії праці, соціальних відносин і туризму Вікторія Буяшенко. Ректор повідомила, що конференція проходить щороку та щоразу збирає велику кількість науковців, підкресливши при цьому високий фаховий і представницький рівень всіх учасників. Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан підкреслив важливість заходу, оскільки досвід та професійні наукові напрацювання використовуються в роботі АМУ, зокрема при аналізуванні проектів урядових рішень, при побудові концептуального бачення змін в системі місцевого самоврядування. Модератором заходу виступив експерт Асоціації міст України, професор кафедри конституційного, адміністративного та господарського права Академії праці, соціальних відносин і туризму Віктор Кравченко.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко надіслав привітання учасникам конференції.
Олександр Слобожан виступив з доповіддю про Асоціацію міст України як важливий чинник змін у місцевому самоврядуванні. Він наголосив, що АМУ як організація об'єднує 833 члени - міста, селища і села та представляє інтереси всіх без винятку громад в органах центральної влади. В контексті висвітлення діяльності АМУ підіймались проблемні питання, які виникають у всіх громадах, містах - фінансова спроможність, передача повноважень, розподіл функцій між різними рівнями влади, на яких можна чітко простежити, для чого була запроваджена реформа децентралізації, як вона реалізується зараз та як слід її завершити. Адже в ході кардинальної трансформації системи територіальної організації влади треба вирішити наступне:
-
завершення формування спроможних територіальних громад;
-
вдосконалення адміністративно-територіального устрою країни;
-
створення нових конституційних засад взаємовідносин органів місцевого самоврядування з державними органами влади.
Тобто всього, що стосується вирішення проблем організаційної, фінансової та кадрової спроможності громад, стимулювання місцевого економічного розвитку, створення безпечного та комфортного середовища, доступності та якості публічних послуг тощо. У цьому зв`язку особливу роль і відіграє АМУ як всеукраїнська асоціація, яка здатна зібрати, узагальнити та професійно донести на національному рівні інтереси, ініціативи громад.
Проблематика конференції охоплювала різні питання: від конкретних механізмів місцевого самоврядування та його викликів на сьогоднішній день, так і майбутнього бачення адміністративно-територіальних трансформацій. Це і про ефективне наповнення місцевих бюджетів, і про якість, спроможність новостворених громад, і про зміну парадигми демократії загалом.
Як зазначила одна з учасниць: «Маємо прожити цей час, адже професіоналізм – запорука успіху в таких речах. Центральна влада уже не охоплює того спектру питань, які може вирішити місцеве самоврядування, і вирішити ефективно. Але і для цього необхідна напрацьована законодавча база».
Оскільки пріоритетним завданням на сьогодні є закріплення незворотності реформи з децентралізації у Конституції України, під час конференції учасники дискутували та обговорювали напрямки бачення подальшого втілення муніципальної реформи в Україні відповідно до європейських принципів і стандартів.